Psychologia

Co zrobić, żeby nie zabić partnera na urlopie?

Psychologia

Co zrobić, żeby nie zabić partnera na urlopie?

Jak zaplanować urlop, żeby nie stał się koszmarem? Jak podzielić zadania: szukanie hotelu, przelotu, przejazdu, atrakcji? O planowaniu idealnego urlopu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  • Jak przeżyć urlop z partnerem i się nie rozstać?
  • Dlaczego pary kłócą się na wspólnych wyjazdach?
  • Jak zapanować nad kryzysem w związku na wakacjach? Proste porady


Zobacz: Jak wziąć urlop w 2019 roku, żeby mieć długi urlop?


Jak zaplanować urlop? O planowaniu urlopu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Anną Kerth - aktorką, Jarosławem Jakimowiczem - aktorem i Magdaleną Chorzewską - psycholog.

Jak przeżyć urlop z partnerem i się nie rozstać?

Anna Kerth uważa, że przed wyjazdem należy zaplanować, która osoba w związku jest za co odpowiedzialna. To klucz do sukcesu. Należy ustalić razem dokąd jedziemy, jedna osoba może być odpowiedzialna za szukanie biletów lotniczych, hotelu, a na przykład druga będzie odpowiedzialna za pakowanie każdego członka naszej rodziny.


Więcej: Kierunek Gruzja – wiza potrzebna Polakom czy nie?


Dlaczego pary kłócą się na wspólnych wyjazdach?

Zwłaszcza na pierwszym wspólnym wyjeździe może dojść do konfliktów. Poznajemy wtedy bliżej naszego partnera w innym środowisku. Takie sytuacje zdarzają się też w dłuższych związkach.

Zazwyczaj my nie znamy z naszymi partnerami. Mamy osobne życia, spotykamy się na chwilę w mieszkaniu i nagle z rozpędu wyjeżdżamy na wakacje. Lądujemy w małym, ciasnym hoteliku (...) i się zaczyna! - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN psycholog Magdalena Chorzewska.


Nasze spędzanie dużej ilości czasu razem, np. podczas urlopu, często pokazuje braki i niedostatki w naszym związku, nasila żale i agresję, powoduje napięcie emocjonalne, a do tego unaocznia to, czego w zabieganym, codziennym życiu nie chcemy widzieć.


Jak zapanować nad kryzysem w związku na wakacjach? Proste porady

Jak uniknąć kryzysu z partnerem na wakacjach? Jak rozwiązywać ewentualne konflikty? Pierwszą i podstawową zasadą jest bycie elastycznym.

  • Niestety nie ma prostej recepty na to, jak uniknąć kryzysu podczas urlopu z drugą połówką. Nad relacją trzeba pracować cały czas. Psycholog Magdalena Chorzewska radzi, żeby przed wyjazdem -jeśli mamy jakiś konflikt, "zadrę" - rozwiązać ten problem przed. Jeśli tego nie zrobimy, problem wróci na urlopie ze zdwojoną siłą.
  • Warto nauczyć się rozwiązywać konflikty i nauczyć się kłócić. Jeśli dopada nas napięcie emocjonalne, to pomaga bardzo umiejętność nazwania tych emocji i tego czego potrzebujemy od partnera.
  • Kiedy kłótnia zacznie się na dobre, warto odseparować się na chwilę, przemyśleć o co nam dokładnie chodzi i nazwać swoje oczekiwania. Ta chwila pozwolić naszym emocjom się uspokoić i nam spojrzeć na sytuację bardziej obiektywnie. Na urlopie eskalacja konfliktu nie ma sensu. Najlepiej nawet te najmniejsze "zadry" wyjaśnić od razu, zanim dojdzie do wybuchu!
Pamiętaj! Urlop ma być przede wszystkim dla ciebie przyjemnością i odpoczynkiem. Szkoda marnować tych kilku dni na kłótnie z partnerem. Dlatego zamiast nakręcać się jeszcze bardziej, spróbuj pójść na kompromis.


Zobacz więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
3
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0