Związki i seks

Co zrobić, gdy partner nie chce nas przytulać? "Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć"

Związki i seks

Co zrobić, gdy partner nie chce nas przytulać? "Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć"

Przytulanie jest niezwykle miłą czynnością, istnieją jednak osoby, które za nią nie przepadają. Zdarza się to nawet w związkach. Co wówczas zrobić? Otóż okazuje się, że partnera można tego nauczyć. W Dzień Dobry TVN opowiadała o tym psycholog, Maria Rotkiel.

Przytulanie w związku

Wzajemne przytulanie jest jedną z najważniejszych czynności w związku. To objaw czułości i komunikacja niewerbalna, którą bardzo wiele można przekazać. Jest bardzo wiele badań, które udowadniają, że jest to również zbawienne dla naszego samopoczucia. Wiadomo, że kobiety cierpiące na nerwicę i/lub depresję, kiedy są przytulane, to szybciej wracają do zdrowia, natomiast według Julianne Holt-Lunstad, profesor wydziału psychologii Brigham Young University, u mężczyzn czynność ta zmniejsza ciśnienie tętnicze i redukuje poziom stresu.

- Przede wszystkim działa to bardzo prozdrowotnie na nas, tzn. obniża nam ciśnienie, tonuje nasz organizm, uspokaja, obniża poziom hormonu stresu, powoduje wydzielanie tych wszystkich substancji w naszym układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za uczucie przyjemności, rozluźnienia. (...) Okazywanie sobie w ten sposób czułości sprawia, że my w relacji czujemy się bezpiecznie. Uspokajamy się, nabieramy zaufania i przede wszystkim się przywiązujemy. Czyli dzieje się to wszystko, co się powinno dziać, żeby ta relacja była trwała - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Maria Rotkiel.

Przytulanie zakochanych - co zrobić, kiedy partner nie chce nas przytulać?

Często zdarza się jednak, że kobiety żalą się specjalistom, iż ich partnerzy przytulają i okazują czułość niewystarczająco.

- Faktycznie jest tak, ponieważ (...) kobiety więcej przytulają, (...) to przez to potrzebują troszkę więcej tego przytulania. Czyli daję dużo czułości i przez to dużo tej czułości potrzebuję - tłumaczyła psycholog.

Niejednokrotnie mężczyźni nie przepadają za przytulaniem przez wydarzenia z dzieciństwa. Dzięki wzorcom zachowań od najmłodszych lat uczymy się bowiem, jak okazywać emocje i reagować. Niektórzy jednak tego nie doświadczyli.

- Nie każdy mężczyzna nauczył się, czy nie został tak otwarty na tę czułość, przez to faktycznie tej czułości okazuje mniej. A to jest jeden z fundamentów dobrej relacji - mówiła w naszym programie ekspertka.

Okazuje się, że nie należy się poddawać. Można bowiem uczyć się nowych wzorców zachowań, w tym także okazywania czułości.

- Z przytulaniem jest tak, (...) że im więcej, tym bardziej potrzebujemy. Więc jeżeli macie panie partnera, który nie potrafi, nie okazuje czułości, to wy to zróbcie. Dotykajcie, przytulajcie, okazujcie czułość... Bo człowiek otwiera się wtedy na tę czułość i jest ogromna szansa, że doświadczając tego wszystkiego przyjemnego, co jest z nią związane, będzie powolutku się uspokajał i na tę czułość otwierał. (...) Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć, więc ktoś, kto nie był przytulany, może zostać oswojony w relacji - dodała Maria Rotkiel.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
75
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
04.03.2021
Jenifer
Dzień dobry
Słowa piękne, ale mój mąż jest oporny na naukę przytulacza ???, próbowałam słowem siłą i nic.... To jest zbyt mało męskie zawsze słyszę....
Pozdrawiamy gorąco