Co zrobić, gdy dziecko połknie mały przedmiot? Ratownik medyczny wyjaśnia, kiedy niezbędna jest pomoc lekarza

Dzień Dobry TVN
Dzieci, szczególnie te małe, lubią wkładać wszystko do buzi. Mimo że takie zachowanie jest zupełnie naturalne, to może być też bardzo niebezpieczne. Co najczęściej połykają dzieci? Czy wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zawsze jest konieczna? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

Dziecko połknęło drobny przedmiot - co zrobić?

Kilka dni temu media obiegła historia czterolatki, która połknęła kulki magnetyczne. Gdyby nie szybka reakcja rodziców i lekarzy dziewczynka mogłaby mieć bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Dlaczego są one takie niebezpieczne?

- Jeśli trafią do układu pokarmowego dziecka czy osoby dorosłej, to te kulki będą chciały się ze sobą połączyć. Ściany jelit są bardzo cienkie i ich przesuwanie się może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. W niektórych przypadkach są one tak duże, że konieczne jest usunięcie części jelita - mówił w Dzień Dobry TVN Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

Co zrobić kiedy dziecko połknie taką kulkę?

- Jedna kulka nie stanowi zagrożenia. Problem pojawia się sytuacji, gdy dziecko połknęło ich kilka. Wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Tam lekarz powinien wykonać prześwietlenie i usunąć kulki, np. prowokując wymioty - dodał specjalista.

Trzeba jednak podkreślić, że to nie kulki magnetyczne stanowią największe zagrożenie.

- Najbardziej niebezpieczne są baterie, szczególnie te płaskie. W kontakcie z sokami żołądkowymi zaczynają wydzielać toksyczne, drażniące substancje. W zależności od tego, czy bateria jest nowa, czy stara mamy od kilku minut do kilku godzin na reakcję - mówił ratownik.

Czy wizyta u lekarza zawsze jest konieczna?

Na szczęście nie wszystkie przedmioty są tak niebezpieczne i wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna.

- Jeśli dziecko połknie coś, co nie jest ostre, to nie ma wielkiego zagrożenia i trzeba po prostu poczekać, aż organizm sam usunie ciało obce - dodał specjalista.

Konsultacja z lekarzem będzie konieczna w sytuacji, gdy dziecko zaczyna skarżyć się na bóle brzucha, przestało się wypróżniać lub pojawiły się wymioty.

Jakie przedmioty dziecko jest w stanie połknąć?

- Dziecko może połknąć wszystko. Od kamienia po koraliki czy małe ostre przedmioty (np. pinezki) - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Anna Lewandowska opublikowała rodzinne zdjęcie. Pełen miłości kadr rozczulił fanów

Naukowcy: rodzice dziewczynek rozwodzą się częściej. Badacze wskazali główną przyczynę

Jan Dąbrowski pozuje z nowonarodzoną córką. Jak na wieść o młodszej siostrze zareagowała Pola?

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości