Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Co zrobić, aby długo żyć? "Decydują o tym o nie tylko geny, ale także styl życia"

Dzień Dobry Wakacje/x-news

Planuję długie życie

Co zrobić, aby długo żyć? "Decydują o tym o nie tylko geny, ale także styl życia"

Dzień Dobry Wakacje/x-news

Wiele osób uważa, że o długości naszego życia decydują przede wszystkim geny. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Każdy z nas swoimi codziennymi wyborami wpływa nie tylko na jego długość, ale również jakość. Co zrobić, aby zapewnić sobie długie i zdrowe życie?

Kampania społeczna "Planuje długie życie"

"Planuje długie życie" to kampania społeczna realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jej celem jest zachęcenie Polaków do tego, żeby częściej się badali w kierunku chorób onkologicznych, ale także zmienili swój styl życia, zrezygnowali z używek oraz cukru. Choć sam cukier, wbrew temu, co się mówi, nie karmi raka, to może przyczynić się do jego rozwoju. - Jego nadmiar w naszej diecie to prosta droga do otyłości lub nadwagi, a nieprawidłowa masa ciała jest jedną z przyczyn występowania nowotworów - mówiła w Dzień Dobry Wakacje Magdalena Cedzyńska, psycholog, psychoterapeutka, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.

Zdaniem badaczy, osoby otyłe częściej chorują m.in. na raka piersi, przełyku, jelita grubego, trzustki czy trzonu macicy. Warto dodać, że to właśnie otyłość jest drugą, zaraz po paleniu papierosów, najczęstszą przyczyną rozwoju zmian nowotworowych.

Jak używki przyczyniają się do rozwoju raka?

Ogromny wpływ na rozwój nowotworów mają także używki. W ostatnich miesiącach - jak pokazują statystyki - coraz chętniej i coraz częściej sięgamy po alkohol. Jak wyrwać się z nałogu? - Warto zacząć o tym myśleć. Spojrzeć na nałóg nie tylko pod kątem jego szkodliwości, ale tego, co możemy zyskać, jeśli zrezygnujemy z używek - mówiła specjalistka.

Trzeba jednak pamiętać, że walka z nałogiem nie jest łatwa, dlatego dobrze jest poprosić o pomoc. - W przypadku palenia jest to telefoniczna poradnia pomocy palącym, jej numer można znaleźć na każdej paczce papierosów. Osoby, które mają problem z alkoholem, mogą zgłosić do jednej z poradni leczenia uzależnień - dodała.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
95
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0