Gdańskie Sobieszewo – dobre miejsce na urlop?

GettyImages-1128004459.jpg
GettyImages-1128004459.jpg
Nad polskim morzem jest mnóstwo urokliwych miejsc, do których można jechać o każdej porze roku. Jednym z nich jest Sobieszewo. Sobieszewo jest częścią Gdańska od roku 1973 i znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej, przyciągając swoim urokiem turystów z całej Polski.

Sobieszewo nazywane było dawniej Bąsakiem. Obecnie ta nadmorska dzielnica ceniona jest przede wszystkim za najszersze w Gdańsku, bardzo zadbane plaże. Każdego roku na Wyspę Sobieszewską przybywa wielu turystów!

Sobieszewo – wyspa, która zachwyca

Wyspa Sobieszewska jest jedną z nadmorskich dzielnic Gdańska. Od centrum miasta dzieli ją zaledwie 15 minut. Usytuowana jest w ramionach Wisły. Jak dojechać do gdańskiego Sobieszewa? Najlepiej krajową trasą S7, a następnie drogą 501, która prowadzi bezpośrednio na most Sobieszewski. To przez ten most wiedzie również najkrótsza droga do Krynicy Morskiej. Wyspa zajmuje teren o powierzchni 35m2, co oznacza, że jest trzecią pod względem wielkości wyspą pobrzeża Morza Bałtyckiego, zaraz po Wolinie i Uznam. Wyspa Sobieszewo oblana jest od zachodu wodami Wisły Śmiałej, od wschodu Wisły Przekop, od południa Martwej Wisły, a od północy wodami Zatoki Gdańskiej.

Czym Wyspa Sobieszewska zachwyca? Przede wszystkim pięknymi, najszerszymi w Gdańsku plażami. Są one zawsze czyste i doskonale przygotowane. Sobieszewskie wybrzeże stanowi aż 11 km, na którym każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie. Nie są to plaże podobne do tych bardzo blisko centrum Gdańska czy Sopotu. Na plażach sobieszewskich nie ma tłoków i każdy może znaleźć zaciszne miejsce nawet w najwyższym sezonie.

Dojazd do plaży Sobieszewo jest bardzo prosty. Na wyspie funkcjonują 3 strzeżone kąpieliska:

1. Sobieszewo, ul. Falowa – wejście nr 16. Na końcu ulicy Falowej znajduje się bezpłatny parking leśny.

2. Orle, ul. Lazurowa – wejście nr 11. Zaparkowanie samochodu możliwe jest obok hotelu Orle (parking płatny) lub wzdłuż drogi.

3. Komary/Świbno, ul. Trałowa – wejście nr 7. Niestety, na tym odcinku nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych. Należy szukać ich w okolicy, np. na osiedlowych uliczkach.

Każda plaża Sobieszewo zachwyca nie tylko doskonałym przygotowaniem i rzadko spotykaną szerokością, ale również ilością bursztynów. Gdańsk Sobieszewo to miejsce, w którym rozpoczyna się Bursztynowe Wybrzeże. Dlatego wiele osób wypoczywających na wyspie często wychodzi bardzo wcześnie na spacery wzdłuż morza, aby znaleźć piękny bursztyn – zazwyczaj nie zdarza się, aby turysta go nie znalazł! Zwłaszcza po sztormach na brzegach w piasku znaleźć można całkiem spore okazy.

Zobacz także: Czy Bałtyk jest przygotowany na wakacje?

Gdańsk Sobieszewo a klimat

Jaki klimat panuje na wyspie Sobieszewo ? Bardzo korzystny dla zdrowia! Rosnące w morzu morszczyny zapewniają duże ilości jodu, a losy sosnowe, którymi wyspa jest porośnięta, wydzielają substancje bakteriobójcze. Pośród charakterystycznych dla tej wyspy cech należy wymienić dużą wilgotność powietrza, a także małą ilość opadów atmosferycznych. Wiatry morskie często powodują tutaj sztormy w okresie wiosennym. Osoby, które chciałyby znaleźć naprawdę duży okaz bursztynu, powinny odwiedzić wyspę właśnie w tym czasie!

Sobieszewo – atrakcje

Turyści przyjeżdżają nie tylko po to, aby delektować się słońcem na plażach Sobieszewa. Wyspa zapewnia wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody. Jeden to Mewia Łacha – przy ujściu Wisły, a drugi, przy wlocie Wisły Śmiałej – Ptasi Raj, znany również jako Ptasia Wyspa Sobieszewo . Rezerwat przyrody Mewia Łacha to prawdziwy raj dla przyrodników oraz osób, które chciałyby zobaczyć foki oraz wiele gatunków ptaków. Obserwacja odbywa się ze specjalnej platformy w wyznaczonych godzinach. Ornitolog opowiada wtedy o konkretnych gatunkach ptaków i fokach. Mając szczęście, można zobaczyć dziesiątki fok! Przez Ptasi Raj z kolei prowadzi ścieżka dydaktyczna o długości 6 km, na której znajduje się szereg tablic informacyjnych z opisami najważniejszych elementów flory oraz fauny okolicy. Na trasie znajdują się również dwie wieże obserwacyjne. Wybierając się na obserwację do tych rezerwatów, warto zabrać ze sobą lornetkę, która znacznie ułatwi obserwację zwierząt.

W sezonie wiele atrakcji dla najmłodszych zapewnia Dom Kultury Wyspa Skarbów, znajdujący się przy ul. Turystycznej 3. Odbywa się tam wiele zajęć i warsztatów dla dzieci nawiązujących do historii i geografii regionu. W Sobieszewie organizowany jest również Karnawał Latawców – impreza, która łączy pokolenia!

Miłośnicy kajaków i rowerów mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu. Na wyspie wciąż powstają nowe ścieżki rowerowe.

Sobieszewo nad Morzem Bałtyckim to doskonałe miejsce na to, aby wypocząć na spokojnych plażach i cieszyć się zdrowym mikroklimatem wyspy. Jeżeli jeździsz nad Bałtyk, a jeszcze nie byłeś na Wyspie Sobieszewskiej, może już najwyższy czas sprawdzić to miejsce.

Zobacz film: Surfing na Bałtyku. Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości