Co warto zobaczyć w księstwie Monako? Ciekawostki na temat minipaństwa położonego na Lazurowym Wybrzeżu

Monako
fot. Getty Images/Deejpilot
Monako to jedno z najmniejszych państw świata. Jego powierzchnia liczy około 2 km². Od 1911 roku, na mocy decyzji księcia Alberta I, Księstwo Monako jest monarchią konstytucyjną. Obecny podział administracyjny Monako, to jedna gmina podzielona na siedem osiedli i dwa sektory, które mają zabytkowy charakter. Jeden z nich, czyli Monaco-ville pełni funkcję nieoficjalnej stolicy Monako.

Księstwo Monako jest bardzo interesującym miejscem pod kątem turystycznym. Znajduje się w nim wiele ciekawych miejsc, takich jak Muzeum Oceanograficzne, będące siedzibą międzynarodowej organizacji rządowej Mediterranean Science Commission . Monako to także Mekka dla miłośników aktorki Grace Kelly, późniejszej księżnej Monako, którzy obowiązkowo powinni zwiedzić Ogród Różany Księżnej Grace – jedną z piękniejszych atrakcji Monako.

Zobacz też: Tunezja – afrykański raj dla turystów >>>

Księstwo Monako – minipaństwo w centrum Europy

Monako leży w Europie Środkowo-zachodniej u wybrzeży Morza Śródziemnomorskiego. Co ciekawe, graniczy tylko z Francją, której granice otaczają całe państwo, zamieszkane jedynie przez ok. 37 tysięcy mieszkańców.

Pomimo małej powierzchni – 2 km² i braku oficjalnej stolicy – Monako jest bardzo znanym miejscem, przyciągającym każdego roku tłumy turystów. Do popularności Monako przyczynia się niewątpliwie łagodny klimat śródziemnomorski, zachęcający do spędzenia kilku dni na plażach Riwiery Francuskiej. To sprawia, że Monako jest idealnym miejscem do relaksu i rozrywki. Nie trudno więc zrozumieć, dlaczego jest uwielbiane przez milionerów i celebrytów, a zwiedzanie Monako jest czystą przyjemnością.

Zobacz też: Benin – zupełnie inny świat >>>

Panująca w Monako rodzina książęca Grimaldich jest jedną z najbardziej znanych dynastii arystokratycznych w Europie, lecz mało kto wie, że założyciel rodu, którym był Francesco Grimaldi pochodził z Republiki Genui. Podczas konfliktu między stronnictwami gibelinów i gwelfów we Włoszech w XIII wieku, Francesco Grimaldi wraz z wojskiem zdobył podstępem fortecę na Skale Monakijskiej. Od tamtego czasu jego potomkowie prawie nieprzerwanie sprawują władzę nad księstwem Monako, choć terytorium państwa znacznie zmieniało się na przestrzeni wieków. Najbardziej znaną postacią z rodu Grimaldich jest niewątpliwie książę Ranier III, którego ślub w 1956 roku z Grace Kelly (ówczesną gwiazdą Hollywood) wywołał ogromną sensację wśród arystokracji monakijskiej i był opisywany na łamach prasy ogólnoświatowej. Obecnie panujący Albert II również poślubił osobę spoza dworu. Jego żona, Charlene Wittstock, zanim poznała księcia była pływaczką, reprezentującą Republikę Południowej Afryki na letnich igrzyskach olimpijskich w 2000 roku.

Monako – co warto zobaczyć?

Pomimo tego, że Monako jest minipaństewkiem, to nie brakuje w nim atrakcji turystycznych. Turyści odwiedzający państwo po raz pierwszy mogą skorzystać z ofert specjalnych autobusów wycieczkowych, które zatrzymują się przy najbardziej znanych monakijskich zabytkach. Bilet ważny jest zwykle osiem godzin, w trakcie których pasażerowie mogą samodzielnie decydować o kształcie i długości trasy, wysiadając i wsiadając na dowolnym przystanku. Najwięcej ciekawych miejsc Monako można znaleźć w dzielnicy Monaco-ville, pełniącej funkcję zarówno Starego Miasta, jak i centrum politycznego i finansowego księstwa Monako. Pałac Książęcy jest oficjalną rezydencją Grimaldich od czasów zdobycia Skały Monakijskiej w XIII wieku. Pierwotnie pełnił rolę cytadeli, ale w wyniku przebudowy, które rozpoczęły się w XIX wieku, przekształcił się w rezydencję. Turyści, którzy chcą zobaczyć wnętrza pałacu powinni zaplanować wycieczkę między kwietniem a październikiem, ponieważ tylko wtedy możliwe jest jego zwiedzanie. Jako ciekawostkę warto wskazać, że Pałac Książęcy, a dokładnie jego wejście jest strzeżone przez Straż Pałacową. Uroczysta zmiana warty odbywa się codziennie o godzinie 11.55.

Zobacz też: Davos – popularny kurort w Szwajcarii, atrakcyjny nie tylko zimą >>>

Muzeum Oceanograficzne w Monako

Innym ciekawym miejscem na mapie tego państwa jest niewątpliwie Muzeum Oceanograficzne w Monako, wybudowane w 1910 roku z inicjatywy księcia Alberta I, który jest wielkim miłośnikiem oceanografii. Dzięki niemu Muzeum stało się istotnym w Europie ośrodkiem badawczym, przyciągającym naukowców takich jak noblista dr Charles Richet, który badał zjawisko anafilaksji w laboratorium znajdującym się na pierwszym piętrze placówki. Teren Muzeum zajmuje aż 6500 km2 i gromadzi ponad 6000 gatunków fauny i flory. Znajdujące się w Muzeum akwaria i baseny zostały przygotowane w taki sposób, aby jak najdokładniej odzwierciedlać naturalne habitaty fauny i flory.

podziel się:

Pozostałe wiadomości