Styl Życia

Manila – stolica Filipin, której unikają turyści

Manila, Filipiny

Apexphotos/Getty Images

Styl Życia

Manila – stolica Filipin, której unikają turyści

Manila, Filipiny

Apexphotos/Getty Images

Manila nie cieszy się zainteresowaniem turystów. Przyczyną tego stanu rzeczy nie jest brak ciekawych miejsc w stolicy Filipin, a ogromne przeludnienie miasta i nieustanne korki. 38,55 km2 powierzchni wyspy zamieszkuje aż 1652000 osób.

Manila to bardzo nowoczesne, azjatyckie miasto. W jego centrum wybudowano nowoczesne biurowce, hotele i centra handlowe. Na obrzeżach wyspy znajdują się slumsy, które zamieszkuje biedna ludność. Mimo iż większość turystów stara się unikać Manili, to jest tutaj kilka naprawdę ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Manila: stolica Filipin

Manila to stolica Filipin, położona na wyspie Luzon. Miasto leży przy ujściu rzeki Pasig do Zatoki Manilskiej. Centrum miasta zamieszkuje ponad 1,5 mln mieszkańców. Manila wraz z przedmieściami liczy zaś ok. 24 mln mieszkańców. Średnia gęstość ludności wynosi tutaj ponad 43 tysiące osób na kilometr kwadratowy. Manilę trudno pominąć w czasie podróży po Filipinach, szczególnie ze względu na mieszczące się tutaj lotnisko, chociaż turyści starają się spędzać w stolicy jak najmniej czasu.

Manila zniechęca turystów nieustannymi korkami, nieznikającymi nawet w nocy. Manila ma do tego opinię niebezpiecznego miasta, w którym nieustannie dochodzi do napaści i kradzieży.

Manila: podróż po kolonialno-azjatyckim mieście

Manila na Filipinach zdecydowanie różni się od prowincjonalnych miasteczek i gór oraz wysp z plażami. To nowoczesne miasto, które należy zwiedzać bardzo świadomie. Ogromna liczba ludności, nieustanny tłok i korki ułatwiają rozwój przestępczości. Dlatego też podczas zwiedzania Manili zaleca się ogromną ostrożność. Podczas podziwiania atrakcji Manili nie należy afiszować się z drogim sprzętem. Warto unikać również podmiejskich dzielnic i slumsów. Warto korzystać z bezpiecznej komunikacji, najlepiej z taksówek.

Manila: atrakcje miasta

Manila, wbrew negatywnym opowieściom, ma wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Symbolem pierwotnego obszaru otoczonego murami jest zabytkowa dzielnica Intramuros. Fortyfikacje oddzielające dzielnicę od pozostałej części miasta wybudowali jeszcze Hiszpanie.

Warto zwiedzić również pozostałości słynnego XVI-wiecznego Fortu Santiago, który został prawie zrównany z ziemią podczas II wojny światowej. Po forcie pozostała m.in. bogato zdobiona brama. Na terenie fortu znajdują się też miejsca upamiętniające ofiary Japończyków stacjonujących w forcie w 1942 roku. Mieści się tutaj również muzeum poświęcone bohaterowi Filipin – Jose Rizal’owi.

W tej części Manili znajduje się także katedra wybudowana w 1951 roku. Wcześniej znajdowała się tutaj inna świątynia, jednak także ona została zniszczona podczas II wojny światowej. Drugim równie ważnym kościołem jest San Agustin Church, czyli najstarszy barokowy kościół na Filipinach.

Chińska część Manili

Manila ma również swoje Chinatown, najstarsze na świecie. Założone zostało w Manili już w XVI wieku, z myślą o chińskich chrześcijanach. Znajduje się ono w dzielnicy Biondo.

Zwiedzając Manilę, warto dotrzeć również do Chinese Cemetery – miejsca spoczynku chińskich mieszkańców Manili. To swoiste miasteczko z uliczkami i grobowcami przypominającymi kamienne domki. Znajdują się tutaj też okazałe rezydencje, które pozostają do dyspozycji osób odwiedzających zmarłych. W sąsiednim North Cementery doszło do jeszcze dziwniejszej sytuacji. Grobowce stały się mieszkaniem dla kilku tysięcy osób, które mieszkają tu na stałe.

Manila: stolica kontrastów

Manila to nie tylko Intramuros i Biondo. Wieżowce i luksusowe rezydencje to cecha charakterystyczna dzielnicy Makati. Backpackerskie Malate i Ermita stanowią jej zupełne przeciwieństwo. To tutaj znaleźć można wiele tanich hoteli i restauracji. Prawda jest jednak taka, że wyznaczenie jednoznacznych granic między dzielnicami nie jest proste i jedna dzielnica płynnie przechodzi w drugą.

Całe miasto scala jeepney, czyli sieć charakterystycznej manilskiej komunikacji. To właśnie jeepney dociera w niemal każdy zakątek miasta. To pamiątka po Amerykanach, którzy usuwając się z tej strefy wpływów, pozostawili wojskowe ciężarówki. Mieszkańcy Manili przekształcili je w barwny środek transportu, choć nie do końca wygodny. Auta kursują po stałych, niedługich trasach. Przejazd nimi jest bardzo tani – to właściwie najtańszy środek transportu w Manili.

Zakupy w Manili

Manila to idealne miasto dla miłośników zakupów. 5 z 20 największych centrów handlowych znajduje się właśnie tutaj. Najciekawszym z nich jest niewątpliwie The Mall of Asia, czyli ogromny kolos znajdujący się przy wybrzeżu. W środku można znaleźć nie tylko sklepy, restauracja i kina, lecz także pełnowymiarowe lodowisko.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Podróże z dzieckiem w plecaku

Co sądzisz o tym artykule?
70
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0