Rugby – jedna miejscowość, trzy wielkie wynalazki

Rugby
Fot. paul mansfield photography / Getty Images
Rugby znajduje się w środkowej Anglii, we wschodniej części hrabstwa Warwickshire. Powstało na miejscu dawnej osady z epoki żelaza. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1086 r., a prawa miejskie Rugby uzyskało w 1299 r.

Przez wiele wieków Rugby było spokojną miejscowością utrzymującą się głównie z rolnictwa, leżącą nieco na uboczu wielkich wydarzeń. Wszystko zmieniło się w 1840 r., kiedy do Rugby dotarła kolej. W ciągu 40 lat liczba mieszkańców wzrosła z 2,5 tys. do ponad 10 tys. w 1880 r. Miasto stało się bardzo ważną stacją na trasie kolei i w czasie rewolucji przemysłowej było jednym z głównych centrów rozwoju przemysłu ciężkiego. Rugby przeszło jednak do historii z zupełnie innego powodu.

Więcej:

Szkoła w Rugby – historia i prestiż

Jednym z najciekawszych obiektów w Rugby jest szkoła założona przez Lawrence'a Sheriffa. Był to miejscowy sklepikarz, który dorobił się fortuny po wyjeździe do Londynu. Nie zapomniał jednak o swoich korzeniach i zapisał Rugby w testamencie sporą kwotę. Z tych funduszy wybudowano Rugby School, a jej otwarcie nastąpiło w 1567 r. Początkowo przeznaczona była dla młodzieży z Rugby i okolic, później stała się płatną szkołą prywatną. Ostatecznie prace nad obecnym kształtem budynku zakończono pod koniec XIX w. Po pewnym czasie Rugby School stała się ponownie szkołą publiczną, a obecnie jest jedną z bardziej prestiżowych placówek tego rodzaju w Wielkiej Brytanii.

William Webb Ellis – legendarny wynalazca gry w rugby

Według legendy w Rugby School wynaleziono grę, która nazwę przejęła od nazwy miasta. Dokonać miał tego w 1823 r. William Webb Ellis. Siedem lat wcześniej rozpoczął edukację w szkole w Rugby. Okazał się bardzo zdolnym uczniem i krykiecistą, ale do historii przeszedł z zupełnie innego powodu. Otóż w czasie meczu futbolowego miał w pewnym momencie złapać piłkę w ręce, przebiec boisko i zdobyć gola. W ówczesnym okresie dopuszczano łapanie piłki w czasie gry w futbol, ale zakazane było poruszanie się z nią po boisku. To zachowanie Ellisa miało skutkować całkowitym zakazem łapania piłki w ręce, a to z kolei doprowadziło do rozłamu w federacji futbolowej na dwie różne dyscypliny sportu, które dzisiaj znane są jako piłka nożna i rugby . Będąc w Rugby, warto obejrzeć tablicę umieszczoną na murze szkoły, z napisem, który w tłumaczeniu na polski brzmi: „Ten kamień upamiętnia wyczyn Williama Webba Ellisa, który z oczywistym lekceważeniem współczesnych jemu zasad piłki nożnej jako pierwszy wziął piłkę do rąk i pobiegł z nią w sposób charakterystyczny dla meczu rugby”. Będąc w Rugby, warto zwiedzić muzeum poświęcone początkom szkoły, a także samej grze w rugby. Trzeba też odwiedzić drugie muzeum – poświęcone Ellisowi i grze w rugby, które znajduje się przy 5–6 Matthews Street.

Silnik odrzutowy i holografia – wynalazki pochodzące z Rugby

Jedną z osób, której Rugby zawdzięcza swoją sławę, jest niewątpliwie Sir Frank Whittle. Urodził się w 1907 r. w Coventry. Praktycznie od dziecka marzył o karierze pilota RAF. Początkowo został odrzucony ze względu na niski wzrost, ale przy trzeciej próbie, w 1923 r., został przyjęty do służby. Po 5 latach został oficerem. Był również bardzo uzdolnionym inżynierem, a w 1928 r. wpadł na pomysł stworzenia silnika odrzutowego. Początkowo jego koncepcja nie uzyskała aprobaty, więc wynalazek opatentował na własny koszt w 1930 r. Wreszcie udało mu się przekonać do pomysłu sponsorów, a także władze i w 1935 r. na obrzeżach Rugby powstał Power Jets Ltd. Dwa lata później Whittle zbudował prototyp silnika odrzutowego . Próbny lot odbył się 15 maja 1941 r. Informacje o tym wynalazku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, dokąd na początku 1942 r. został przeniesiony cały zespół inżynierów. Za swoje zasługi w 1948 r. Whittle został pasowany przez królową Anglii na rycerza. Niektóre silniki stworzone przez Whittle’a można podziwiać w Lutterworth, niedaleko Rugby. W samym mieście warto zobaczyć nowoczesną rzeźbę upamiętniającą Whittle’a i jego wynalazek. Znajduje się ona w pobliżu wejścia do Caldecott Park.

Dziecięca drużyna rugby

Inny wynalazek pochodzący z Rugby powstał dosyć przypadkowo. W 1933 r., uciekając z nazistowskich Niemiec, do Wielkiej Brytanii dotarł fizyk Dennis Gabor, który został zatrudniony w British Thomson-Houston Co. w Rugby. W 1947 r. pracował nad mikroskopem elektronowym . Próbując udoskonalić jego rozdzielczość, uzyskał pierwsze, niedoskonałe jeszcze hologramy. Za badania nad holografią otrzymał w 1971 r. Nagrodę Nobla. Warto odwiedzić dom przy Bilton Road 26, w którym w latach 1936–48 mieszkał Dennis Gabor (informuje o tym tablica umieszczona na fasadzie budynku).

Rugby – inne ciekawostki

Miasto Rugby stało się jednym z większych miast w Anglii , ponieważ bardzo poszerzyło swoje pierwotne terytorium – granicami objęło również kilka okolicznych wiosek. W centrum miasta można zaobserwować mieszankę stylu wiktoriańskiego z architekturą wczesnych lat XX w. Rugby słynie z dużej liczby barów i restauracji znajdujących się w centrum miasta. W 1960 r. znalazło się na drugim miejscu pod względem liczby barów na milę kwadratową w całej Anglii. Inny rekord należy do baru Brownsover Fish Bar, który w 2002 r. uznany został za miejsce, w którym sprzedano najwięcej fish and chips (czyli ryb z frytkami) w całym kraju.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości