Jezioro Solińskie – najważniejsze informacje i atrakcje turystyczne

Jezioro
Fot. Getty Images/Darko Solina/ EyeEm
Jezioro Solińskie znajduje się w województwie podkarpackim, na północny-zachód od Bieszczadów. Jezioro to jest największym w Polsce zbiornikiem utworzonym sztucznie, a zapora, która się na nim znajduje, to największa tama na terenie kraju. To przede wszystkim ona jest powodem, dla którego do Soliny przyjeżdża co roku wielu turystów.

Zobacz też: Poznaj jezioro Śniardwy, jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Mazur >>> 

Jezioro Solińskie powstało, gdyż tylko dzięki niemu możliwa była ochrona Doliny Sanu przed ciągłymi powodziami. Zbiornik powstał w roku 1968, chociaż pomysł jego stworzenia narodził się już w okresie międzywojennym. Zbiornik retencyjno-energetyczny ma duże znaczenie dla regionu, jest również miejsce, do którego chętnie przybywają turyści.

Jezioro Solińskie i zapora – historia i ciekawostki

Jezioro Solińskie oraz zapora powstały na terenach odzyskanych po II wojnie światowej. Aby zalew mógł powstać, konieczne było zalanie terenów, na których istniało kilka wsi. Zapora, jak i cały zalew, zmieniły nie tylko krajobraz okolicy, ale też jego klimat. Po wybudowaniu zapory wieją tu mocniejsze wiatry. Zmieniły się również temperatury w okolicy. Woda latem zatrzymuje ciepło, a zima to ciepło powoli uwalnia. Jezioro Solińskie ma długość 26 km i zajmuje powierzchnię 22 km². Głębokość jeziora solińskiego w niektórych miejscach wynosi aż 60 m. Najczęściej występujące ryby Jeziora Solińskiego to sandacze, okonie, leszcze i płocie.

Zobacz też: Najlepsze łowiska wędkarskie w Polsce i gdzie je znaleźć >>> 

Budowa tamy trwała 8 lat, ukończona została w roku 1968. Długość zapory wynosi 664 m, a jej kubatura aż 760 tys. m3. Przy jej budowie pracowały tysiące robotników, szacuje się, że było ich ok. 2000.

Jezioro Solińskie – atrakcje

Gdy patrzy się na mapę, można mieć wrażenie, że nie jest to jedno jezioro, ale Jeziora Solińskie . Wielkość zbiornika zadziwia i zachwyca. Jezioro Solińskie stanowi jedną z głównych atrakcji Bieszczad. Jest duże i ciekawe, a wokół niego nie brakuje świetnie przygotowanych ośrodków turystycznych. Najbardziej znane i największe ośrodki turystyczne to Solina, Polańczyk i Myczkowce.

Na Jeziorze Solińskim znajdują się trzy wyspy, ale często widoczne są tylko dwie – Wyspa Duża Skalista i Mała, często nazywana również Wyspą Zajęczą. Trzecia wyspa widoczna jest tylko, gdy stan wody jest niski i stąd jej nazwa – Wyspa Zjawa. Wokół jeziora znajduje się nie tylko wiele ośrodków wypoczynkowych, ale też rekreacyjnych. Nad Jezioro Solińskie przyjeżdża wielu żeglarzy. W wielu miejscach można wypożyczyć rowerki wodne, kajaki oraz jachty. W sezonie po Jeziorze Solińskim pływają również statki wycieczkowe. Jest to także doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy kochają leniuchowanie – wokół jeziora utworzono wiele piaszczystych plaż. Nad jeziorem otoczonym wzniesieniami i lasami można doskonale wypocząć i naładować baterie. Każda plaża nad Jeziorem Solińskim jest równie piękna.

Zobacz też: Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie >>> 

Niemal każdy turysta przybywający nad Jezioro Solińskie chce zobaczyć zaporę – największą w kraju, wręcz majestatyczna, na której spiętrzenie wody sięga nawet 60 metrów. Tamę można zwiedzić zarówno z zewnątrz, gdzie znajduje się deptak, jak i wewnątrz. Dwa tunele udostępnione zostały dla osób, które chcą zobaczyć, jak wygląda wnętrze tamy. Przed wejściem każdy turysta jest sprawdzany. Oczywiście wewnętrzne tunele zapory można zwiedzać wyłącznie w obecności przewodnika.

Uwaga! Wewnątrz zapory panuje dość niska temperatura, która nie przekracza 10℃, dlatego decydując się na zwiedzanie, trzeba się dość ciepło ubrać.

Jezioro Solińskie w Bieszczadach – atrakcje w okolicy

W okolicach Jeziora Solińskiego znajduje się sporo atrakcji. Zwiedzając zaporę i okolice, warto znaleźć czas na to, aby poznać okoliczne wsie, miasteczka, tajemnice, które skrywają i atrakcje, jakie oferują. Jednym z miejsc godnych polecania, które znajduje się kilkanaście kilometrów od Soliny, jest miejscowość Lesko, nazywane Bramą do Bieszczad. W Lesku warto zobaczyć zamek Kmitów wzniesiony w roku 1538, cmentarz żydowski z początków XVII wieku, synagogę oraz kościół pw. Nawiedzenia NMP z XVI wieku.

Zobacz też: Uherce Mineralne, Bieszczady - drezyny rowerowe, browar, wodospad i inne atrakcje 

Położony nieopodal Jeziora Solińskiego Polańczyk również oferuje bogactwo atrakcji. Przede wszystkim warto wspomnieć o punkcie widokowym na Sawinie, z którego widać panoramę Bieszczad i Jeziora Solińskiego. Znajdują się tu także liczne ścieżki spacerowe o takich nazwach, jak „Cypel Polańczyka” czy „Perła Polańczyka”. Polańczyk to także miejsce idealne do odwiedzenia zimą – zarówno w wiosce, jak i w okolicach znajdują się trzy wyciągi narciarskie. Polańczyk może pochwalić się również Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości oraz Muzeum Kultury Bojków, w którym znajdują się pamiątki po dawnych mieszkańcach Gminy Solina.

Okolice Jeziora Solińskiego przyciągają swoim pięknem i spokojem. Z pewnością warto odwiedzić tę część Bieszczad, zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na dłuższe wakacje.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości