Dlaczego warto pojechać na Dominikanę? Atrakcje turystyczne królowej Karaibów i praktyczne wskazówki przed podróżą

Dominikana plaża
Fot. Noelia Magnusson Photography / Getty Images
Dominikana to drugi co do wielkości (po Kubie) kraj na Morzu Karaibskim, ze stolicą w Santa Domingo. Dominikana, zwana królową Karaibów, oferuje turystom rajskie, piaszczyste plaże, krystalicznie czystą wodę i egzotyczną przyrodę. Podpowiadamy, kiedy jechać na Dominikanę, aby uniknąć pory deszczowej, jakie wykonać szczepienia i co warto zobaczyć na miejscu.

Dominikana położona jest na wyspie Haiti, w samym sercu Karaibów. To najstarsze państwo obu Ameryk – odkryte w 1492 roku, a więc na samym początku legendarnej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Jeśli marzy nam się beztroski wypoczynek na plaży obmywanej krystalicznie czystą wodą, idealnym wyborem będzie właśnie Dominikana. Co warto zobaczyć, gdy znudzi nam się leniuchowanie?

Więcej:

Dominikana – co warto wiedzieć przed planowaną podróżą?

Coraz częściej wybieranym przez Polaków kierunkiem wakacyjnych podróży staje się Dominikana. Kiedy jechać, aby uniknąć rozczarowań? Tak naprawdę każda pora roku jest dobra na odwiedzenie wyspy , a wybór zależy głównie od naszych indywidualnych preferencji. Polscy turyści najchętniej odwiedzają Dominikanę zimą (od stycznia do marca), kiedy średnia temperatura na wyspie wynosi ok. 25℃. Dominikana w maju, czerwca, lipcu i sierpniu to z kolei raj dla osób kochających wysokie temperatury. Pora deszczowa na Dominikanie trwa od maja do grudnia. Nie musimy jednak zbytnio się jej obawiać – opady są co prawda bardzo intensywne, ale za to krótkotrwałe.

Polscy turyści podróżujący na Dominikanę nie muszą mieć wizy, na granicy trzeba jednak wykupić kartę turystyczną, która kosztuje około 15 USD. Karta często wliczona jest do ceny biletu lotniczego. Karta turystyczna uprawnia do przebywania na terytorium Dominikany do 30 dni, podróżni pragnący przedłużyć pobyt, muszą uiścić dodatkową opłatę.

Zobacz także: Alzacja i Lotaryngia – najpiękniejsze zakątki Francji

Czy przed wyjazdem warto wykonać dodatkowe szczepienia? Nie jest to konieczne, jednak w przypadku turystów z Europy zaleca się szczepienia przeciw tężcowi, żółtej febrze, zapaleniu opon mózgowych typu A i C oraz zapaleniu wątroby typu A i B.

Czy po przyjeździe będziemy musieli przestawić czas? Dominikana leży w innej strefie czasowej niż Polska, musimy być więc przygotowani na dużą zmianę. Zimą po przyjeździe na Dominikanę cofamy zegarki o 5 godzin, natomiast latem o 6.

Walutą obowiązującą na Dominikanie jest peso dominikańskie (DOP), które dzieli się na 100 centavos. Planując urlop na Dominikanie, najlepiej jednak zaopatrzyć się w dolary amerykańskie – jest to najpopularniejsza i najłatwiej wymienialna waluta na wyspie.

Atrakcje turystyczne Dominikany – nie tylko Punta Cana

Dominikana nie bez powodu nazywana jest królową Karaibów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – góry z głębi lądu są tu bowiem otoczone przez piaszczyste, rajskie plaże. Całokształtu obrazu rajskiej wyspy dopełnia przyroda – na Dominikanie znajdziemy zarówno bujne lasy równikowe, jak i gaje bananowe, sady cytrusowe i plantacje mango. Znajdziemy tu również atrakcje wpisane na listę UNESCO, jak choćby park narodowy Parque Nacional Del Este, czy Santo Domingo – stolicę kryjącą zabytki z epoki kolonialnej. Od tak dużej liczby atrakcji może rozboleć głowa. Od czego zacząć zwiedzanie Dominikany?

Dominikana to przede wszystkim piękne, rajskie plaże z delikatnym, żółtym piaskiem. Jedne z najpiękniejszych plaż Dominikany rozciągają się w rejonie Punta Cany – przylądku wyspy najbardziej wysuniętym na wschód. Punta Cana to najczęstszy cel wizyty turystów, ma również bogatą bazę hotelową, warto więc potraktować ją jako punkt wypadowy i zacząć pobyt od kilkudniowego wypoczynku. Kiedy nacieszymy się już pobytem na plaży i karaibskim rumem, czas wyruszyć na zwiedzanie wyspy, atrakcji bowiem tu nie brakuje.

Zobacz także: Wyprawy górskie dla początkujących – strój i wyposażenie

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Dominikanie jest wyspa Saona znajdująca się na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Znajdziemy tam najbardziej rajskie plaże, możemy również pływać z delfinami i nurkować. Dodatkową atrakcją jest sama podróż na wyspę – możemy pokonać ją statkiem, łódką lub katamaranem, płynąc przez lazurowe wody Morza Karaibskiego.

Jeśli chcemy lepiej poznać przyrodę Dominikany, warto wybrać się do jednego z wielu parków narodowych . W Parku Narodowym Isla Cabritos możemy zobaczyć słonowodne jezioro Enriquillo, którego woda jest trzykrotnie bardziej słona niż woda morska. Jest to również największe jezioro na Karaibach. Jeśli natomiast marzy nam się wspaniałe zdjęcie spod wodospadu, możemy odwiedzić wodospad Damajagua – nazywany największym sekretem wyspy. Do lat 90. XX wieku miejsce to było praktycznie niedostępne dla zagranicznych turystów.

Zobacz film: Niebezpieczne podróże. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wśród atrakcji, które oferuje nam Dominikana, nie sposób pominąć stolicy – Santa Domingo. Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kryje w sobie szereg atrakcji związanych z epoką kolonialną. Turyści zainteresowani historią powinni koniecznie zobaczyć starą dzielnicę kolonialną z pierwszym w Nowym Świecie szpitalem, katedrą oraz pierwszym w Ameryce uniwersytetem z początku XVI wieku. W Santo Domingo warto się zgubić, pospacerować w nocy nadmorskim bulwarem i wstąpić do baru na szklaneczkę rumu. Dominikana to stosunkowo bezpieczne miejsce – w stolicy trzeba jednak uważać na kieszonkowców i oszustów oferujących nam wycieczki po mieście.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości