Co ułatwi dzieciom spożywanie pierwszych samodzielnych posiłków? "Lubię, jak dzieci jedzą rękami"

Mamo, tato! Chcę już jeść sam
Niejadek to koszmar każdego rodzica. Zarówno cierpliwość, jak i kreatywność w wymyślaniu nowych sposobów na skłonienie dziecka do jedzenia mają swoje granice. Poszerzanie diety nigdy nie jest proste, ale można sprawić, żeby stało się to łatwe dla rodziców i przyjemne dla dzieci.

Sposoby na niejadka

Choć rodzice zwykle z wytęsknieniem wypatrują momentu, w którym ich dziecko zacznie jeść coś innego aniżeli tylko pokarm z butelki, to wraz z nowymi pokarmami w jadłospisie pociechy pojawiają się nowe problemy w świecie rodziców. Obecnie najpopularniejszą metodą rozszerzania diety jest BLW, która zakłada samodzielne jedzenie przez dziecko od samego początku podawania pierwszych stałych pokarmów.

- Dziecko powinno jeść z rodzicami przy stole - mówi Magdalena Kordaszewska, terapeutka sensoryczna. - Obserwuje, co my robimy, że żartujemy, uczy się relacji społecznych. Widzi, że jemy różne rzeczy, że używamy różnych przedmiotów i jest to niesamowite spędzenie wolnego czasu - wylicza ekspertka.

Gadżetem, który umożliwi maluchowi spożywanie posiłków z resztą rodziny jest wysokie krzesełko sprawiające, że dziecko będzie jadło na tej samej wysokości co pozostali domownicy. Plusem jest, że fotel rośnie razem z dzieckiem i może być dostawiany do stołu po odłączeniu tacek.

Jakie sztućce dla niemowlaka?

Zmiana diety wymaga również akcesoriów, które pomogą w nakładaniu pokarmów. W tym temacie Magdalena Kordaszewska zaprezentowała dość ciekawą teorię.

- Jako terapeuta integracji sensorycznej lubię, jak dzieci jedzą rękami, jak umażą dłonie i wszystko dookoła, bo wtedy niesamowicie pracują ręce: sprawdzają, co się dzieje, poznają faktury i brudzą ubranie - wylicza. - Najbardziej lubię, jak jest jakaś specjalna bawełniana bluzka, która może się ubrudzić i się nie przejmujemy tym. Wyobraźmy sobie sami, że jemy i po każdym razie przecierana jest twarz, jest to horror dla każdego dziecka i potem są zaburzenia jedzenia.

Pomocą dla rodziców mogą być materiałowe bądź silikonowe śliniaczki. Wybierając sztućce należy kierować się głównie bezpieczeństwem tak, aby dziecko krojąc potrawy nie zrobiło sobie krzywdy. Przydatne mogą okazać się również gryzaki sensoryczne, które uwrażliwiają jamę ustną i stanowią doskonały pomost pomiędzy papkami a stałym pokarmem. Zapobiegają także wadom wymowy i działają relaksująco - również na dorosłych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Była wokalistka Varius Manx wyjawiła prawdę o swojej dolegliwości. Co działo się z jej dłońmi w czasie wizyty w studio?

Ekspert nie ma złudzeń. Maseczki zostaną z nami długo po pandemii

Magdalena Boczarska o późnym macierzyństwie: " Wcześniej nie było dobrego kandydata na tatę"

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości