Historia i ciekawostki muzyki ska

Ska muzyka
Fot. Getty Images/flisk
Styl muzyczny ska narodził się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Kolebką tego stylu jest Jamajka, a dokładnie miasto Kingston. W muzyce tej wykorzystuje się wiele instrumentów, m.in. gitarę, kontrabas, perkusję, saksofon, trąbkę i wiele innych. Jednym z najpopularniejszych wykonawców tego stylu był Bob Marley.

Zobacz też: Pol’and’Rock Festival 2019. Kiedy się odbędzie. Kto wystąpi. Jak dotrzeć na festiwal? O imprezie opowiedział Jerzy Owsiak >>>

Muzyka ska charakteryzuje się szybkim tempem. Z niej wyrosły takie style muzyczne, jak rocksteady i reggae. Styl ten rozprzestrzenił się szybko na całym świecie i również w Polsce byli jego przedstawicieli, np. zespół Mr. Zoob. 

Historia muzyki ska

Muzyka ska powstała na gruncie kilku innych gatunków muzycznych, m.in. bluesa, jazzu, swingu, calypso, w latach pięćdziesiątych na Jamajce, a dokładnie w Kingston. Jej wyróżnikami są: szybkie tempo, akcent perkusji na drugiej i czwartej nucie oraz mocny i wyrazisty bas . Dzięki powstawaniu sound systemów, a więc grup DJ-ów, muzyka ta bardzo szybko się rozpowszechniła. Jednymi z najbardziej znanych twórców tego stylu stali się Prince Buster i Derrick Morgan. Znaczący wkład w powstanie tego gatunku mieli jamajscy jazzmani, m.in. grupa The Skatalites, uważana za prekursorów muzyki ska. Kolejnym bardzo znanym artystą wykonującym ten gatunek muzyczny był Bob Marley. Dziś znany raczej z utworów reggae, na początku swojej kariery wykonywał utwory ska, a później rocksteady.

Zobacz też: Festiwale muzyczne w Polsce 2019: Open'er, Pol’and’Rock, OFF Festival oraz wiele innych >>>

W latach siedemdziesiątych powstało wiele nowych grup reprezentujących ska, a brzmienie tej muzyki nieco się zmieniło pod wpływem punk rocka. Do najsławniejszych zespołów tego czasu zalicza się The Beat, The Selecter, Madness czy The Specials.

Kolejna fala wykonawców ska pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Na scenach królowały takie zespoły, jak Skalariak, The Toasters czy Ska-P.

Kto słuchał muzyki ska?

Odbiorcami muzyki ska byli głównie skinheadzi i rudeboys. Obie te subkultury powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku. Rudeboy to subkultura, która zrodziła się na Jamajce w latach sześćdziesiątych w dzielnicy Kingston. Inaczej subkulturę tę nazywano: rude boy, rudie lub rudy, a dziewczyny w tej subkulturze – rudegirl. Przynależący do tych grup młodzi ludzie stylizowali się na gangsterów. Można było rozpoznać ich po eleganckich marynarkach z trzema guzikami i czarnych okularach. Najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami tych grup byli Derrick Morgan i Desmond Dekker. W latach sześćdziesiątych obywatele Jamajki często emigrowali, co pozwoliło dotrzeć ich subkulturze do Europy.

Zobacz też: Fenomenalne wykonanie utworu Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać tam, gdzie byłem". Dawid Podsiadło zaskoczył publiczność! >>>

Pierwsze grupy skinheadów pojawiły się w Wielkiej Brytanii. Wytworzyły się ze środowisk modsów, a więc angielskich modernistów i przybyłych z Karaibów grup rudeboys. Skinheadów można było łatwo rozpoznać po wyglądzie. Nosili bardzo krótkie włosy lub zupełnie ogolone głowy i preferowali elegancki ubiór. Najczęściej zakładali spodnie Wrangler, koszule w kratę i kurtki Harrington. Ruch ten jednak nie zdobył dużej popularności i powoli zaczął wygasać, ale tylko po to, aby znów odrodzić się w latach siedemdziesiątych, w odpowiedzi na powstającą subkulturę punk.

Muzyka ska w Polsce

Muzyka ska dotarła również do Polski. Pierwszymi zespołami, które ją wykonywały, były Alibabki i Tajfuny. Obie te grupy nagrały wspólną płytę pod tytułem „W rytmach Jamajca Ska”, na której znalazły się takie przeboje, jak: „Wash-Wash-Ska”, „Dykcja dla wszystkich”, „Już nie twist” i „Echo Ska”. Płyta ta uznawana jest za pierwszą polską płytę w stylu ska, a było to w połowie lat sześćdziesiątych. Kolejnym zespołem wykonującym muzykę był Mr. Zoob, a później pojawili się: Ziggie Piggie, Sari Ska Band, Cała Góra Barwinków, Skampararas i wielu innych.

Ska to nie tylko muzyka, ale też taniec

Taniec w muzyce ska jest dość specyficzny. W jednej z piosenek nagranych przez Alibabki pod tytułem Wash-Wash-Ska” usłyszeć można:

„Czy wash-wash to pranie? Nie, to taniec! E, chyba pranie... Nie, to taniec!”

Faktycznie, obserwując tańczących do muzyki ska, można było się zastanawiać, czy tancerze na pewno tańczą, czy robią pranie. Ruchy były bardzo proste, polegające na specyficznym przesuwaniu dłoni i barków, które do złudzenia przypominały wykonywanie ręcznego prania. Ska tańczono w parach.

Chociaż muzyka ska jest rozrywkowa, a nawet mówi się o jej ludyczności, to należy pamiętać, że często w piosenkach poruszane były ważne tematy. Utwory zawsze zachowywały jednak taneczny charakter. Z pewnością zakochają się w tej muzyce wszyscy, którzy lubią tradycyjne instrumenty dęte: puzony i trąbki. Dla ska charakterystyczne są również gitary basowe, perkusja i instrumenty klawiszowe. Obecnie ten rodzaj muzyki bardzo mocno łączy się z hardcorem i punkiem. Na pewno warto sięgnąć po utwory wielu znakomitych artystów wykonujących ten gatunek muzyczny, również artystów polskich.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Alert RCB dla kilku województw

Alert RCB dla kilku województw

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Anita Werner opublikowała urodzinową fotografię: "Kobieta. 46 lat"

Anita Werner opublikowała urodzinową fotografię: "Kobieta. 46 lat"

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"