Co pyli w maju? Sprawdź, z czym zmagają się alergicy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Różnego typu alergie uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Między innymi za sprawą rozwoju przemysłu liczba alergenów stale rośnie. W alergiach pokarmowych alergicy mogą chronić się poprzez unikanie danego składnika pokarmowego. W przypadku alergii na pyłki drzew i traw jest to dużo trudniejsze. Każdego miesiąca na różnych obszarach pyli co innego. Co pyli w maju?

Pylenie trwa niemal przez cały rok, w zależności od gatunku rośliny czy grzyba. Alergicy zmagają się z różnymi objawami alergii na pyłki roślin, a wśród nich znajdują się katar sienny, pieczenie oczu czy nawet duszności. Choć trudno jest uniknąć kontaktu z pyłkami traw i drzew, jest to zalecane.

Poza stosowaniem odpowiedniego leczenia, warto jest znać mapę i kalendarz pylenia.

Co pyli w maju?

Przede wszystkim trawy, dąb, sosna, szczaw, pokrzywa, zboża, grzyby Cladosporium i Alternaria.

Pylenie traw

W Polsce rośnie około 200 gatunków traw. Trawiaste alergeny zaliczają się do najlepiej przebadanych na świecie. Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce przeprowadziła badania, według których blisko 16% przypadków nieżytu nosa wywołują pyłki traw. Trawy najsilniej pylą w drugiej połowie maja, ale też w czerwcu i lipcu. Najczęstsze objawy to pieczenie, łzawienie oraz zaczerwienienie oczu. Może to prowadzić do pyłkowicy, a niekiedy nawet astmy pyłkowej.

Alergikom odradza się spacery po trawiastych terenach czy przebywanie w pobliżu skoszonej trawy.

Pylenie dębu

W Polsce występuje przede wszystkim dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Pierwszy rośnie niemal na terenie całego kraju, również w miastach. Drugi nie rośnie w północno – wschodniej części kraju i w górach. Dąb szypułkowy pyli przez około 2 pierwsze tygodnie maja. Tuż po nim pylić zaczyna dąb bezszypułkowy.

Pylenie sosny

Sosna jest bardzo popularna w Polsce. Na obszarze kraju występują jej 4 gatunki: pospolita, czarna, limba i kosodrzewina. Ich pyłki w większości przypadków nie są silnymi alergenami, ale mogą prowadzić do mechanicznych uszkodzeń wewnątrz nosa. To z kolei zwiększa objawy alergii na pyłki traw.

Pylenie szczawiu

Szczaw jest jadalnym chwastem i rośnie przede wszystkim na żyznych glebach. Pyli głównie w maju, ale i później. Choć jego pyłki są alergenem, to niewielu alergików ma z nimi faktyczny problem.

Pylenie pokrzywy

Rosnąca niemal wszędzie w zacienionych miejscach pokrzywa wytwarza dużo pyłku i pyli stosunkowo długo, bo aż do września. Silna reakcja alergiczna na pyłek pokrzywy należy jednak do rzadkości.

Pylenie zarodników grzybów Alternaria

Reakcje uczuleniowa na grzyby może się objawić z wielu powodów, np. przez spożycie, oddychanie, dotyk itd. Alternaria uaktywniają już w maju, gdy tylko pojawią się wysokie temperatury. Grzyby te są najsilniej uczulającymi alergenami spośród wszystkich innych pleśni.

W trakcie pylenia stężenie zarodników w powietrzu znacząco przewyższa stężenie pyłków roślinnych. Zarodniki grzybów są znacznie mniejsze od pyłków roślin, przez co wnikają głębiej do układu oddechowego. To może wywołać reakcję alergiczną także w dolnych drogach oddechowych.

Pylenie w maju. Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Alergia na pyłki jest najpowszechniejszym rodzajem uczulenia. Na problemy z tym związane cierpi około 20% populacji. Do objawów zalicza się salwy kichania, wodnisty katar, zatkany nos, swędzenie gardła, a także łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. Najlepszą formą zapobiegania jest odczulanie. Można także doraźnie stosować leki na alergię dostępne bez recepty w aptekach.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: TATYANA TOMSICKOVA/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości