Domowe odkażanie. Jak je robić prawidłowo?

W dobie koronawirusa są tacy, którzy zachowują spokój i rozwagę. Druga grupa, obawiając się o zdrowie, panicznie dezynfekuje wszystko, co spotka na swojej drodze. Czy to ma sens? Jakie przedmioty powinniśmy odkażać w domu? Te kwestie wytłumaczył nam wirusolog, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.

Jakie przedmioty codziennego użytku powinniśmy odkażać w domu?

Klucze, klamki, zamki, uchwyty w szafach, szafkach, blat kuchenny, laptop, myszka, pilot, telefon, słuchawki, włączniki, biżuteria, zegarek, okulary - odkażać czy nie odkażać?

Zdaniem doktora Tomasza Dzieciątkowskiego, dla większości tych przedmiotów odkażanie nie jest potrzebne. Należy zachować zdrowy rozsądek. Wystarczy, że będziemy odkażali klamki w drzwiach wejściowych, blat w kuchni, na którym pracujemy oraz telefon, bo z nim wychodzimy na zewnątrz. Wystarczy, że po powrocie umyjemy ręce.

Należy zachować zdrowy rozsądek, przede wszystkim to, co powinniśmy myć i dezynfekować, to nasze ręce. Nie powinniśmy za często dezynfekować produktów spożywczych. To tylko może im zaszkodzić

- uważa dr Dzieciątkowski.

Koronawirus najdłużej będzie pozostawał aktywny na powierzchniach tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej. Te rzeczywiście możemy przecierać, ale - jak twierdzi wirusolog - wystarczy zwykły detergent. Od czasu do czasu możemy przetrzeć laptop, telefon czy okulary.

Jak robić to prawidłowo? Najpierw spryskujemy powierzchnie, a następnie je przecieramy. Możemy używać tego samego płynu do różnych powierzchni.

A co z rękawiczkami? Wykonując czynności w rękawiczkach, na których może osadzić się wirus narażamy się na takie samo niebezpieczeństwo, jak wychodząc bez nich.

Rękawiczki powinny być używane w sklepach spożywczych, jeżeli wybieramy pieczywo, które nie jest ofoliowane, warzywa, owoce. Cała reszta może być brana gołą dłonią. Nikomu jako osoba pracująca w laboratorium nie proponuje, żeby w takich czy Cieńskich plastikowych, czy lateksowych, czy nitrylowych rękawiczkach pochodził dłużej niż 40 minut, zaparzą mu się dłonie

– podkreśla nasz rozmówca.

Jak często odkażać?

Wirusolog przyznał, że klamki do drzwi zewnętrznych możemy odkażać raz na dobę. Podobnie sytuacja wygląda z kluczami, chociaż, gdy są używane przez jedną osobę, nie ma takiej potrzeby. Telefon przecieramy stosunkowo najczęściej, ale z drugiej strony tutaj wystarczą chusteczki do przecierania okularów, żeby za bardzo nie zniszczyć ekranu.

Przepis na płyn odkażający

Płyn odkażający możemy wykonać samodzielnie w domu. Wystarczą nam trzy proste składniki woda, denaturat oraz detergent, taki jak płyn do naczyń.

Trzeba pamiętać, że wszystko alkohole najlepsze działanie bójcze mają w stężeniu ok. 70%.

- zaznacza wirusolog w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Receptura. Do wykonania płynu do dezynfekcji o objętości 1000 ml są potrzebne:

  • alkohol denaturowany o stężeniu 95% - 835 ml
    • woda destylowana – 165 ml
      • płyn do mycia naczyń (detergent) – ok. 10 kropli

        Wszystko mieszamy i przelewamy do opakowania po płynie do szyb.

        Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

        Zobacz też:

        Autor: Nastazja Bloch

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości