Domowa apteczka – wyposażenie

apteczka domowa
Fot. Eskay Lim / EyeEm / Getty Images
Najlepiej, gdyby apteczka nie była w ogóle potrzebna, ale zdarzają się w życiu momenty, w których skład apteczki domowej pozwala szybko rozwiązać nagle zaistniały problem ze zdrowiem czy samopoczuciem. Wyposażenie apteczki domowej powinno być dobrze przemyślane i dostosowane do potrzeb domowników.

Skład apteczki domowej powinien być znany każdemu domownikowi. W kryzysowej sytuacji pozwoli to uniknąć dodatkowych problemów lub niewłaściwego zachowania, czyli nieadekwatnego zdenerwowania czy niewykorzystania domowej apteczki wynikającego z braku wiedzy na temat jej zawartości.

Więcej:

Domowa apteczka – wyposażenie

Apteczka domowa, w odróżnieniu od apteczki samochodowej, nie musi mieć konkretnej postaci (np. czerwonej, dobrze widocznej torebki), jednak istotne jest jej odpowiednie wyposażenie. Skład apteczki domowej nie jest też opisany i obligatoryjnie wymagany przez jakieś konkretne instytucje. Co więc w takim razie powinno znajdować się w apteczce domowej?

  • Środki opatrunkowe: bandaż, plaster do cięcia, opaska elastyczna, zestaw plastrów różnej wielkości, plaster wodoodporny. Do tego środki dezynfekujące (np. woda utleniona lub preparaty odkażające w sprayu, które można nabyć w większości aptek), jałowy roztwór soli fizjologicznej do przemywania oczu, ran oraz jałowy kompres.
    • Sprzęt: nożyczki do cięcia plastrów, bandaży, ale przydające się również do rozcinania niektórych opakowań. W domowej apteczce musimy mieć też termometr. Przydatny może okazać się ciśnieniomierz, a dla rodzin z dziećmi także inhalator.
      • Leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę – dla dzieci najlepiej w postaci syropu lub w formie czopków. Dla dorosłych wystarczą w tabletkach.
        • Leki na przeziębienie i początki grypy : wszelkiego rodzaju syropy na kaszel, tabletki do ssania, rozpuszczalne preparaty w saszetkach obniżające temperaturę, krople do nosa, witamina C, tabletki na ból gardła.
          • Preparaty na stłuczenia, siniaki (np. w maści, żelu, aerozolu).
            • Pozostałe wyposażenie apteczki domowej : środki przeciwbiegunkowe i przeciw odwodnieniu, środki przeciwalergiczne dopasowane do potrzeb poszczególnych domowników, środki na zgagę, wzdęcia i niestrawność, preparat na oparzenia (np. w aerozolu) i na ukąszenia owadów.
              • Przydatne w domowej apteczce mogą okazać się też zioła, np. ziołowe środki uspokajające na bazie melisy.

                Domowa apteczka – zasady

                Powinniśmy pamiętać też o kilku zasadach, jakich należy przestrzegać dla bezpieczeństwa i wygody wszystkich domowników:

                • Apteczka domowa musi znajdować się w miejscu trudno dostępnym dla małych dzieci , ale jednocześnie w takim, by bez problemu można było dotrzeć do niej w nagłym przypadku. Może to być np. szuflada lub wybrana do tego celu szafka. Rzeczy w apteczce powinny być uporządkowane, żeby to, czego akurat potrzebujemy, można było w każdej chwili łatwo zlokalizować i szybko użyć.
                  • Zawartość domowej apteczki powinna być dobrze znana domownikom . To zasada zaniedbywana niestety w wielu domach, gdzie za wyposażenie domowej apteczki odpowiada zazwyczaj jedna osoba. Problem w tym, że w podczas nieobecności tej osoby pozostali domownicy nie mają nawet świadomości, co jest w domowej apteczce i jak się tego używa. Dobrą praktyką jest, by osoba, która zaopatruje domową apteczkę, zapoznała z jej zawartością pozostałych domowników – pokazała, co jest w apteczce, omówiła zastosowanie poszczególnych elementów i dawkowanie w nagłych wypadkach. Niektóre leki muszą być przechowywane w lodówce, poza naszą domową apteczką, wskazane jest więc, by wiedzieli o tym pozostali domownicy.
                    • Data ważności to coś, czego sprawdzanie jest zaniedbywane w wielu rodzinach, szczególnie, gdy „okazje” do skorzystania z zawartości domowej apteczki zdarzają się nieczęsto. Już podczas kupowania rzeczy do apteczki warto zanotować w kalendarzu datę przydatności poszczególnych środków, by w odpowiednim momencie wymienić je na nowe. Innym sposobem jest okresowe sprawdzanie domowej apteczki, co przy okazji pozwala przypomnieć sobie, co znajduje się w apteczce. Okresowe porządki w domowej apteczce na pewno oszczędzą nam stresu w chwilach, gdy będziemy potrzebowali nagle skorzystać z jej zawartości.
                      • Jeśli naszymi dziećmi lub domownikami (np. starszymi rodzicami) opiekują się inne osoby, to także muszą mieć one wiedzę o tym, gdzie trzymamy w domu apteczkę i jaka jest jej zawartość. Obu stronom zaoszczędzi to nerwowego wydzwaniania do siebie w kryzysowej sytuacji.
                        • Opakowania i ulotki – nie jest dobrą praktyką wyrzucanie opakowań od leków, choć stoi za tym przeważnie chęć utrzymania porządku w apteczce. Na opakowaniach i ulotkach znajdują się informacje o sposobie użycia i dawkowania, nawet jeśli są nam dobrze znane, pamiętajmy, że pozostali domownicy mogą nie mieć tego typu wiedzy.
                          • Wyposażenie apteczki domowej i samochodowej dość mocno różni się między sobą. Na dłuższe wyjazdy warto zabierać ze sobą całą domową apteczkę, gdyż apteczka samochodowa zawiera z reguły tylko najpotrzebniejsze rzeczy na wypadek niepożądanych zdarzeń w trakcie podróży.
                            Zobacz film: Ratowniczki bez dyplomu. Źródło: Dzień Dobry TVN
                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości