Przesądy związane ze swędzeniem nosa – co one oznaczają?

Swędzący nos - przesądy
fot. Getty Images/VladimirFLoyd
W naszym kraju bardzo popularne są cały czas różnego rodzaju przesądy. Dotyczą one wielu dziedzin naszego życia. Wiele z nich porusza kwestie, jaką jest swędzenie nosa. Przesądy mówią przede wszystkim o ty, co może się stać, kiedy będzie swędział nas nos.

Co znaczy, jak swędzi nos? Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie i jakie są inne popularne przesądy związane z pieczeniem czy swędzeniem różnych naszego ciała?

Czym jest przesąd?

Zanim bliżej przyjrzymy się przesądom dotyczącym swędzącego nosa, warto wyjaśnić, czym dokładnie jest sam przesąd.

Jako przesąd rozumie się bezpodstawną wiarę w istnienie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy dwoma zdarzeniami, często następującymi po sobie . Co istotne, wiara taka jest uparcie żywiona oraz niewrażliwa na racjonalną argumentację. Przesądów nie da się racjonalnie wyjaśnić, ale też są niejednokrotnie trudne do takiej weryfikacji. Często przesądy przekazywane są z pokolenia na pokolenie , a także silnie zakorzenione w danej kulturze. Dlatego w różnych krajach różne podstawy przesądów mogą mieć podobne, ale i niekiedy całkiem inne znaczenie. Przykładowo w wielu kręgach kulturowych za pechową uznaje się liczbę 13. Dlatego w hotelach często nie ma pokoju nr 13 czy trzynastego piętra. Natomiast w kulturach azjatyckich niejednokrotnie to liczba 4 jest pechowa.

Zobacz też: Zgniłe korzenie, uschnięte liście i przelanie, czyli jak uratować storczyka? >>>

Co istotne, przesądy mają zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie. Niekiedy ta sama podstawa może być różnie interpretowana. Niektóre z nich przyniosą nam szczęście, np. spotkanie kominiarza czy znalezienie czterolistnej koniczyny, inne mogą ściągnąć pecha, np. stłuczenie lustra czy przejście pod drabiną.

Swędzenie nosa – co mówią przesądy?

Swędzenie nosa to bardzo irytujące zjawisko, często wywołuje nasze zdenerwowanie. Niejednokrotnie może trwać również długi czas. Być może właśnie to spowodowało, że wokół swędzenia nosa narosło kilka popularnych przesądów. Co zatem może oznaczać, gdy swędzi nas nos?

Zobacz też: Przesądy w ciąży. Czy warto w nie wierzyć? >>>

Jak się okazuje, dużo zależy od tego, która część nosa nas swędzi. Jeżeli jest to lewa strona, tłumaczy się to jako rychłe spotkanie miłości swojego życia. Gdy swędzi nas środkowa część nosa, możemy spodziewać się w niedługim czasie gości. Najgorzej jest, kiedy swędzi nas prawa strona. Dlaczego? Przesąd mówi, że gdy swędzi praw strona nosa, może to oznaczać złość. Jeżeli swędzi nas nos możemy też usłyszeć, że być może jesteśmy przedmiotem plotek – ktoś nas właśnie w tym momencie obgaduje. Jednak częściej takie stwierdzenie można usłyszeć w sytuacji, gdy pieką nas policzki lub uszy.

Jakie są inne przesądy związane ze swędzeniem i pieczeniem ciała?

Również swędzenie i pieczenie innych części ciała stanowi okazję do tworzenia kolejnych przesądów. Występują wśród nich bardzo pozytywne. Przykładem może być tutaj przesąd związany ze swędzeniem spodu prawej stopy . Jeżeli dojdzie u nas do takiej sytuacji, możemy spodziewać się, że wyruszymy w podróż pełną sukcesów. Innym dobrym przykładem pozytywnego przesądu jest ten związany z kostkami. Jeżeli swędzą, można spodziewać się przypływu gotówki lub … rychłego małżeństwa. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli swędzenie dotyczy spodu lewej stopy . Wówczas oznacza to pecha oraz stratę. Równie nieciekawie może być, gdy będzie swędział nas kręgosłup, gdyż oznacza to rozczarowanie.

Czy są jeszcze inne przesądy o podobnym charakterze? Oczywiście! Bardzo popularne są przede wszystkim te, które związane są z dłońmi. Swędzenie prawej dłoni może oznaczać przypływ gotówki. A gdy swędzi nas lewa dłoń, sygnalizować ma to, że czeka nas spotkanie w najbliższym czasie i będziemy się z kimś witać.

Zobacz też: Najpopularniejsze przesądy o wrzosie w domu. Wierzenia celtyckie i skandynawskie

Można spotkać się również z przesądami dotyczącymi swędzenia innych części ciała niż nos. Dotyczy to między innymi oczu. W przypadku swędzenia prawego oka można podejrzewać, że niedługo nastąpi spotkanie ze znajomą osobą. Natomiast gdy dotyczy to lewego oka, należy oczekiwać rozczarowania. Przesądy dotyczą również policzków – swędzący lub piekący lewy policzek może oznaczać, że ktoś źle o nas mówi, natomiast gdy prawy, ktoś mówi o nas dobrze.

Jak można zauważyć, w większości przypadków „złe” przesądy dotyczą lewej strony, natomiast te „dobre” prawej . W niektórych kulturach lewa strona uważana jest za tę gorszą. Przykładowo w islamie lewa ręka przeznaczona jest do wykonywania czynności nieczystych. Natomiast prawa strona kojarzona jest w kulturze chrześcijańską z dobrocią bożą i rajem – mówi się, że zbawieni będą siedzieć po prawicy Boga. I to właśnie tutaj można się dopatrywać takiego podziału znaczeń przesądów.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości