Czarny ekran po włączeniu komputera – awaria sprzętu czy drobiazg techniczny? Co może być jego przyczyną?

trzy monitory i komputery na stoliku
Emilija Manevska/Getty Images
Źródło: Moment RF
Pojawiający się czarny ekran w laptopie lub w komputerze to częsty kłopot, który może, lecz nie musi być poważny. Nierozwiązany problem może jednak spowodować, że komputer będzie niezdolny do pracy. Jakie są przyczyny występowania czarnego ekranu?

Problemy z czarnym ekranem zgłaszane są przez posiadaczy różnych komputerów, jak i systemów operacyjnych – Windows 7, Windows 8 (i 8.1), a także Windows 10. Czarny ekran bez kursora może oznaczać nawet uszkodzoną kartę graficzną , ale nie jest to jedyne wytłumaczenie. Aby zidentyfikować przyczynę pojawienia się czarnego ekranu, warto najpierw sprawdzić wszystkie podstawowe czynności związane z funkcjonowaniem komputera – prawidłowość podłączenia kabli zasilania monitora, jak i to, czy został on faktycznie włączony.

Co zrobić, gdy po włączeniu laptopa lub komputera pojawia się czarny ekran? Wprowadzenie do problemu

Komputery i laptopy, jak każde urządzenia, nigdy nie są niezawodne. Chociaż na co dzień świetnie spełniają swoje funkcje, to może nadejść chwila, gdy wystąpi w nich usterka. Do jednych z bardziej popularnych problemów należą: brak możliwość włączenia komputera (laptopa) lub czarny ekran , który pojawia się po uruchomieniu sprzętu. Czym jest i w jaki sposób można rozwiązać tę wadę?

Problem z czarnym ekranem oznacza, że mimo pracy komputera lub laptopa, nie ma przekazywanego obrazu (lub obraz miga). Warto podkreślić, że problem ten może pojawić się w różnych modelach komputerów i laptopów (działających na różnych oprogramowaniach). Do serwisów komputerowych przychodzą klienci zarówno z komputerami z systemem Windows 10 (czarny ekran często występuje w tym systemie dopiero po zalogowaniu użytkownika), jak i starszą wersją Windows 7 czy też pośrednią – Windows 8.

Najczęściej spotykane przyczyny pojawiania się czarnego ekranu w komputerze

Przyczyn problemu występowania czarnego ekranu w laptopie lub komputerze szukać należy w kilku miejscach. Na początku warto sprawdzić podstawowe elementy sprzętu, które jednak mogą mieć wpływ na nieprzyjemny stan rzeczy. W przypadku komputerów stacjonarnych warto upewnić się, że właściwie podłączony został monitor (czarny ekran w przeciwnym razie będzie oznaczał po prostu brak jego aktywności). Jeżeli monitor jest włączony, tzn. podłączony do sprawnie działającego gniazdka, a przewody nie są poluzowane, to znaczy, że przyczyna problemu leży gdzieś indziej. W przypadku laptopów adekwatnie należy najpierw sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia taśmy przesyłającej sygnał obrazu z matrycy do karty graficznej (lub zintegrowanej karty na płycie głównej). Jeżeli laptop działa, ale ekran pozostaje czarny, to – podobnie, jak w przypadku komputera – problem może leżeć po stronie systemu operacyjnego.

Rozwiązaniem problemu z czarnym ekranem może być uruchomienie menedżera zadań (można użyć w tym celu kombinacji przycisków Ctrl + Alt + Delete ). Tutaj należy wejść w zakładkę Plik , a następnie Utwórz nowe zadanie . W oknie, które się pojawi, należy wpisać frazę explorer.exe i zatwierdzić przyciskiem Enter . Dzięki tej funkcji czarny ekran może zniknąć. Jeśli tak się stanie, oznacza to wówczas, że powodem usterki był problem z uruchomieniem powłoki systemu (odpowiadającej za korzystanie z niego). Uruchomienie menedżera zadań jest bezpieczne i nawet jeśli nie jest przyczyną pojawienia się czarnego ekranu, w żaden sposób nie może uszkodzić komputera. To szczególnie przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy czarny ekran pojawia się po aktualizacji systemu operacyjnego Windows 10 , a także starszych, ale wciąż odnawianych przez firmę Microsoft wersji.

Inną możliwą przyczyną wystąpienia czarnego ekranu w komputerze lub laptopie jest uszkodzenie karty graficznej. W takiej sytuacji na monitorze nie pojawi się kursor, a my nie będziemy mogli nawet zalogować się do systemu.

Istnieje także możliwość, że czarny ekran jest wynikiem działania szkodliwego oprogramowania , potocznie zwanego wirusem. Gdy z kolei występuje czarny ekran i kursor dodatkowo nie działa płynnie, to znak, że komputer zużywa bardzo dużo pamięci operacyjnej RAM, wykonując zadania, które mogły nie zostać uruchomione przez użytkownika.

Wady postawy pracy przed komputerem

Zobacz także:

Koronawirus kontra uzależnienie od telefonów i komputerów. Jak dzieci wrócą do codzienności po kwarantannie?

Omenaa Mensah zbiera fundusze na komputery dla najmłodszych: "Wierzę w afrykańskie i polskie dzieci"

„Każdy plakat pomaga”. Fundacja Omeny Mensah zbiera na komputery dla domów dziecka

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości