
Co można zabrać do samolotu - porady i restrykcje

Fot. Caiaimage/Agnieszka Olek / GettyImages.com
Co można zabrać do samolotu - porady i restrykcje

Fot. Caiaimage/Agnieszka Olek / GettyImages.com
Pakując walizki przed wylotem, warto sprawdzić, jakie przedmioty można wnosić na pokład samolotu w bagażu podręcznym, co można włożyć do bagażu rejestrowanego, a także co jest na liście przedmiotów zakazanych. Oto kilka praktycznych porad.
Na pokład samolotu można zabrać bagaż podręczny oraz przedmioty dopuszczone przez daną linię lotniczą. Z tych ostatnich Wizz Air pozwala mieć przy sobie: płaszcz lub koc, telefon komórkowy, coś do czytania na czas lotu, dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składana spacerówka lub mała kołyska (mogą być wniesione do drzwi samolotu lub schodów prowadzących na pokład), parę kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową. Przewoźnik pozwala także wprowadzić na pokład samolotu psa przewodnika.
>>> Zobacz także:
- Gruzja – co warto zobaczyć? Praktyczne informacje
- Zabytki i atrakcje Rzymu. Ciekawe miejsca do zwiedzania
- 10 rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić w Edynburgu
Do samolotu można również zabrać bagaż rejestrowany- ten jednak trafia do luku bagażowego.
Bagaż podręczny - co można w nim zabrać?
Na pokład samolotu można wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego. W przypadku Wizz Air torba nie może przekraczać wymiarów 40 x 30 x 20 cm i należy umieścić ją pod fotelem przed sobą. Pasażerowie, którzy wykupili usługę WIZZ Priority, mogą zabrać na pokład dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm (walizka nie musi posiadać kółek, ale nie może przekraczać limitów wymiarowych i wagowych).
Do bagażu podręcznego można spakować praktycznie wszystko, co może się przydać w czasie podróży samolotem. Dopuszczalne są więc na przykład:
- ubrania,
- buty,
- kosmetyki,
- leki i akcesoria medyczne.
Do bagażu podręcznego można również włożyć sprzęt elektroniczny bez ostrego zakończenia i elektroniczne papierosy - tych ostatnich nie można jednak palić na pokładzie samolotu.
Zabronione w bagażu podręcznym są natomiast ostre przedmioty, na przykład:
- brzytwy,
- skalpele,
- druty,
- noże,
- nożyczki,
- szpikulce do lodu,
- korkociągi,
- toporki,
- tasaki,
- strzykawki i
- igły.
Miejscem dla tego rodzaju przedmiotów jest wyłącznie bagaż rejestrowany.
Zakaz przewożenia ostrych przedmiotów w bagażu podręcznym nie dotyczy jednak maszynki do golenia z osłoniętym ostrzem, cążek do paznokci i skórek oraz butów na szpilkach.
Płyny w bagażu podręcznym
Do bagażu podręcznego można zabrać płyny w pojemnikach o pojemności do 100 ml każdy, zapakowanych w przezroczystą torebkę plastikową z możliwością powtórnego uszczelnienia o pojemności litra i wymiarach 20 x 20 cm. Dotyczy to m.in. kosmetyków w płynie (np. szampon, emulsja do opalania, balsam do ciała i płyn do płukania ust), napojów, płynnych leków, płynnych lub półpłynnych produktów spożywczych. Limitom nie podlegają zakupy ze strefy wolnocłowej.
Kosmetyki w bagażu podręcznym
W bagażu podręcznym mogą się znaleźć kosmetyki w formie stałej i to bez limitu (z wyjątkiem wagowego). Natomiast w przypadku kosmetyków płynnych i półpłynnych należy pamiętać o nakazie przewozu w pojemnikach do 100 ml i objętości nie większej niż litr.
Jedzenie w bagażu podręcznym
Na pytanie: "jakie jedzenie można przewozić w bagażu podręcznym?" odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ wiele produktów spożywczych, w tym mięso, nabiał, a nawet owoce i warzywa mogą być objęte zakazem wwożenia do danego kraju. Warto więc przed wylotem każdorazowo sprawdzić zakazy i ograniczenia w tym zakresie.
Jak spakować bagaż podręczny?
Podczas pakowania bagażu podręcznego warto pamiętać o poniższych zasadach:
- na spodzie bagażu umieszczamy rzeczy niepotrzebne podczas lotu;
- z powodu limitów dotyczących płynów, warto zaopatrzyć się w próbki i miniaturki kosmetyków, ewentualnie przelać je do niewielkich słoiczków i butelek;
- na wierzchu układamy torebkę z płynami i sprzęt elektroniczny, który należy okazać podczas kontroli bezpieczeństwa;
- ubrania rolujemy, dzięki czemu zajmą mniej miejsca w bagażu podręcznym.
Bagaż rejestrowany - obowiązujące zasady
Bagaż rejestrowany przewożony jest w luku bagażowym samolotu. W przypadku Wizz Air nie może przekraczać sześciu sztuk o maksymalnych wymiarach 149 x 119 x 171 cm.
Wizz Air wprowadził nowy typ bagażu rejestrowanego o wadze 10 kg, oprócz już dostępnych opcji 20 i 32 kg. Można odprawić maksymalnie jedną sztukę bagażu ważącego 10 kg, 2 sztuki bagażu ważącego 20 kg lub 3 sztuki bagażu ważącego 32 kg.
W bagażu rejestrowanym można umieścić prawie wszystko, pod warunkiem jednak, że rzeczy te nie zagrażają życiu i bezpieczeństwu pasażerów, oraz nie są zaliczone do przedmiotów nielegalnych. Do bagażu rejestrowanego kategorycznie nie można natomiast spakować substancji chemicznych i toksycznych, substancji wybuchowych i łatwopalnych.
Artykuł sponsorowany





