Co jeść, by długo żyć? Tajemnica długowieczności 123-letniego Hindusa

10'000 Hours GettyImages.jpg
10'000 Hours GettyImages.jpg
Niezwykła historia 123-letniego Hindusa udowodniła, że dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, co warto jeść, a czego unikać w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Ania Radowicka, dietetyk.

Swami Sivananda został zatrzymany przez celników na lotnisku w Abu Zabi. Podczas kontroli paszportowej okazało się, że obywatel Indii ma 123 lata . Hindus zapytany o tajemnicę swojej długowieczności zdradził, że jest to możliwe dzięki diecie, jodze i celibatowi . Starszy pan przyznał, że w jego menu składa się z ryżu, gulaszu z soczewicy i zielonych papryczek chilli , które spożywa codziennie. Ponadto bohater historii unika przypraw i tłuszczy. Ile jest prawdy w tej teorii?

Zobacz też: Napar z czarnuszki – korzyści zdrowotne wynikające z picia tego specyfiku

Przyprawy a zdrowie

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnorodnych przypraw. Czy mogą one szkodzić naszemu zdrowiu? Ta odpowiedź zależy od tego, jakich produktów używamy. Wśród oferowanych przypraw znajdują się takie, które w swoim składzie mają dodatkowe i niepotrzebne składniki. Nadmiar soli, ulepszacze smaku nie wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli świadomie będziemy wybierać tylko naturalne przyprawy, mogą mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Przyprawy naturalnie występujące, np. oregano, suszone zioła są korzystne. Wytwarzają kwasy, które ułatwiają trawienie, pozytywnie wpływają na prace jelit.

- powiedziała pani Anna.

Długowieczność a geny

O tym, ile dane będzie nam żyć, decydują przede wszystkim geny. Warto jednak wdrożyć do życia pełnowartościową dietę. Ma ona duży wpływ na jakość naszego życia.

Dieta ma olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie, na codzienność, na stany depresyjne, na zmęczenie. To, co jemy, tym jesteśmy.

– powiedziała dietetyczka.

Ważnym elementem jest mikroflora naszych jelit. Warto o nią zadbać jedząc kefiry, maślanki, kiszone ogórki oraz kapustę.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości