Gwiazdy

Co jedzą bohaterowie filmów? Wyniki badań mogą zaskakiwać 

"Czym karmią w filmach?"

Gwiazdy

Co jedzą bohaterowie filmów? Wyniki badań mogą zaskakiwać 

"Czym karmią w filmach?"

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda przez rok przyglądali się 250 kinowym hitom. Analizowali, co jedzą i piją dobrze nam znani bohaterowie. Ich badania pokazały, co najczęściej pojawia się na filmowych stołach.

Czym karmią bohaterów filmowych?

Naukowcy skupili się na żywności prezentowanej w kultowych produkcjach i stworzyli katalog, który grupował te informacje. 

- Zaznaczyliśmy każdy produkt pojawiający się w filmach. Wyniki były zaskakujące.  Najczęściej pojawiały się cukierki czy różne wypieki - mówił dr Bradley Turnwald, psycholog z Uniwersytetu Stanforda w rozmowie z Dzień Dobry TVN. 

Okazuje się, że kinowe hity pod względem żywności w dużej mierze opierały się na napojach wysokoprocentowych. 

- Wśród napojów pojawiały się najczęściej alkohole, które stanowiły aż 40 proc. wszystkich napojów. To ciekawe, bo większość z filmów kierowana była lub dostępna dla dzieci - podkreślił badacz.  

Warto też zauważyć, że bardzo mało produktów spożywczych jest reklamowanych w produkcjach filmowych. 

- 12 proc. jedzenia i picia w filmach jest oznaczonych nazwą producenta. Oznacza to, że aż 88 proc. to produkty, które nie pojawiają się tam w formie reklamy - podsumował naukowiec.

Niezdrowa dieta w filmach

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda nie mają wątpliwości, że wzorce prezentowane na ekranie często przenoszone są do życia codziennego. Dobrze byłoby, gdyby niezdrowa żywność w filmach zaczęła być wymieniana na wartościowsze produkty. 

- "Charlie i fabryka czekolady" tutaj wymiata. Oczywiście cały film jest o fabryce czekolady, ale gdy oznaczasz produkty, orientujesz się, że cały film oparty jest na słodyczach - stwierdził dr Bradley Turnwald.

- Jeśli dziecko zobaczy śmieciowe jedzenie w filmie i dostanie możliwość wyboru, to trzy razy bardziej prawdopodobne jest, że wybierze niezdrowe jedzenie - dodał psycholog.  

Badacze zaczęli się zastanawiać, co by było, gdyby w podobnym filmie skupiono się na owocach i warzywach. 

- Za pozytywny przykład może posłużyć "Iron Man". W pierwszej części główny bohater je cheesburgery czy inne fast foody i pije sporo alkoholu. W trakcie rozwoju postaci i kolejnych serii widzimy, że zamawia zielone smoothie i dostaje talerze z owocami - zaznaczył naukowiec.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Michał Malinowski
Co sądzisz o tym artykule?
54
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0