Co czytać podczas kwarantanny? Poleca Mariusz Szczygieł

''Mariusz Szczygieł poleca książki na czas kwarantanny'', reporter: Robert Stockinger
Obecny czas, który spędzamy w domu, sprzyja uczeniu się nowych rzeczy, ale też nadrabianiu zaległości lekturowych. Pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike 2019 Mariusz Szczygieł polecił książki, po które warto teraz sięgnąć. Co znalazło się na jego liście?

„Alchemia słowa” – Jan Parandowski

Mariusz Szczygieł ma nadzieję, że obecna pandemia koronawirusa przyczyni się do powrotu ludzi do czytania. O tej zacnej czynności jest książka, którą pamięta jeszcze z czasów, kiedy był nastolatkiem. Chodzi o „Alchemię słowa” Jana Parandowskiego (pisarza znanego przede wszystkim jako autora pozycji „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian”).

Parandowski napisał książkę o słowie, literaturze, o czytaniu. Teraz siedzimy w domu i mówimy, że nie mamy wolności, a słowo nam w jakiś sposób zapewnia wolność

- zaznaczył Mariusz Szczygieł.

Podkreślił przy tym, że przecież literatura pomaga nam uciec od codzienności, wszelkich problemów, w tym od tego, co dzieje się obecnie, ale też od samego siebie.

„Zaraza” – Jerzy Ambroziewicz

Wszystkim osobom, które interesują się historią oraz wszelkimi epidemia, Mariusz Szczygieł poleca reportaż Jerzego Ambroziewicza pod tytułem „Zaraza”.

To jest taka „Dżuma” non fiction

- ocenił.

Książka jest opowieścią o Wrocławiu, który przez panującą epidemię czarnej ospy w 1963 roku, był miastem zamkniętym. „Zaraza” pokazuje, jak w tamtych czasach walczono z rozprzestrzeniającą się chorobą i jak dużej dyscypliny wymagało to od każdej jednostki społeczeństwa.

„Wesela w domu” – Bohumil Hrabal

W trójce polecanych przez Mariusza Szczygła pozycji znalazły się także „Wesela w domu” Bohumila Hrabala. Co takiego szczególnego jest w tej książce?

To, co nam daje Hrabal, to jest oszustwo, a lepiej oszukiwać w literaturze niż w realnym życiu. (…) Hrabal nas oszukuje, że życie jest piękne

- powiedział z uśmiechem rozmówca Roberta Stockingera.

„Wesela w domu” są napisane z perspektywy żony czeskiego autora i nie brakuje w nich wątków autobiograficznych z lat. 50 do 70. czy też dzieciństwa Hrabala. Książka jest pierwszą częścią jego trylogii, w skład której wchodzą też „Vita nuova” i „Przerwy”.

Każdą z zaproponowanych pozycji można przeczytać w formie e-booka bez konieczności wychodzenia z domu i kupowania ich w księgarni.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości