Poznaj wartości odżywcze, właściwości i szerokie zastosowanie ciecierzycy

Joan Ransley/Getty Images
Joan Ransley/Getty Images
Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne, lecznicze i odżywcze ma ciecierzyca. Dowiedz się ponadto, ile kalorii ma ciecierzyca, jak smakuje i z czym można ją podawać.

Ciecierzyca, przez niektórych nazywana grochem włoskim, jest jedną z roślin strączkowych. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica między cieciorką a ciecierzycą oraz czy cieciorka to ciecierzyca, to odpowiedź jest prosta. Jest to ta sama roślina, a ciecierzyca bywa potocznie nazywana cieciorką. Jeśli natomiast nurtuje cię pytanie, jak smakuje ciecierzyca, to nie musisz się obawiać, że w smaku jest podobna do grochu. Nazwa groch włoski może być bowiem nieco myląca. Ciecierzyca ma charakterystyczny, delikatnie słodki smak. Dodatkowo wyczuwalna jest subtelna orzechowa nuta.

Jak wygląda ciecierzyca?

Ciecierzyca pospolita ma dosyć duże ziarna o nieregularnym kształcie, w kolorze kremowym. Ciecierzyca z wyglądu przypomina małe orzeszki. Jest ona bardzo popularna na Bliskim Wschodzie, a także w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Również w Polsce ciecierzyca zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Jej smak i właściwości są doceniane głównie przez wegan i wegetarian. Ciecierzyca jest bowiem nie tylko smaczna, ale także niezwykle sycąca. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni – będzie stanowiła idealną bazę do przygotowania różnego rodzaju past, ale także składnik gulaszów czy zup. W tym celu sprawdzi się zarówno ciecierzyca z puszki, jak i ciecierzyca na surowo. Ciecierzyca sprawdzi się również doskonale jako dodatek do mięsa. Pyszną propozycją na lunch lub drugie śniadanie będzie natomiast sałatka z ciecierzycą. Ciecierzyca może być także podana na obiad, zarówno jako główny jego składnik, jak i jako dodatek do dania.

Ciecierzyca – wartości odżywcze

Ciecierzyca to roślina, która posiada wiele składników odżywczych. Ciecierzyca jest doskonałym źródłem witamin i minerałów. Jest ona bowiem bogata w potas, cynk, żelazo, fosfor i magnez, dlatego jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z anemią. Ciecierzyca zawiera także witaminy z grupy B – m.in. witaminy B3 i B6, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę układu nerwowego, witaminę B5, opóźniającą procesy starzenia czy witaminę B9, która ma wpływ na wzrost nowych komórek oraz zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego. To właśnie ze względu na wysoką zawartość witaminy B9 ciecierzyca jest zalecana kobietom w ciąży, a także kobietom starającym się o zajście w ciążę, gdyż odpowiedni poziom witaminy B9 zmniejsza ryzyko wystąpienia wrodzonych wad płodu. Ciecierzyca cechuje się wysoką zawartością białka i błonnika. Dzięki temu na stałe gości w menu osób niespożywających mięsa – białko w niej zawarte przypomina bowiem białko zawarte w mięsie.

Ciecierzyca – kalorie

Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii ma ciecierzyca, to należy pamiętać, że nie należy ona do produktów niskokalorycznych. Ciecierzyca sucha zawiera około 378 kcal w 100 g produktu. Natomiast ugotowana ciecierzyca ma około 164 kcal w 100 g produktu. Pieczona ciecierzyca nie zwiększy swojej kaloryczności w porównaniu z gotowaną ciecierzycą, o ile nie dodasz do niej tłuszczu.

Ciecierzyca – właściwości

Ciecierzyca posiada liczne właściwości lecznicze. Wykorzystywane w celach leczniczych są nie tylko jej ziarna, ale również liście. Ciecierzyca posiada dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dzięki bogactwu witamin i minerałów jej spożywanie zapobiega ich niedoborom, a tym samym zwiększa odporność organizmu. Wprowadzenie ciecierzycy na stałe do swojego menu pomaga również pozbyć się bólów gardła czy głowy, zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia paznokcie, a także prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Okłady z liści ciecierzycy pomagają w leczeniu zwichnięć, zaś napar z liści wspomaga procesy trawienia. Czy ciecierzyca jest zatem zdrowa? Jak najbardziej! Dlatego też każdy z nas powinien wprowadzić ją do swojej diety.

Ciecierzyca – gotowanie

Przygotowanie ciecierzycy nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga czasu (chyba że dysponujesz szybkowarem). W pierwszej kolejności ziarna ciecierzycy należy opłukać, a następnie zalać je zimną wodą i pozostawić na 12 godzin. Po tym czasie ciecierzycę należy gotować przez około godzinę lub dwie, przy czym dodanie soli powinno nastąpić pod koniec gotowania. Ugotowana ciecierzyca może być przechowywana w lodówce nawet kilka dni.

Ciecierzyca – przepisy

Przy użyciu ciecierzycy z puszki można przygotować wiele różnego rodzaju past do pieczywa. Ich przygotowanie jest niezwykle proste i szybkie.

Do przygotowania 4 porcji pasty z ciecierzycy z pomidorami potrzebujesz:

  • 200 g ciecierzycy z puszki,
    • 5 sztuk suszonych pomidorów,
      • 3 łyżek oliwy,
        • opcjonalnie ulubionych przypraw.

          Odsącz ciecierzycę z zalewy. Dodaj do niej suszone pomidory, oliwę, i przyprawy.

          Zblenduj wszystko na gładką masę.

          Do przygotowania 4 porcji pasty z ciecierzycy z awokado potrzebujesz:

          • 200 g ciecierzycy z puszki,
            • 2 sztuk awokado,
              • ząbka czosnku,
                • soku z limonki,
                  • 4 łyżek oliwy,
                    • szczypty soli i pieprzu.

                      Wyciągnij pestkę z awokado, obierz je ze skórki. Do awokado dodaj ciecierzycę, ząbek czosnku, oliwę, przyprawy oraz sok z limonki. Zblenduj wszystkie składniki na gładką masę.

                      Zobacz wideo: Warto mieć w domu zapas ciecierzycy. Jakie ma właściwości?

                      Zobacz też:

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości