Zwierzęta

Ciąża u psa – ile trwa, kiedy może dojść do zapłodnienia, jaki jest jej przebieg i objawy?

piesek

Purple Collar Pet Photography/Getty Images

Zwierzęta

Ciąża u psa – ile trwa, kiedy może dojść do zapłodnienia, jaki jest jej przebieg i objawy?

piesek

Purple Collar Pet Photography/Getty Images

Ciąża psa trwa średnio 9 tygodni. Na początku trudno jest rozpoznać ciążę u psa, gdyż zaczyna być widoczna dopiero około piątego tygodnia. Właściciele czworonogów powinni jednak wiedzieć, jakie są główne objawy ciąży psa, jak wygląda jej przebieg i kiedy może dojść do zapłodnienia.

Weterynarz jest w stanie wykryć ciążę psa na początku czwartego tygodnia. Wcześniej jednak właściciel może zaobserwować u suki niewielki spadek aktywności ruchowej, ospałość czy zmniejszenie apetytu.

Ciąża u psa – kiedy jest możliwa?

Warunkiem koniecznym ciąży u psa jest zdolność do rozrodu i utrzymania brzemiennego stanu przez samicę. Każdy właściciel psa płci żeńskiej powinien zdawać sobie sprawę, kiedy suka może zajść w ciążę i ją utrzymać bez uszczerbku na zdrowiu jej oraz jej potomstwa. Przede wszystkim samica musi być dojrzała płciowo, co oznacza, że w jej organizmie dochodzi do cykli jajnikowych, którym towarzyszą regularne cieczki. Cykle te rozpoczynają się zazwyczaj między 6 a 12 miesiącem życia. Pojawienie się pierwszej cieczki nie oznacza jednak, że suka jest gotowa na poród. U nie do końca rozwiniętej samicy, która przechodziła już cieczkę, może oczywiście dojść do zapłodnienia, jednak ciąża może być ryzykowna dla jej zdrowia. Moment, kiedy organizm samicy jest dobrze przygotowany zarówno do zapłodnienia, jak i rozwoju ciąży i porodu oraz laktacji, nazywany jest dojrzałością hodowlaną i zaczyna się między 12, a 18 miesiącem życia.

Ile trwa ciąża u psa?

Zakłada się, że suka w ciąży fizjologicznej jest przez około 63 dni. Czas ciąży liczy się zwyczajowo od momentu zapłodnienia do porodu. Okres ten składa się na rozwój zarodków, a następnie płodów w macicy suki. W pierwszym tygodniu ciąży dochodzi do owulacji i zapłodnienia komórek jajowych, które w drugim tygodniu ulegają intensywnym podziałom i wzrostowi. Trzeci tydzień ciąży to uwolnienie komórki jajowej z osłonki. Zarodki mierzą w tym czasie mniej niż 1 cm. Na początku czwartego tygodnia dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodków w błonie śluzowej macicy. Od teraz niezbędne substancje odżywcze zarodki będą pobierać bezpośrednio z krwi matki. Zarodki osiągają około 1,5 cm wielkości i zaczynają rozwijać się u nich różne organy. Ciążę psa można w tym momencie wyczuć już badaniem palpacyjnym lub przy pomocy USG, na którym dostrzec można już bijące serca płodów. Na tym etapie szczenięta są najbardziej narażone na wystąpienie zaburzeń i wad rozwojowych, dlatego właściciel powinien szczególnie uważać na sukę, ograniczając jej wysiłek fizyczny i podając wysoko jakościową karmę. W piątym tygodniu psiej ciąży płody mierzą około 3 cm, różnicuje się u nich płeć, a u samicy widocznie zwiększa się masa ciała, co wiąże się ze zwiększeniem racji żywieniowych. W szóstym tygodniu ciąża u suki jest już bardzo widoczna – pies ma powiększony brzuch i znacznie ciemniejsze sutki. U płodów różnicuje się pigmentacja skóry i znaczenia. Na tym etapie warto zacząć się przygotowywać do porodu szczeniąt – można przyszykować tzw. porodówkę dla psa, czyli osobne pomieszczenie z posłaniem, w którym suka będzie miała spokój i będzie się czuła bezpiecznie. Siódmy tydzień to dalszy intensywny rozwój płodów. W tym czasie suka może tracić sierść z okolic sutków, co jest naturalnym przygotowaniem do karmienia szczeniąt. W ósmym tygodniu suka może być niespokojna, instynktownie czuje, że niebawem wyda na świat młode. Dziewiąty tydzień to okres, kiedy suka staje się bardziej ospała i spokojniejsza. Temperatura jej ciała spada, co jest wyraźnym sygnałem, że poród rozpocznie się lada dzień. Jeśli do rozwiązania nie dojdzie po upływie 64–65 dni, należy skonsultować się z weterynarzem.

Jakie są objawy ciąży u psa?

Właściciele często nie wiedzą, jak rozpoznać ciążę u psa, ponieważ początki ciąży u każdej suki mogą być inne. Niekiedy w pierwszych tygodniach trudno zaobserwować jakiekolwiek sygnały ciąży u psa. Zdarza się, że suka jest na początku bardziej zmęczona i ospała, może również stracić apetyt i wymiotować, jednak nie jest to regułą. Najlepszym sposobem, żeby sprawdzić, czy suka jest w ciąży, jest po zauważeniu zmiennego zachowania zabranie jej do lekarza weterynarii. Od początku czwartego tygodnia weterynarz zdiagnozuje ciążę lub jej brak przy pomocy badania palpacyjnego jamy brzusznej lub badania ultrasonograficznego. Od czwartego i piątego tygodnia ciąża u suki powinna być już dla właściciela widoczna. Zauważalny będzie powiększony brzuch oraz powiększone i ciemniejsze sutki. Kolejnymi objawami ciąży u psa, które powinny pojawić się w następnych tygodniach, są wzrost wagi i powiększenie brzucha, zwiększony apetyt, powiększenie i rumień gruczołów mlekowych oraz niekiedy obecność mleka w sutkach.

Canicross, czyli bieganie z psem. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
78
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0