Choroby kwiatów doniczkowych – jak je rozpoznać i odpowiednio leczyć?

Źródło: HGTV
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Choroby kwiatów doniczkowych mogą negatywnie wpłynąć na ich wygląd. Opadające kwiaty, przebarwione liście i chore łodygi są objawami wskazującymi na to, że coś jest nie tak z naszą rośliną. Nie wolno bagatelizować takich sygnałów, a najlepiej jak najszybciej się nimi zająć.

Miarą zdrowia każdej rośliny jest jej wygląd. Intensywnie zielone liście, okazałe kwiaty i silne pędy to określenia, które pasują do zdrowej rośliny. Kiedy jakaś jej część wygląda gorzej, może to oznaczać początki poważnej choroby. Należy wówczas działać szybko i precyzyjnie.

Choroby kwiatów doniczkowych – jak zapobiegać?

Główne przyczyny problemów w uprawie roślin doniczkowych wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji . Każda roślina ma indywidualne wymagania, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na uprawę konkretnego gatunku. Chorym roślinom doniczkowym najczęściej brakuje światła.

Zdarza się także, że jest im po prostu zbyt ciepło. Większość roślin uprawianych w naszych domach preferuje klimat subtropikalny i tropikalny, zatem najlepsze warunki do ich uprawy panują w szklarniach. Niestety trudno taki efekt uzyskać np. w pokoju. Możemy jednak zadbać o to, by miały dostęp do światła, stawiając je na parapetach. Odpowiednią wilgotność osiągniemy dzięki regularnemu zraszaniu czy też instalacji nawilżaczy powietrza. Nie powinno być także problemu z zapewnieniem odpowiedniej temperatury wiosną i latem, jednak zimą rośliny warto przenieść w chłodniejsze miejsce, aby umożliwić im przejście w fazę spoczynku.

Pamiętajmy, aby je regularnie oglądać. Im szybciej zdamy sobie sprawę z kłopotów, tym lepiej – chorobom kwiatów doniczkowych można zapobiegać.

Choroby kwiatów doniczkowych – wełnowce

Wełnowce ( Pseudococcidae ) to szkodniki, które dosyć często atakują rośliny doniczkowe. Potrafią w krótkim czasie sprawić, że roślina przestanie rosnąć, a liście żółkną. Owady te należą do grupy czerwców. Osiągają kilka milimetrów długości, a ich ciało pokrywa biały nalot przypominający wełnę, od którego pochodzi nazwa tych szkodników.

Wełnowce żerują na liściach i łodygach , w tym czasie wydzielają także miodową rosę, która przyczynia się do powstawania chorób grzybowych. Atakują wiele rodzajów roślin doniczkowych, jednak szczególnie upodobały sobie cytrusy, fikusy i storczyki .

Wełnowce nie łatwo zwalczyć. Domowym sposobem walki z wełnowcami jest usuwanie osobników przy pomocy szmatki nasączonej alkoholem. Sprawdza się także stosowanie środków do zwalczania owadów. W tym przypadku liczy się systematyczność. Jeśli mimo zabiegów kwiat nadal nie wygląda najlepiej, to warto sprawdzić korzenie, gdzie wełnowce także mogą żerować. Wówczas należy używać preparatu także do podlewania rośliny.

Choroby kwiatów doniczkowych – tarczniki

Tarczniki to małe, okrągłe owady o wielkości kilku milimetrów. Naszym roślinom zagrażają samice, które żerując na liściu, przyczyniają się do jego żółknięcia. Zaatakowane liście opadają, a cała roślina słabnie i przestaje rosnąć. Tak właśnie kończą się choroby kwiatów doniczkowych. Lepkie liście także mogą być objawem żerowania tarczników, które wydzielają wówczas substancję o kleistej konsystencji. Warunki, które sprzyjają rozwojowi tarczników, to wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza . W walce z tarcznikami pomagają domowe sposoby, takie jak: czyszczenie pędów octem, denaturatem lub wodą z mydłem. Możemy także wykorzystać dostępne na rynku preparaty do opryskiwania roślin.

Pozostałe popularne choroby kwiatów doniczkowych

Gnicie korzeni – w tym przypadku roślina zaczyna więdnąć i stopniowo obumierać. Pierwsze objawy widać w dolnych partiach liści. Charakterystycznym objawem tej choroby jest przykry zapach oraz specyficzny odcień koloru korzenia . Gnicie korzeni stanowi problem przy uprawie takich roślin jak: begonie, storczyki, diffenbachie, krotony, szeflery i anturium. W tym przypadku należy bezzwłocznie ograniczyć podlewanie. Rośliny możemy uratować, stosując odpowiednie preparaty.

Mączniak prawdziwy – występuje na różach, hortensjach, gerberach, begoniach i żyworódce. Liście, kwiaty i pędy rośliny pokrywa biały nalot. By zwalczyć mączniaka prawdziwego, należy usuwać zainfekowane liście oraz spryskiwać roślinę gotowym preparatem.

Plamistość liści – dotyka paprocie, palmy, bluszcze, azalie, fikusy i maranty. Oznaką tej choroby są żółte plamy, które z czasem brązowieją , stopniowo pokrywając całe liście. Aby zwalczyć tę chorobę, powinniśmy zastosować środek grzybobójczy.

Rdza – to choroba, która występuje na pelargoniach, fuksjach, mieczykach, chryzantemach oraz plumeriach. Po zewnętrznej stronie liścia można zauważyć jasne plamki będące siedliskiem zarodników. Kiedy tylko rozpocznie się okres pylenia, choroba może w prosty sposób przenieść się także na inne rośliny . W zwalczaniu infekcji pomaga usuwanie chorych liści oraz stosowanie środków grzybobójczych.

Szara pleśń – atakuje begonie, bluszcze, paprocie, draceny, fikusy, a także cyklameny i żyworódki. Mogą występować różne objawy tej choroby kwiatów doniczkowych. Biały nalot pokazuje się na różnych częściach rośliny. Pleśń zwalczamy, usuwając i niszcząc chore części rośliny i opryskując ją odpowiednimi preparatami. Jeśli wolimy domowe sposoby, to użyjmy wywaru ze skrzypu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fot: Andrey Bukreev / gettyimages.com

podziel się:

Pozostałe wiadomości