Chocim – historyczne miasto, które warto odwiedzić

Chocim
Madzia71/Getty Images
Ukraiński Chocim to miejscowość, która za sprawą bogatej historii łączy m.in. Ukraińców, Rosjan, Polaków, Mołdawian i Rumunów. Chocim leży ok. 35 km od Kamieńca Podolskiego i odzwierciedla dynamicznie zmieniającą się historię konfliktów zbrojnych.

Chocim, który miastem stał się dopiero na początku XX wieku, jest obecnie zamieszkiwany przez ok. 11 tysięcy osób. Największą atrakcją turystyczną jest zamek w Chocimiu, powstały już w XIV wieku. To właśnie jego mury zdobył najpierw hetman Jan Tarnowski, a następnie utrzymali Jan Chodkiewicz i Jan III Sobieski.

Chocim: miasto pełne polskiej historii

Chocim na Ukrainie to miejscowość usytuowana przy Dniestrze, w południowo-zachodniej części państwa, niedaleko granicy z Mołdawią, licząca ponad 11 tysięcy mieszkańców. Miejscowość została założona już w X wieku, dlatego posiada niezwykłe walory historyczne. W odległości 35 km od Chocimia znajduje się Kamieniec Podolski. Ze względu na bogatą historię Rzeczypospolitej zwiedzenie tych terytoriów wydaje się wręcz obowiązkowe dla każdego miłośnika dawnej potęgi terytorialnej naszego państwa. Obecnie Chocim słynie przede wszystkim z warowni, która została wybudowana w 1380 roku (prace rozpoczęto w 1325 roku).

Do XIII wieku Chocim należał do księstw ruskich, by następnie przejść we władanie (kolejno) sił: mołdawskich, tureckich, a wreszcie – polskich. To w tym miejscu rozegrały się trzy słynne bitwy, które później odwzorowano zarówno w klasycznej literaturze polskiej, jak i w sztuce. Pierwszą z nich jest zwycięstwo Polaków pod przywództwem hetmana Jana Tarnowskiego nad Imperium Osmańskim i zdobycie zamku w Chocimiu w 1538 roku. W następnym wieku odbyły się dwie kolejne bitwy i zarazem najsłynniejsze starcia – bitwy pod Chocimiem w 1621 roku, a następnie w 1673 roku. Zarówno pierwsza bitwa, kiedy dowódcą sił Rzeczypospolitej był hetman Jan Chodkiewicz, jak i druga, podczas której wojskami polskimi dowodził Jan III Sobieski, okazały się heroicznym i niezwykle ważnym zwycięstwem Rzeczypospolitej nad wojskami tureckimi. Ostatnia z wielkich bitew chocimskich rozpoczęła kampanię militarną przeciwko Turkom osmańskim, prowadzoną przez Jana III Sobieskiego.

W 1812 roku Chocim został włączony do istniejącej już Rosji i niedługo później otrzymał prawa miejskie. Koniec pierwszej wojny światowej (1918 rok), który zaowocował w wiele zmian terytorialnych, sprawił, że Chocim znalazł się pod panowaniem Rumunii. Po drugiej wojnie światowej, a właściwie już w 1944 roku, Chocim należał do USRR, czyli do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która podobnie, jak Polska Rzeczpospolita Ludowa, była państwem w pewien sposób kontrolowanym i determinowanym przez politykę ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Od czasu upadku ZSRR (1991 roku) Chocim należy do wolnego państwa ukraińskiego.

Zamek w Chocimiu – największa atrakcja miejscowości

Wybudowany w XIV wieku zamek w Chocimiu na przestrzeni dziejów był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Pierwsza przebudowa warowni odbyła się już w XV wieku, za panowania księcia mołdawskiego Stefana III Wielkiego. W tym okresie powstała także kaplica i pałac gotycki. Wskutek najazdów Imperium Osmańskiego Mołdawia stała się państwem wasalnym, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że zamek w Chocimiu zajmowały oddziały tureckie, a później – w wyniku udanych kampanii Rzeczypospolitej – polskie.

Chocimska forteca jest największą atrakcją turystyczną tej miejscowości. Przyciąga turystów z całego świata, spragnionych niezwykłych widoków, które oddają sprzed wieków. Obecnie warownia jest w pełni odrestaurowana i zabezpieczona przez konserwatorów. Zwiedzając zamek w Chocimiu (co ciekawe, droga do warowni wiedzie przez most zwodzony), warto odwiedzić także znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku chocimską cerkiew prawosławną wybudowaną przez Rosjan w XIX wieku. Z cerkwi pochodzi najwięcej zdjęć zamku, gdyż jej położenie gwarantuje pełny obraz najwyższej partii murów obronnych oraz baszty południowej.

Zamek w Chocimiu nie jest tylko atrakcją regionu, która swoją historią łączy współczesne narody ukraińskie, polskie, rosyjskie, białoruskie, mołdawskie i rumuńskie. Chocimski zamek to oficjalnie również jeden z "siedmiu cudów Ukrainy", czyli najpiękniejszych miejsc o charakterze historyczno-kulturowym państwa.

Zobacz wideo: Czym zająć dziecko w podróży?

>>> Zobacz także:

Filip Chajzer pierwszy raz w Paryżu. Internauci radzą, co warto zobaczyć w tym mieście

Podróżowanie z psem - jak zaplanować wakacyjny wyjazd z czworonogiem?

Małgorzata Rozenek-Majdan o wymarzonej podróży kamperem: "Zaraz zemdlejemy ze zmęczenia"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości