Newsy

Chatboty imitujące zmarłych. Do Urzędu Patentowego zgłoszono kontrowersyjny pomysł

Newsy

Chatboty imitujące zmarłych. Do Urzędu Patentowego zgłoszono kontrowersyjny pomysł

Ulepszenie chatbotów, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły sprawiać wrażenie prawdziwej, zaangażowanej emocjonalnie osoby. Taki pomysł zgłosił do urzędu Patentowego jeden z gigantów technologicznych. Profil rozmówcy ma powstać na podstawie danych, jakie zostawiamy w sieci. Niewykluczone, że chatboty będą w stanie imitować zmarłych. Pomysł brzmi futurystycznie i kontrowersyjnie, ale tak właśnie może wyglądać nasza przyszłość, o której rozmawialiśmy z Pawłem Ellerikiem, specjalistą ds. nowych technologii. 

Komputer będzie zachowywał się jak nasi bliscy?

Chatboty z osobowością naszych bliskich? Chodzi o to, żeby stworzyć komunikatory na podstawie wszystkich informacji, które znajdują się w sieci na temat konkretnych osób. 

Tak naprawdę chatboty nie są nowym narzędziem. Spotykamy się z nimi bardzo często, chociażby dzwoniąc na infolinię do banku lub robiąc zakupy online.

- Znaczący rozwój tej technologii obserwujemy w ostatnich latach. On jest powiązany przede wszystkim ze wzrostem mocy obliczeniowej, jaką dysponujemy i z rozwojem sztucznej inteligencji, a więc takich algorytmów, które same są w stanie stawiać sobie tezę - tłumaczy Paweł Ellerik, specjalista ds. nowych technologii.

Futurologiczna przyszłość chatbotów

Zgłoszony patent zakłada, że chatboty będą w stanie zbierać dane na temat konkretnej osoby i się personalizować. Jak to możliwe?

- Dzisiaj zostawiamy ogromne ilości danych w Internecie. Szanuje się, że około 2 proc. z tych danych jest przez nas analizowane i wykorzystywane. 98 proc. to są dane, które odkładają się na serwerach i jeszcze ich nie analizujemy. To są wszystkie nasze rozmowy, zapisy głosowe rozmów, zdjęcia, które publikujemy. Jeden z gigantów technologicznych zgłosił do Urzędu Patentowego pomysł na, jak się komunikujemy, co lubimy, co nas drażni i tak dalej - wyjaśnia specjalista.

W przypadku chatbota stworzonego na podstawie osobowości danej osoby będziemy w stanie się z nim pokłócić. Podobne rozwiązania są wprowadzane już dziś. Niektóre komunikatory zaprogramowane na bazie sztucznej inteligencji mają opcję wejścia w polemikę z internautą. Pula tematów i odpowiedzi jest jednak na razie mocno ograniczona.

Spersonalizowane chatboty są realnym scenariuszem. Takie rozwiązanie wiąże się nie tylko z wieloma szansami, ale również zagrożeniami. Jakimi? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
68
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0