Styl Życia

Chajzer gwizdać nie potrafi. Ani chamsko, ani konstruktywnie

Styl Życia

Chajzer gwizdać nie potrafi. Ani chamsko, ani konstruktywnie

Podobno gwizd może być chamski lub konstruktywny. Przed meczem o Puchar Polski prezydent Andrzej Duda został wygwizdany. Niektórzy winą obarczają nie kibiców, a co poniektórych przedstawicieli mediów i stołeczny ratusz. Kto w takim razie gwizdał na głowę państwa? I jaka jest różnica miedzy gwizdem chamskim a gwizdem twórczym? Dowieść tego próbował nie kto inny, jak dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

Niemal każdy choć raz w swoim życiu próbował gwizdać. Jest to nic innego, jak wydawanie wysokich dźwięków przy wydmuchiwaniu powietrza przez usta, ale nie tylko. Gwizdać możemy również przy pomocy palców, instrumentu np. gwizdka, butelki lub źdźbła trawy. Jak się jednak  okazuje nie każdy potrafi wydobyć z siebie ten charakterystyczny dźwięk...

Próbowałem gwizdać i mi nie wychodzi. Z paluchem i bez palucha i nic"

- tłumaczył Filipowi Chajzerowi jeden z przechodniów.

Zobacz także: Kulturalny klub kibica

Gwizdanie kibiców

W zasadach savoir vivre określono kiedy można gwizdać, a kiedy nie należy tego robić. W różnego rodzaju rozgrywkach sportowych i meczach gwizdanie jest uznawane za ocenę gry. Kibice w niektórych przypadkach gwiżdżąc wyrażają  negatywną opinię na temat pracy sędziego. 

Zobacz także: Życie śląskiego gangu chuliganów. Od kulis!

Gwizdanie na władze 

Gwizdanie może mieć wydźwięk pozytywny. Mężczyźni gwiżdżą, gdy obok nich przechodzi ładna, interesująca kobieta lub gdy chcą przywołać kogoś z tłumu. Negatywne znaczenie ma jednak gwizdanie w stosunku do władz i głowy państwa.

Jak chodzę na różne mecze to staram się aby mnie nie przedstawiano, ponieważ myślę, że kibice nie lubią jak się przedstawia polityków

- mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Zobacz także: Chajzer wyzwał posła Karskiego - NA MIECZE! Co Polacy wiedzą o polityce?

Gwizd konstruktywny

Według politologa Bohdana Szklarskiego istnieje pojęcie gwizdu konstruktywnego, który w stosunku do polityków oznacza jedynie opinię społeczeństwa na ich temat.

Gwizd mówi nie wszyscy tak myślą, pomyślcie. Gwizd, na którego końcu jest znak zapytania - pomyśl trochę

- komentuje politolog.

Co robić by efektownie gwizdać

Są osoby, które pomimo szczerych chęci nie potrafią gwizdać. Reporter Dzień Dobry TVN - Filip Chajzer zapytał ekspertkę o rady jak skutecznie wydobywać z siebie ten dźwięk i co jest przyczyną tego, że niektórzy mają z tym problem.

Musi być mały otwór przez które wpływa czyli wdmuchujemy i wydmuchujemy powietrze. Osoby nieumiejące gwizdać mają widocznie słabą praksje oralną - celowe wykonywanie ruchów narządów artykulacyjnych

- mówi neurolog Małgorzata Markowska-Piskorz.

Więcej:

Źródło: Dzień Dobry TVN |
Co sądzisz o tym artykule?
50
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0