Gwiazdy

Cezary Szlązak nie żyje. Członek zespołu 2 plus 1 miał 72 lata

Cezary Szlązak

fot.KAROL SEREWIS/East News

Gwiazdy

Cezary Szlązak nie żyje. Członek zespołu 2 plus 1 miał 72 lata

Cezary Szlązak

fot.KAROL SEREWIS/East News

W poniedziałek 12 sierpnia po długiej walce z chorobą zmarł muzyk Cezary Szlązak. Ostatni lider legendarnego zespołu 2 plus 1 odszedł w wieku 72 lat.

O śmierci muzyka poinformowała Dyrekcja Związku Artystów Wykonawców STOART. Cezary Szlązak zmarł w poniedziałek 12 sierpnia. Najbardziej znany był z utworów skomponowanych razem z zespołem 2 plus 1.

Cezary Szlązak nie żyje. Kim był muzyk?

Cezary Szlązak urodził się 21 lutego 1947 roku w Warszawie. Był wokalistą i multiinstrumentalistą. Grał na wielu instrumentach, m.in. saksofonie, fortepianie, gitarze i akordeonie. Tworzył głównie w gatunkach takich jak: soul, folk, pop i pop-rock.

Karierę muzyczną zaczynał w latach 60. Wtedy współpracował z grupami Warszawskie Kuranty i Pięciu. W 1967 roku wziął udział w sesji nagraniowej zespołu Tajfuny, podczas której zaprezentował swój utwór "Zielone wzgórza nad Soliną". Piosenka ta szybko stała się przebojem.

Do składu 2 Plus 1 dołączył w 1976 roku i występował w nim przez ponad 20 lat. Razem z grupą nagrał legendarne przeboje „Windą do nieba”, „Requiem dla samej siebie” czy „Nic nie boli”. Po rozpadzie słynnego zespołu Cezary Szlązak założył swoją własną formację.

2 plus 1 - legenda polskiej muzyki

Wydali 12 płyt a ich wielkie przeboje: „Wstawaj szkoda dnia”, „Windą do Nieba”, „Wielki mały człowiek”, „Iść w stronę słońca”, „Chodź pomaluj mój świat” czy uwielbiane na Śląsku „Czerwone słoneczko” znają wszyscy. Zespół posiada też własny repertuar ery disco, w tym wydany w 1990r. krążek „Easy Come, Easy Go!”, który rozszedł się w nieosiągalnym dziś nakładzie przeszło pół miliona egzemplarzy(!) na całym świecie. Dzięki temu dyskotekowemu repertuarowi dwa plus jeden zaczęto nazywać "polską ABBĄ".

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
75
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0