Chorwackie cevapcici – danie doskonałe na grilla

Chorwackie kotleciki cevapcici
Fot. Oleg Bannikov/ Getty Images
Cevapi lub cevapcici to danie mięsne pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Jego nazwy są różne w zależności od kraju, w którym jest przyrządzane. Przepis na cevapi jest bardzo prosty, a samo przyrządzenie trwa krótko. Cevapcici to pieczone na grillu mięsne wałeczki z przyprawami, zazwyczaj podawane na chlebku typu ciabatta lub lepinii.

Cevapcici z grilla to świetny pomysł na urozmaicenie letniego wieczoru w gronie przyjaciół. Danie to jest tak samo proste, jak przyrządzenie karkówki lub kurczaka na grilla. Wystarczy dobrze zmielone mięso dwóch typów, jajko, bułka tarta i trochę przypraw. Cevapi przygotowuje się bardzo podobne do naszych polskich kotletów mielonych. Dobrze jest również przyrządzić sos do cevapcici. Świetnie sprawdzi się bałkański ajwar, ale również sos barbecue, ketchup, salsa, a nawet tradycyjny sos czosnkowy.

Cevapcici – przepis oryginalny

Cevapcici jest typowym daniem kuchni chorwackiej, jednak pokochali je również Bośniacy, Albańczycy oraz Serbowie. Dla mieszkańców Bałkanów cevapi jest jak biała kiełbasa dla Polaków – powszechne, dobrze znane i lubiane przez wszystkich. Zanim jednak wybierzemy się do Chorwacji, warto samemu przygotować to przepyszne danie w domu. Oto przepis na cevapcici:

Składniki:

· 500 g mielonej wołowiny,

· 250 g mielonej baraniny,

· 700 g mielonej łopatki wieprzowej,

· 1 białko jaja,

· 4 ząbki czosnku,

· łyżeczka soli,

· 2 łyżeczki mielonego pieprzu,

· 1 łyżeczka pieprzu cayenne,

· 1 łyżeczka sody,

· ½ łyżeczki słodkiej papryki.

Przygotowanie: Wszystkie wyżej wymienione składniki umieszczamy w dużej misce i mieszamy ze sobą. Formujemy z nich niewielkie kiełbaski. Aby ułatwić proces pieczenia i późniejszego jedzenia, przekłuwamy je wzdłuż długą wykałaczką. Całość odstawiamy do lodówki na 2–3 godziny. Cevapcici pieczemy na grillu lub patelni grillowej, aż przestaną być surowe.

Podobnie można przyrządzić cevapcici z piekarnika – wtedy nie używamy wykałaczek. Uformowane kiełbaski układamy na lekko natłuszczonej blaszce, pieczemy ok. godzinę w 180°C.

Dużym ułatwieniem może być gotowa przyprawa cevapcici – można ją kupić w niektórych sklepach. Oryginalny przepis na cevapcici nie zawiera jednak tej przyprawy.

Cevapcici – z czym podawać?

Dodatki do cevapi to kwestia naszych upodobań i wyboru. Warto przypatrzeć się kulinarnym zwyczajom na Bałkanach. Można czerpać z nich wiele inspiracji! W Bośni cevapcici ma cały rytuał, jeśli chodzi o podawanie . Przede wszystkim serwuje się je na srebrnym talerzu lub tacy, otoczone małym, chrupiącym chlebkiem lepinii. W środku chlebka oprócz cevapcici znajduje się również tłusty, kozi ser, kajmak i krążki cebuli. Całość dania popija się... kefirem!

Do cevapi świetnie nadaje się również ajwar. Cevapcici z ajwarem podawane jest na Bałkanach bardzo często. To kolejny sposób na urozmaicenie grilla. Z powodzeniem może zastąpić ketchup, musztardę, sos barbecue lub czosnkowy. Ma ostro-słodki posmak i doskonale komponuje się z cevapi. Można przyrządzić go samodzielnie – jest to bardzo proste, choć czasochłonne. Oto przepis na ajwar:

Składniki:

· 4 bakłażany lub kabaczki,

· 6 ząbków czosnku,

· 10 papryk czerwonych,

· 3 ostre papryki,

· 1 szklanka oliwy,

· 5 łyżek octu winnego.

Przygotowanie: Piekarnik nagrzewamy do 170°C. Warzywa, oprócz chilli, pieczemy 30 minut, aby stały się miękkie. Po ok. 15 minutach przewracamy je, aby równo się przypiekły. Czosnek pieczemy w łupince. Następnie warzywa studzimy, obieramy, usuwamy z papryk nasionka i wszystko razem blendujemy. Papryczki chilli kroimy drobno i podsmażamy na oliwie. Na patelnię wrzucamy całość zblendowanego sosu, a następnie przekładamy go do garnka i dusimy 1,5 godziny, od czasu do czasu mieszając. Gorącą pastę przelewamy do słoików i zakręcamy (słoiki pod wpływem temperatury zawekują się). Tak przygotowany ajwar nadaje się do spożycia przez 3 miesiące. Po otwarciu trzymamy pastę w lodówce. Należy ją spożyć w ciągu 4 dni.

Chorwackie cevapcici będzie również świetnie smakowało z sosem salsa, sałatką pomidorową czy grecką, a nawet w towarzystwie sałatek z makaronem. Danie to można serwować także z greckim sosem tzatziki, pitą lub po prostu z serkiem wiejskim. Połączenie sałatki greckiej, pieczonych ziemniaków i cevapcici jest świetnym pomysłem na oryginalny i smaczny obiad, który na pewno zrobi ogromne wrażenie na naszych gościach.

Zobacz film: Rey i bałkańskie klimaty. Źródło: Dzień Dobry TVN 
podziel się:

Pozostałe wiadomości