Cesarska korona (szachownica cesarska) – jak ją uprawiać?

Ogród pełen kolorowych kwiatów
Jacky Parker Photography / Getty Images
Źródło: Moment RF
Cesarska korona jest kwiatem wiosennym z rodziny liliowatych, który wyróżnia się wśród innych okazałymi rozmiarami i obfitym kwiatostanem. To prawdziwa ozdoba rabat, którą warto wykorzystać w wielu barwnych kompozycjach. Jak ją uprawiać, aby osiągnąć najpiękniejszy efekt?

Najczęstszym sposobem na rozmnażanie cesarskiej korony jest wykorzystanie cebul. Wysiew nasion też jest możliwy, jednak o wiele rzadziej stosowany – trzeba się liczyć z tym, że roślina będzie potrzebowała aż 6-7 lat, by zakwitnąć. Podpowiadamy, jak prawidłowo sadzić cesarską koronę.

Czym wyróżnia się kwiat nazywany cesarską koroną

Szachownica cesarska ( Fritillaria imperialis ), inaczej zwana cesarską koroną, to roślina cebulowa, która pochodzi z południowej Azji – głównie obszaru Indii, Iranu i Pakistanu, gdzie występuje w stanie dzikim. W Polsce uprawia się ją w roli rośliny ozdobnej, cenionej za egzotyczny wygląd. Sztywna łodyga może osiągać do metra wysokości, a lancetowate liście układają się zarówno u jej podstawy, jak i nad kwiatami, tworząc ciekawy pióropusz. Kwitnienie cesarskiej korony możemy podziwiać w kwietniu i maju. To wtedy pojawia się pęk zwisających kielichów o wysokości około 6 centymetrów, w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym.

Choć szachownica cesarska zachwyca urodą, może także odstraszać intruzów. Wydziela bardzo mocny zapach, wyczuwalny szczególnie podczas gorących dni. Dla człowieka jest on jedynie lekko nieprzyjemny, jednak cesarska korona na krety i inne małe gryzonie działa już odstraszająco. Dlatego doskonale sprawdzi się jako naturalna metoda walki ze szkodnikami zagrażającymi uprawom.

Uprawa i pielęgnacja kwiatu zwanego cesarską koroną – jak o nią dbać?

Wymagania rośliny są dość szczególne – preferuje żyzne, przepuszczalne gleby o odczynie kwaśnym lub obojętnym, na których w ciągu ostatnich kilku lat nie sadzono innych roślin cebulowych. Należy dbać o regularne nawożenie, a podlewać ją jedynie wiosną.

Szachownicę cesarską sadzimy jesienią, by mogła się ukorzenić i kiedy zima się skończy, wzrastać i kwitnąć. Wiosną może pojawić się konieczność podparcia zwiotczałej z powodu przymrozków łodygi – warto zwrócić na to uwagę, by roślina się nie złamała ani nie powyginała. Kiedy kwietniowe i majowe kwitnienie się skończy, a łodyga uschnie (zwykle w okolicach czerwca), należy ją usunąć.

To nie koniec zabiegów pielęgnacyjnych – powstałe po wyjęciu łodygi zagłębienie trzeba wypełnić piaskiem, by zapobiec zbieraniu się w nim wody i gniciu. Sadzenie cesarskiej korony bokiem lub ukosem również pozwala rozwiązać ten problem. Na zimę można pozostawić roślinę w gruncie, by mogła się dalej rozmnażać. Trzeba przykryć ją liśćmi i gałązkami drzew iglastych.

Jak wygląda rozmnażanie cesarskiej korony?

Cebule tej wyjątkowej rośliny osiągają około 15-20 cm. Należy kupować je późnym latem, wybierając świeże, stosunkowo duże sztuki – te podsuszone lub zbyt małe mogą zacząć kwitnąć dopiero w następnym roku. Sadzenie cesarskiej korony wykonujemy we wrześniu, by przed zimą zdążyła się dobrze ukorzenić. Po zakończonym kwitnieniu i usunięciu suchych łodyg nie trzeba wnosić rośliny do środka, choć niektórzy tak robią w obawie przed mrozem.

Tak wygląda cykl uprawy cesarskiej korony , jak natomiast przebiega jej rozmnażanie? Jeśli wykopiemy roślinę po zakończonym cyklu wzrostu, zauważymy, że cebula mateczna wprawdzie obumarła, jednak wokół niej pojawiły się młode cebule przybyszowe. Dzięki temu w miejscu nasadzenia wkrótce uzyskamy skupisko nowych kwiatów. Można także delikatnie oderwać te cebulki i zasadzić jesienią w nowym miejscu.

Z rośliny da się pozyskać nasiona – widać je na szypułkach dojrzałych owoców. Jednak rozmnażanie przez nasiona jest zdecydowanie bardziej czasochłonne – oczekiwanie aż roślina zakwitnie może potrwać nawet 7 lat.

Szachownica cesarska w ogrodzie – jak zaaranżować rabatę?

Jeśli lubimy duże, efektowne kwiaty, ale nie podobają się nam lilie, cesarska korona może być dobrym pomysłem na zagospodarowanie wybranej części rabaty. Ze względu na jej wysoką łodygę i bogaty kwiatostan warto pamiętać, by nie sadzić jej na pierwszym planie, ale raczej w tle. I tak będzie górować nad innymi roślinami i zwracać na siebie uwagę. Przed nią można dosadzić niższe gatunki – tulipany, aksamitki, bratki i wiele innych, zależnie od preferencji. Ciekawym pomysłem jest także zestawienie kilku odmian szachownic – cesarskiej, perskiej, kostkowatej. Zróżnicowanie kolorystyczne przy jednoczesnym powtórzeniu formy pokroju może dać przyjemny wizualnie efekt. Pielęgnacja kwiatu zwanego cesarską koroną wprawdzie jest nieco skomplikowana – o kilku kwestiach trzeba koniecznie pamiętać – jednak rezultaty mogą okazać się spektakularne.

Zobacz film: Dywany kwiatów.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości