Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Nieleczona skóra naczynkowa może przekształcić się w trądzik różowaty, a w dodatku nie wygląda estetycznie. Dlatego warto jak najszybciej sięgnąć po odpowiednie zabiegi i kosmetyki do cery naczynkowej. Pomogą obkurczyć naczynia krwionośne prześwitujące przez skórę i zmniejszyć ich widoczność. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Jolantę Wypler lekarza medycyny estetycznej, która podpowiedziała, jak pozbyć się popękanych naczynek.

Jak zaplanować pielęgnację tego typu skóry? Należy pamiętać, że cera naczyniowa źle reaguje w pewnych sytuacjach – chodzi głównie o wysokie temperatury, stres, drażniące działanie niektórych substancji w kosmetykach, ale i... ostre jedzenie czy alkohol. Sprawdź, czego unikać, by poprawić stan swojej skóry i jak o nią dbać.

Cera naczynkowa – cechy szczególne

Jak wygląda cera naczynkowa? Rozpoznasz ją po charakterystycznych czerwonych „pajączkach” występujących w okolicach nosa, na policzkach i brodzie. Są to drobne naczynia krwionośne, które uległy rozszerzeniu i prześwitują przez cienką skórę. Za taki stan winić możemy wysoki poziom estrogenów – hormonów, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne. Nie bez znaczenia są też kwestie genetyczne – skłonność do pajączków jest dziedziczna.

Cera naczynkowa to cera wrażliwa. Zmiany zaostrzają się pod wpływem zmian temperatury (szczególnie podczas upałów, gorącej kąpieli, pobytu w saunie), a także w wyniku stresu i silnych emocji – występuje wtedy napadowy rumień. Czynnikami nasilającymi zaczerwienienie są także: niewłaściwa dieta, problemy z krążeniem, niekorzystne warunki atmosferyczne i nadwrażliwość skóry.

Jeśli Twoim problemem jest cera naczynkowa, kosmetyki powinny być dobierane wyjątkowo starannie. Warto sprawdzić kosmetyki naturalne, zawierające cenne składniki roślinne, a także wybrać odpowiednie zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Aby ukryć nieestetyczne zaczerwienienia, przyda się także dobry podkład do cery naczynkowej. Pamiętaj, aby go utrwalić – możesz do tego zastosować sprawdzony puder do cery naczynkowej.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Jeśli występuje u Ciebie wyjątkowo trudna w pielęgnacji cera naczynkowa, leczenie powinno przebiegać według zaleceń dermatologa lub kosmetologa. Jednak za pomocą prostych rozwiązań możesz ograniczyć rumień na twarzy – wystarczy trzymać się kilku zasad. Warto między innymi pamiętać, że pielęgnacja cery naczynkowej powinna opierać się na delikatnych kosmetykach, które nie podrażnią skóry.

Zalecenia w przypadku cery naczynkowej:

  • - Ogranicz alkohol, ostre potrawy i mocną kawę.
    • - Unikaj słońca i nadmiernych temperatur – dotyczy to również sauny, solarium czy gorącego powietrza suszarki.
      • - Staraj się nie przebywać w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach.
        • - Wybieraj kosmetyki bez drażniących składników (m.in. bez alkoholu, kwasów, acetonu czy glikolu propylenowego).
          • - Uważaj na leki rozszerzające naczynia krwionośne (mogą wzmagać objawy).
            • - Nie stosuj drażniących zabiegów kosmetycznych, takich jak np. peeling gruboziarnisty.

              Cera naczynkowa – domowe sposoby

              Nieestetyczne pajączki możesz zredukować, stosując domowe sposoby na cerę naczynkową. Warto wykorzystać naturalne składniki polecane do tego typu skóry. Jaki olejek do cery naczynkowej wybrać? Świetnie sprawdzą się olejki z owoców rokitnika, pestek malin lub kocanki. Ten ostatni doskonale obkurcza naczynka, ma także działanie łagodzące i przeciwzapalne. Jakie jeszcze naturalne kosmetyki do cery naczynkowej możesz stworzyć w domu?

              Peeling do cery naczynkowej to kosmetyk, który warto wybrać szczególnie starannie. Powinien opierać się na enzymatycznej metodzie złuszczania, nigdy mechanicznej. Najlepszy będzie domowy peeling enzymatyczny do cery naczynkowej, który wykonasz z miąższu papai – zawarta w nim papaina delikatnie złuszczy martwy naskórek.

              Dobrym pomysłem będzie też maseczka z siemienia lnianego. Aby ją wykonać, zagotuj łyżkę siemienia lnianego w szklance wody. Kiedy masa zgęstnieje, odstaw do wystygnięcia. Maseczka na cerę naczynkową jest gotowa – nałóż ją na twarz i pozostaw na 20 minut.

              Krem do cery naczynkowej i inne kosmetyki

              Naturalny krem do cery naczynkowej to konieczny etap pielęgnacji. Powinien bazować na olejkach, na przykład rokitnikowym lub z kocanki. Krem na zimę do cery naczynkowej powinien być gęsty i tłusty, tak aby zabezpieczyć skórę przed działaniem mrozu. Jaki tonik do cery naczynkowej wybrać? Zamiast drogeryjnego toniku możesz przecierać lub spryskiwać twarz hydrolatem, czyli naturalnym destylatem z roślin. Świetnie sprawdzi się hydrolat z kocanki, cytrynowy, geraniowy, lipowy, z kwiatu pomarańczy, różany lub oczarowy. Warto stosować także serum do cery naczynkowej, które zawiera składniki poprawiające stan skóry z pajączkami – są to m.in. peptydy, witaminy C i K, algi morskie i wybrane zioła (nawłoć pospolita, arnika, nagietek, krwawnik).

              Cera naczynkowa – zabiegi w gabinecie kosmetologicznym

              Jak pielęgnować cerę naczynkową za pomocą zabiegów w gabinecie kosmetologicznym? Przede wszystkim należy zadbać o delikatne oczyszczanie cery naczynkowej. Następnie można zdecydować się na zabiegi – korzystne będzie laserowe zamykanie naczynek, jonofreza, galwanizacja lub drenaż limfatyczny. Kwasy do cery naczynkowej nie są polecane, lepiej wybrać delikatny peeling enzymatyczny. Kosmetolog pomoże także dobrać dermokosmetyki do cery naczynkowej lub poleci roślinne surowce, dzięki którym zadbasz o skórę naturalnie.

              Zobacz też:

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości