Cebula – warzywo niemal doskonałe

Kosz pełen cebuli.
Fot. Anfisa Kameneva EyeEm / Getty Images
Cebula znana jest od wieków, a używa się jej na całym świecie. Cebula dymka, szalotka, czerwona, cukrowa – bez względu na rodzaj doceniana jest za swoje właściwości lecznicze. Bogata w witaminę C i substancje bakteriobójcze, które niszczą bakterie oporne na działanie antybiotyków. Cebula zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, pomaga na przeziębienie, obniża poziom cholesterolu.

Cebula to warzywo z rodziny amarylkowatych, z rodzaju czosnek, dlatego jej prawidłowa nazwa botaniczna brzmi “cebula czosnek”. Warzywo to jest aromatycznym dodatkiem do wielu potraw, a jednocześnie doskonałym lekarstwem na wiele dolegliwości i schorzeń. Warto poznać jej mocne strony i z powodzeniem wykorzystywać ją we własnej kuchni.

Cebula – rodzaje

Cebula jest warzywem łatwo dostępnym i chętnie dodawanym do różnych potraw. Istnieje aż kilka odmian tego popularnego warzywa.

Cebula dymka to młode, małe cebulki, najczęściej sprzedawane w pęczkach ze szczypiorem. Dymki lepiej nie smażyć, ponieważ może zgorzknieć. Można za to spożywać ją w całości, surową, gotowaną, a także marynowaną.

Cebula szalotka to tzw. cebuloczosnek (czosnek askaloński), który po zdjęciu łupiny ma lekko różowy kolor. W przypadku szalotki smażenie również nie jest wskazane, za to bardzo popularny jest sos na bazie czerwonego wina, właśnie z szalotką.

Czerwona cebula jest kolejną popularną odmianą warzywa, która w smaku jest znacznie bardziej delikatna niż cebula zwyczajna i ma piękną bordowofioletową barwę. Na tym jednak nie kończy się przegląd rodzajów cebul, najbardziej popularną jest bowiem ta zwana zwyczajną.

Cebula zwyczajna jest najczęściej wykorzystywaną przez nas w kuchni, podczas przyrządzania przeróżnych dań. To o niej najczęściej mówimy, że wyciska łzy z oczu, i to ją smażymy, gotujemy i podajemy na surowo.

Cebula cukrowa , jak nazwa wskazuje, jest nieco słodkawa w smaku, bardzo delikatna, najlepiej smakuje spożywana na surowo. Jeśli poszukujemy alternatywy dla zwyczajnej cebuli, możemy sięgnąć także po cebulę czosnkową.

Cebula czosnkowa zwana jest często cebulą białą, ostrość jej smaku sytuuje się pomiędzy cebulą dymką a zwyczajną. Ma ona charakterystyczny czosnkowy posmak.

Zobacz film: Cebula i czosnek bez tajemnic. Źródło: Dzień Dobry TVN

Cebula – właściwości warzywa

Właściwości lecznicze cebuli znane są od stuleci. Wywar z cebuli stosowany był do leczenia chorób reumatycznych, a syrop – przeziębień. Bogata w witaminę C była lekiem przeciwszkorbutowym, a dzięki swym właściwościom bakteriobójczym stosowana bywała w zastępstwie antybiotyku. Badania naukowe potwierdzają, że regularne spożywanie cebuli może mieć działanie przeciwnowotworowe (dotyczy to raka jelita grubego, jamy ustnej, gardła oraz nerek i jajników). Dzięki włączeniu cebuli do diety możemy obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegać nadciśnieniu, a także zakrzepicy. Cebula rozrzedza krew, a także poprawia trawienie, przeciwdziałając zaparciom. Cebula nie jest polecana osobom, które chorują na wątrobę lub zmagają się z dolegliwościami pęcherzyka żółciowego. Powinni jednak sięgnąć po nią cukrzycy, ponieważ obniża poziom cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawkę insuliny. Poza tym u osób zagrożonych wystąpieniem cukrzycy pozwala zapobiegać jej rozwojowi. Czy cebula jest zdrowa ? Cebula jest źródłem witamin i minerałów, zawiera substancje bakteriobójcze i grzybobójcze. Z tego też względu zalecana jest po kuracji antybiotykowej.

Wartości odżywcze cebuli

Jakie witaminy ma cebula ? Przede wszystkim jest to witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, A, E, K. Poza nimi cebula zawiera kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Mimo tak wielu zalet cebuli, nie każdy może pozwolić sobie na jej jedzenie. Czy cebula szkodzi, czy jest ciężkostrawna ? Niektórzy rzeczywiście mogą nie tolerować cebuli surowej, dlatego istnieje kilka przeciwwskazań do spożywania tego warzywa w takiej formie. Z cebuli powinni zrezygnować wszyscy cierpiący z powodu chorób wątroby lub pęcherzyka żółciowego, a także nerek. Lepiej odstawić cebulę, gdy cierpimy na niewydolność serca czy zapalenie jelit. Co ważne, cebula może wzmagać zgagę u osób, które borykają się z tym problemem. Wartości odżywcze cebuli kształtują się następująco:

· 100 g cebuli to 40 kcal,

· 1,1 g białka,

· 0,1 g tłuszczu,

· 9,34 g węglowodanów,

· 1,7 g błonnika.

Syrop z cebuli – na co pomaga?

Cebula to nie tylko warzywo, którego używamy, przyrządzając posiłki, ale także doskonały środek na kaszel, infekcje, rozstępy czy ukąszenia. Mało kto nie słyszał o jednym z najbardziej naturalnych lekarstw świata, takich jak syrop z cebuli. Na co pomaga ? To doskonałe lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Jak je przyrządzić?

· siekamy 3–4 cebule,

· wkładamy cebule do słoika,

· zasypujemy cebule cukrem lub zalewamy miodem,

· całość przykrywamy i odstawiamy na około 5 godzin, aż cebula puści sok.

Inne zastosowanie cebuli

Okłady z cebuli możemy stosować przy stanach zapalnych żylaków, okostnej, odmrożeniach, oparzeniach i trądziku. Aby przygotować odpowiednio cebulę na okłady, należy ją pokroić, rozgotować (15–20 minut) i nałożyć na chore miejsce. Inne mniej znane zastosowanie cebuli? Czerwona cebula na włosy . Wystarczy przygotować z cebuli naturalną odżywkę, którą będziemy wcierać raz w tygodniu we włosy. Kuracja sprawi, że włosy staną się piękniejsze i mocniejsze, przestaną także wypadać. Jak sporządzić maseczkę? Czerwoną cebulę (3 sztuki) kroimy na kawałki i wyciskamy z nich sok (możemy zasypać cukrem, wtedy cebula puści sok). Wyciśnięty sok mieszamy z łyżką miodu i nakładamy na włosy i skórę głowy na około 60 minut. Następnie włosy myjemy dokładnie szamponem. Cebula to warzywo niemal idealne, dlatego dobrze jest zdobyć jak najwięcej wiedzy na jego temat i pełną garścią czerpać z bogactwa natury.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości