Newsy

Burze, wicher i grad - są oficjalne ostrzeżenia dla południa Polski

trąba powietrzna i burza

fot. Jason Persoff Stormdoctor/Getty Images

Newsy

Burze, wicher i grad - są oficjalne ostrzeżenia dla południa Polski

trąba powietrzna i burza

fot. Jason Persoff Stormdoctor/Getty Images

IMGW zapowiada silne burze z porywistym wiatrem i gradem dla południowej Polski - ogłosił alarm czwartego stopnia dla Śląska, Podkarpacia, Małopolski i Świętokrzyskiego. MSWiA ostrzega mieszkańców , że w takiej sytuacji trzeba zachować ostrożność, sprawdzać aktualną prognozę pogody i słuchać komunikatów.

MSWiA podkreśla, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla tych czterech województw wydał ostrzeżenie drugiego stopnia (w skali trzystopniowej).

 Wiatr w porywach może powiać z prędkością do 90 kilometrów na godzinę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak zachowywać się w czasie burz.

Usunąć rzeczy z balkonów i parapetów

MSWiA zaleca, aby zachować ostrożność, sprawdzać aktualną prognozę pogody i słuchać komunikatów. "Należy również usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Trzeba też zamknąć okna oraz drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowo je zabezpieczyć" - podaje resort.

Nie chować się pod drzewami

"Nie chowajmy się przed nawałnicą pod drzewami. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Nie parkujmy samochodów pod drzewami oraz słupami trakcji energetycznej. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń" - apeluje MSWiA.

Niebezpiecznie w górach

Jak dodaje, ponieważ nawałnice mogą wystąpić na terenach górskich, należy dostosować plany wyjść na szlaki do pogody. "Warto pamiętać, że w czasie burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry)" - przypomina resort.

MSWiA ponawia apel o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń na numer alarmowy 112. "Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - wskazuje.

Czy będą duże burze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Poleca też korzystanie z aplikacji na smartfony: Regionalny System Ostrzegania (RSO), której posiadacze na bieżąco dostają komunikaty o zagrożeniach na danym terenie. "RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem" - zapewnia MSWiA.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
50
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0