Na co chorują bukszpany i jakie są sposoby ich leczenia?

Bukszpany rosnące w ogrodzie
fotolinchen / Getty Images
Źródło: E+
Każda roślinna czasami choruje. Nawet jeśli zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, to mogą zaatakować ją wirusy lub szkodniki, na które nie mamy wpływu. Warto poznać choroby bukszpanu, jeśli mamy zamiar posadzić go w swoim ogrodzie.

Bukszpan nie jest uważany za roślinę kłopotliwą w uprawie. Ma raczej skromne wymagania. Rośnie dosyć powoli, dobrze znosi formowanie i cięcie. Jest często stosowany w różnych kompozycjach. Co jednak robić, gdy zachoruje?

Bukszpan – choroby, które mogą go dręczyć

Biała plamistość liści bukszpanu – to choroba pojawiająca się, jak sama nazwa wskazuje, na liściach. Na brzegach ich blaszek można zauważyć białe, a czasem jasnobrązowe plamy , które z czasem mogą zlać się w jedną plamę pokrywającą cały liść. Zainfekowane listki zaczynają usychać, aż w końcu opadają. Po zewnętrznej stronie liścia widać także czarne skupiska zarodników grzyba Mycosphaerella patouillardii . Zarodniki są łatwo przenoszone wraz z kroplami wody lub poprzez owady na inne rośliny. Choroba nie powinna atakować zdrowych i silnych egzemplarzy, może natomiast wystąpić u roślin osłabionych wczesnowiosennymi przymrozkami. Leczenie choroby bukszpanu polega na wycinaniu i niszczeniu porażonych części, a także na stosowaniu różnych fungicydów.

Fytoftoroza – najmłodsze pędy i liście bukszpanu mogą niespodziewanie więdnąć. Stają się żółte, następnie brązowe i ostatecznie obumierają. Korzenie rośliny zaczynają gnić i przestają się prawidłowo rozwijać, a u ich nasady pojawia się nekroza, która przenosi się także na pędy. Dzieje się tak za sprawą porażenia rośliny grzybami Phytophthora cinnamomi i Phytophthora nicotianae. By nie dopuścić do tego typu problemów, powinniśmy unikać sadzenia bukszpanów w podłożach bogatych w substancje organiczne (np. torfie), ponieważ w takich warunkach grzyby wywołujące fytoftorozę bardzo dobrze się rozwijają. Można je także znaleźć w glebie, w której wcześniej rosły porażone rośliny dlatego nie sadźmy bukszpanów w miejsce takich roślin, jak azalie, jodły, sosny, cyprysiki, czy też cisy. Choroby grzybowe bukszpanu mają związek z wilgocią. Pamiętajmy, by nie przesadzać z ilością wody w podłożu. Jeśli już nasze bukszpany zachorują, to należy je usuwać i niszczyć, a na pozostałe egzemplarze stosować odpowiednie środki do walki z chorobą.

Mączniak prawdziwy – objawem tej choroby bukszpanu jest biały nalot, który pojawia się na spodzie liści. To strzępki, trzonki i zarodniki konidialne grzyba Phyllactinia guttata. Powierzchnię nalotu mogą pokrywać także czarne otocznie, w których powstają zarodniki workowe. Na porażonych roślinach liście żółkną, mogą także opadać . Mączniak może w łatwy sposób przenosić się na inne rośliny dzięki zarodnikom wędrującym po ogrodzie z prądami powietrza. Właśnie dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby . Inaczej w krótkim czasie może stać się problemem nie tylko jednego gatunku na naszej działce. By zapobiec tej chorobie bukszpanów, należy podlewać rośliny, nie mocząc ich liści. Jeśli zauważymy objawy mączniaka na bukszpanie, zastosujmy specjalne środki do walki z nim.

Zgorzel zgnilakowa – dotyczy głównie sadzonek w czasie ukorzeniania. Korzenie i podstawy pędów sadzonek gniją, co można zaobserwować, wyjmując poszczególne egzemplarze z podłoża. Do rozwoju tej choroby, która może atakować także starsze rośliny, przyczyniają się grzyby Pythium Patogen . Liście tracą swój kolor, a cała roślina słabiej rośnie. Chore sadzonki usuwamy, a resztę podlewamy wodą z dodatkiem fungicydów.

Zamieranie liści i pędów – głównym objawem tej choroby są pojawiające się wczesną wiosną młode liście, które zmieniają kolor na rdzawobrązowy. Z czasem zmianie ulega także barwa pędów bukszpanu. Roślina staje się coraz słabsza i zaczynają ją atakować grzyby, co doprowadza do jej obumierania. Główną przyczyną tego problemu z bukszpanami są prawdopodobnie duże różnice temperatur panujące pod koniec zimy i na początku wiosny . Ziemia, w której rosną rośliny, jest jeszcze zamarznięta, przez co nie są one w stanie pobrać wody i ratują się zamieraniem liści. Jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, to należy wybierać dla bukszpanów miejsca osłonięte od wiatru oraz stosować deszczowanie roślin na wiosnę.

Szkodniki bukszpanu – bukszpan upodobały sobie zwłaszcza takie szkodniki, jak miodówka bukszpanowa, przędziorek bukszpanowiec, skorupik jabłoniowy oraz wzdymacz bukszpanowy. Ich destrukcyjną działalność można zaobserwować głównie na liściach bukszpanu . Do walki z nieproszonymi gośćmi używa się odpowiednich preparatów, zazwyczaj w formie oprysków, które powinny być zastosowane zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów poczynań szkodników.

Zobacz film: Sekretne życie drzew.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości