Budowa jednostki centralnej komputera - z jakich elementów się składa?

Pani w okularach z telefonem w dużym mieście
Fot. d3sign / Getty Images
Co to jest jednostka centralna i z czego się składa? Jednostki centralne, nazywane również jednostkami systemowymi, zawierają najważniejsze elementy każdego komputera

Warto wiedzieć, z czego składa się jednostka centralna, nawet jeśli nie jesteśmy informatykami. Jednostki centralne, które potocznie nazywa się po prostu komputerami, zawierają najważniejsze komponenty urządzenia i są zamknięte w jego obudowie. Często obawiamy się nawet zajrzeć do wnętrza komputera. Jednak wiedza na temat tego, z czego składa się komputer może okazać się bardzo przydatna w przypadku, gdy chcemy samodzielnie wymienić jeden z elementów w celu naprawy lub modernizacji urządzenia.

Jednostka centralna - budowa

Każdy komputer, czyli jednostka centralna, zawiera kilka podstawowych komponentów. Są one umieszczone w obudowie komputera. Obudowa komputera stacjonarnego powinna być wytrzymała i odporna na zewnętrzne uszkodzenia. Obudowy są zazwyczaj wyposażone w złącza, dzięki czemu możliwe jest podłączenie urządzeń peryferyjnych.

Elementy jednostki centralnej komputera

Co znajduje się w jednostce centralnej komputerów? Podstawowe elementy jednostki systemowej to:

· płyta główna,

· procesor,

· pamięć RAM,

· dysk twardy,

· zasilacz.

Płyta główna ma za zadanie integrację działania różnych elementów. Dzięki niej możliwa jest też komunikacja pomiędzy tymi komponentami. Jakość płyty głównej determinuje wydajność systemu.

Procesor , inaczej CPU (ang. Central Processing Unit), to jeden z najważniejszych podzespołów każdej jednostki centralnej. Jest on zamontowany na płycie głównej. Do zadań procesora należy przede wszystkim kontrolowanie i synchronizacja wszystkich podzespołów komputera. Procesor to jeden z najważniejszych elementów wpływających na wydajność i szybkość komputera.

Pamięć RAM jest odpowiedzialna za przechowywanie informacji tymczasowych. Im pamięć RAM jest większa, tym sprawność urządzenia jest lepsza. Jeśli używamy komputera do mniej wymagających zadań, na przykład do pracy biurowej, wystarczy nam pamięć 8GB lub 16GB. Jeśli jednak korzystamy z zaawansowanych programów, pamięć RAM powinna być na poziomie co najmniej 32GB. Z racji tego, że RAM obsługuje głównie programy uruchomione na komputerze, zbyt mała pamięć będzie wpływać na pogorszenie komfortu pracy i spowolnienie działania aplikacji.

Zadaniem dysku twardego jest przechowywanie wszelkiego typu danych. Od pojemności dysku zależy, ile programów i dokumentów typu zdjęcia czy filmy możemy przechowywać na komputerze. Wyróżniamy dwa rodzaje dysków twardych: HDD i SSD. Dyski HDD mogą być bardzo pojemne, a ich ceny są stosunkowo niskie. HDD zapisują wszystkie dane na talerzach magnetycznych. Z kolei dyski SSD są zdecydowanie szybsze. Dzięki temu zaawansowane programy działają szybciej i płynniej. Jednak cena dysków SSD o tej samej pojemności, co dyski HDD jest o wiele wyższa.

Z kolei zasilacz dostarcza energię do pozostałych elementów. Zadaniem zasilacza jest również zabezpieczanie innych podzespołów przed awariami.

Czasem do elementów jednostki systemowej zalicza się też karty rozszerzeń, na przykład karty graficzne. Karta graficzna jest odpowiedzialna za prawidłowe wyświetlanie grafiki na monitorach.

Jednostki pamięci komputera

Wszystkie komputery wyposażone są w pamięć, której zadaniem jest zapisywanie, przechowywanie i odczytywanie informacji. Jednostki pamięci określają wielkość pamięci w komputerach. Mimo że pojemność pamięci jest wyrażana w bajtach, warto wiedzieć, że najmniejszą jednostką informacji jest bit. Przyjmuje się, że jeden bajt to 8 bitów. Inne jednostki określające wielkość pamięci komputera to kilobajty, megabajty, gigabajty i terabajty. Przelicznik danych jednostek pamięci kształtuje się następująco:

· 1 kilobajt (kB) = 1024 bajtów (B),

· 1 megabajt (MB)= 1024 kilobajtów (kB),

· 1 gigabajt (GB) = 1024 megabajtów (MB),

· 1 terabajt (TB) = 1024 gigabajtów (GB).

Warto mieć świadomość, co to jednostka centralna, nawet jeśli nasza działalność zawodowa nie jest związana z komputerami. Jednostka centralna (komputer, jednostka komputerowa) składa się z najważniejszych elementów urządzenia. Budowa jednostki systemowej nie jest czarną magią. Wszystkie elementy mają charakterystyczny wygląd, dlatego nie powinniśmy się obawiać, że pomylimy je z innym komponentem. Wiedza o budowie komputera może się przydać, gdy będziemy chcieli na własną rękę wymienić którąś z części czy nawet pokusić się o samodzielne złożenie komputera z oddzielnie zakupionych podzespołów.

Zobacz film: Uzależnienie od gier na liście chorób WHO, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości