Smród niebezpieczny dla zdrowia! Co mi grozi, jeśli mieszkam blisko wysypiska śmieci?

Brzydki zapach negatywnie wpływa na zdrowie człowieka - zarówno na nasze psychiczne zdrowie, jak i bezpośrednio na nasz organizm. Czy przykry zapach w dłuższej perspektywnie może wywołać choroby? Jak mierzy się smród? Bartosz Szulczyński, doktorant na wydziale chemii Politechniki Gdańskiej, odpowiedział na te wszystkie pytania w studiu Dzień Dobry TVN.
  • Dlaczego czujemy zapachy? Jak działa węch?
    • Jak powstają nieprzyjemne zapachy?
        • Brzydkie zapachy - jaki wpływ mają na nasze zdrowie?
          • Mieszkam przy wysypisku śmieci - co mi grozi?
            • Brzydkie zapachy a polskie prawo. Czy prawo reguluje, w jakiej odległości od np. wysypiska śmieci mogą znajdować się zabudowania?

              Więcej: 

              Filozofia "zero śmieci". Francuz uczy Polaków, jak robić zakupy bez zbędnych opakowań

              Dlaczego czujemy zapachy? Jak działa węch?

              Węch jest jednym ze zmysłów. Za postrzeganie zapachu odpowiadają receptory węchowe, które znajdują się w opuszce nosa i mózg. Zmysły są pierwszą linią obrony organizmu. Jeżeli zapach wydaje się nam nieprzyjemny, to jest to dla nas pewne ostrzeżenie - sygnał, który wskazuje, że oddychamy powietrzem, które może być dla nas szkodliwe.

              Jak powstają nieprzyjemne zapachy?

              Brzydkie zapachy powstają w większości w biologicznych procesach beztlenowych (np. gnicie). Z takimi procesami mamy do czynienia na przykład w oczyszczalniach ścieków czy na składowiskach odpadów komunalnych.

              Jak się bada smród?

              Zespół osób o znormowanym węchu ocenia, jakie jest stężenie odorowe w powietrzu.

              Praca jest przeważnie nieprzyjemna, ponieważ przeważnie ludzie oceniają te przykre zapachy, a nie te przyjemne - Bartosz Szulczyński, doktorant na wydziale chemii Politechniki Gdańskiej, w studiu Dzień Dobry TVN.

              To na podstawie odczuć tej grupy osób, ich subiektywnych ocen i wrażeń zapachowych, określa się metodami statystycznymi, czy dany zapach jest uciążliwy dla otoczenia czy nie.

              Więcej: 

              Szczepionki a autyzm – badania a obawy rodziców

              Brzydkie zapachy - jaki wpływ mają na nasze zdrowie?

              Brzydkie zapachy wpływają na dwóch poziomach na człowieka:

              1. Po pierwsze, wpływają negatywnie na naszą psychikę. Mogą doprowadzać do irytacji, rozdrażnienia, wywołują zjawiska dyskomfortu bytowego człowieka.
                1. Po drugie, brzydkie zapachy wpływają negatywnie bezpośrednio na nasz organizm. Może dojść do podrażnienia błon śluzowych nosa (katar), gardła (ból lub drapanie w gardle), oczu (łzawienie) oraz inicjacja reakcji obronnych organizmu ze strony dróg oddechowych człowieka (kaszel, duszności, płytkie oddechy).

                  Mieszkam przy wysypisku śmieci - co mi grozi?

                  Składowiska odpadów, oczyszczalnie ścieków, ubojnie czy miejsca hodowli zwierząt emitują szeroką gamę związków odorowych. W otoczeniu składowiska odpadów możemy zidentyfikować około 200 związków chemicznych o charakterze odorowym. Mieszkając w pobliżu takich zakładów, narażenie jest wielokrotnie większe, szczególnie poprzez zwiększony czas ekspozycji na szkodliwe związki chemiczne.

                  Np. siarkowodór wpływa negatywnie na układ oddechowy, krążeniowy i nerwowy. Mogą pojawić się bóle głowy i nudności, może drażnić spojówki i błony śluzowe. Kiedy ekspozycja na siarkowodór jest dłuższa, mogą dodatkowo wystąpić: łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, objawy zapalenia oskrzeli, nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca. Większość tych zmian ustaje po zakończeniu działania czynnika wywołującego. Trzeba jednak zaznaczyć, że w powietrzu tak wysokich stężeń raczej się nie obserwuje.

                  UWAGA! Są związki chemiczne, które są związkami zapachowymi i mają udowodnione działanie rakotwórcze! Warto jednak zaznaczyć, że trudno jest jednoznacznie powiązać wpływ zapachów na wywoływanie chorób nowotworowych.

                  Więcej: 

                  Przez lata robiła akrylowy manicure. O mały włos nie przegapiła czerniaka

                  Brzydkie zapachy a polskie prawo. Czy prawo reguluje, w jakiej odległości od np. wysypiska śmieci mogą znajdować się zabudowania?

                  W Polsce nie ma czegoś takiego jak tzw. ustawa odorowa, chociaż w przeszłości podejmowano próby jej stworzenia.

                  Obecnie w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów widnieje Projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Na razie jest to tylko projekt - problemem jest to, że jego wprowadzenie budzi spore kontrowersje, szczególnie wśród rolników i hodowców.

                  Więcej:

                  Zobacz film: Coś mi tu śmierdzi, źródło: Dzień Dobry TVN

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości