Bruksela na weekend. Atrakcje i zabytki podwójnej stolicy

Bruksela
Fot. Getty Images/jopstock
Bruksela to największe miasto Belgii i jednocześnie jej stolica. Ma piękną historię, zachwyca zabytkową architekturą, a dodatkowo odgrywa bardzo ważną rolę w świecie polityki. Położone nad rzeką Zenne miasto jest centrum politycznym Unii Europejskiej, NATO i Euratomu. To tutaj swoją siedzibę ma król Belgii i parlament. Bruksela to miasto budowli sakralnych, pięknych ogrodów i barokowej architektury. Wąskie uliczki zdobią komiksowe murale, bo w końcu bohaterami mieszkańców są tutaj Tintin oraz znany przez wszystkich duet – Asterix i Obelix.

Zobacz też: Europarlament – ile zarabia europoseł? >>> 

Bruksela to obowiązkowy punkt na szlaku turystycznym każdego, kto ma w planach pobyt w Belgii. Pełne zabytków miasto będzie gratką dla miłośników historycznej architektury przełamanej nowoczesnością. Bruksela słynie z dużej liczby muzeów, które zabierają turystów w podróż po historii miasta, sztuce i kulturze.

Bruksela – krótka historia miasta

Początki powstania miasta sięgają 966 roku, kiedy to Bruksela była niewielką osadą obronną. Z czasem stała się częścią historycznej krainy – Brabancji , która zasięgiem obejmowała część Belgii wraz z Brukselą i południowo-zachodnią Holandią. W 1106 roku przekształciła się w księstwo. Władzę nad nią sprawowali m.in. Habsburgowie. Flaga Brabancji w 1830 roku została oficjalnie mianowana flagą Belgii, a główne miasto krainy – Bruksela – stało się jej stolicą. Pod wpływem zmian językowych i odrębnej polityki Hiszpanii i Belgii w 1995 roku Brabancję podzielono na Brabancję Flamandzką (część holenderska z językiem holenderskim), Brabancję Walońską (z językiem francuskim) i Region Stołeczny Brukseli.

Zobacz też: Wybory do Europarlamentu 2019. PiS - 46,01%, KE - 37,87%, Wiosna - 6,02% >>> 

Już za czasów króla Leopolda I, od 1831 roku, obserwowano ogromny rozwój Brukseli , który kontynuowali wszyscy jego następcy. XIX wiek to okres „wielkiej sanacji”, podczas którego Bruksela zaliczyła swoją największa rozbudowę, w trakcie której powstawała nowa architektura, drogi, rozbudowa kanalizacji.

Bruksela po II wojnie światowej była ośrodkiem gospodarczym i naukowym, do którego napływali ludzie z różnych stron świata. Osiadając w tym miejscu, nadali miastu etniczną różnorodność i mieszankę kultur, która wpisana w historyczne europejskie budownictwo, stanowi dla niego ciekawy kontrast. Bruksela skupia zarówno przedstawicieli różnych kultur europejskich, jak również afrykańskich i arabskich.

Bruksela – zabytki i atrakcje miasta

Bruksela to idealny plan na weekend. Bogactwo zabytków i szlaki turystyczne wypełnią plan wycieczek na całe 3 dni, podczas których można poznać historię tej części Europy już od pierwszych wieków istnienia miasta. W tym przypadku nie można pominąć wizyt w muzeach , które oferują szeroki przekrój eksponatów. Do najciekawszych należą m.in.: Muzeum Filmu, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Zabawek, Muzeum Browarnictwa, Muzeum Kakao i Czekolady, Muzeum Komiksu. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest gratka dla miłośników malarstwa, a mianowicie Królewskie Muzea Sztuk Pięknych. W ich w skład wchodzi Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej z dziełami van Dycka, Boscha czy Rubensa. Uzupełniającym kontrastem jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej z malarstwem Gauguina, Dalego i Degasa.

Zobacz też: Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym? Najważniejsze atrakcje, pogoda >>> 

Fani sportu powinni udać się na stadion Króla Baudouina I . Ten wybudowany w 1995 roku kompleks sportowy mieści nie tylko boisko narodowe do meczów piłki nożnej, ale też stadion lekkoatletyczny, bieżnię, kompleks tenisowy oraz teren do treningu psów.

Jednym z najbardziej znanych miejsc Brukseli, corocznie tłumnie odwiedzanych przez turystów, jest słynny Wielki Plac z kamienicami z początków XVIII wieku. Idąc dalej szlakiem historycznych budowli, nie sposób pominąć słynnego kościoła św. Jana Baptysty , który wybudowany w 1677 roku, dzisiaj jest przykładem stylu barokowego. Obok niego obowiązkowym punktem na mapie Brukseli jest kościół Notre-Dame du Sablon , który zachwyca swoją monumentalną i niesamowitą architekturą, do dzisiaj zachowaną w idealnym stanie. Miłośnicy historii powinni się również udać do Pałacu Królewskiego oraz przynależnych do niego ogrodów i historycznych wykopalisk, na które warto poświęcić kilka godzin. Zaprojektowany przez króla Leopolda II, zachwyca swoją fasadą. W środku warto zwiedzić Salę Lustrzaną, Salę Tronową i hol, który był głównym miejscem dawnych spotkań.

Zobacz też: Wyprawa w Beskid Niski – ciekawe miejscowości, atrakcje, szlaki piesze i rowerowe >>> 

Zabytkowa architektura Brukseli kontrastuje ze współczesną, która również zachwyca i wzbudza ogromne zainteresowanie turystów. Nie sposób pominąć Atomium , czyli 103-metrowego modelu kryształu, który umożliwia podziwianie panoramy miasta z jego wnętrza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości