Bromelia – jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja?

Czerwona bromelia
Bromelia - jak wygląda uprawa i pielęgnacja?
Źródło: Fot. Daniela Duncan/Getty Images
Bromelie to egzotyczne rośliny o efektownym wyglądzie, spokrewnione z popularnymi ananasami. W naturalnych warunkach porastają głównie konary drzew tropikalnych. W Polsce uprawia się je głównie w doniczkach, ich pielęgnacja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy. Ze względu na odmianę mogą różnić się od siebie kształtem liści, barwą i budową kwiatostanów. Jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać bromelię, aby urzekała swoją urodą przez długi czas?

Bromelia należy do rodziny bromeliowatych, którą określa się także mianem ananasowatych. W naturalnych warunkach rośnie ona w krajach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, niektóre z nich żyją na pniach i gałęziach, inne preferują skaliste stanowiska. Oko przyciągają głównie ich bajecznie kolorowe kwiatostany oraz rzadko spotykane rozety.

Ogród

Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie

Kwiat bromelia – rodzaje

W kwiaciarniach można obecnie spotkać mnóstwo różnych roślin zaliczanych do rodziny bromeliowatych. Istnieją bowiem setki gatunków i kilkadziesiąt rodzajów bromelii, które różnią się głównie ulistnieniem i kwiatostanem. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • ananas – rośliny wyróżniają się mieczowatymi liśćmi i charakterystycznym kwiatostanem,
    • echmea – kwiaty o szerokich liściach, z rozetami i ozdobnym kwiatostanem,
      • guzmania – rośliny o dekoracyjnych kwiatostanach, często o zmiennej barwie, dorastają do 50 cm,
        • bilbergia – rośliny ze zwisającymi kwiatostanami,
          • tillandsje (oplątwy) – najliczniejszy rodzaj cechujący się spłaszczonymi kwiatostanami i purpuroworóżowym kolorem kwiatów,
            • neoregelia – posiadają bardzo ozdobne liście,
              • skrytokwiat – rodzaj cechujący się dekoracyjnymi liśćmi.

                Należy zaznaczyć, że niektóre gatunki bromelii wymagają całkiem odmiennej pielęgnacji.

                Bromelia – uprawa, pielęgnacja

                Jak pielęgnować bromelię? Optymalna temperatura do uprawy bromelii wynosi 22–24 stopnie Celsjusza, jednak w okresie zimowym powinna być nieco niższa i kształtować się w granicach 18–20 stopni. Kwiat doniczkowy bromelia musi być uprawiany w miejscu jasnym, ale bez nadmiernej ekspozycji na słońce – nie wolno go przegrzewać. Warto także zabezpieczyć go przed chłodnym powietrzem oraz przeciągami. Zimą, kiedy nie jest zbyt jasno, warto ustawiać go blisko okna.

                Warto wiedzieć, że jeśli kwiaty lub liście bromelii ciemnieją, najpewniej brakuje jej światła – warto przestawić wtedy roślinę w jaśniejsze miejsce, ale niespecjalnie wyeksponowane na słońce. W przypadku gdy końce liści stają się brązowe, prawdopodobnie jest to oznaka przegrzania. Latem dobrze jest przenieść bromelie do półcienia. Kiedy kwiat zaczyna blaknąć, jest to najpewniej sygnał przekwitania. Osłabione bromelie są bardziej narażone na choroby i szkodniki: wciornastki, wełnowce, przędziorki.

                Bromelie kwitną raz, a następnie powoli obumierają. Kiedy zauważmy brunatniejącą łodygę, należy ją wyciąć, natomiast rozety nadal warto pielęgnować, ponieważ mogą one pozostawić po sobie potomstwo. Można je w następnej kolejności rozsadzić do małych doniczek, gdzie zakwitną prawdopodobnie po ponad trzech latach. Należy im zapewnić przepuszczalne podłoże z drenażem. Jeśli kilkuletnie rośliny nie będą chciały zakwitnąć, oznacza, to, że prawdopodobnie brakuje im odpowiedniego dostępu do światła – wtedy warto jest wystawić np. na balkon. Bromelii nie trzeba przesadzać.

                Bromelia – podlewanie

                Jak podlewać bromelię?

                Ten kwiat potrafi u nasady liści gromadzić wodę i ją zatrzymywać, jednak wymaga on regularnego podlewania. W tym celu warto wykorzystać odwapnioną wodą o temperaturze pokojowej. Należy zaznaczyć, że roślina ta należy do epifitów, co oznacza, że nadmierna wilgoć oraz zbyt niska temperatura mogą doprowadzić ją do gnicia.

                W jaki sposób należy podlewać bromelię? Jej liście tworzą rozetę, która w naturalnym środowisku gromadzi wodę z deszczu i mgły. Wodę należy wlać do środka rozety. W okresie zimowym można podlewanie ograniczyć. Od marca do października warto roślinę nawozić, najlepiej skorzystać z nawozu przeznaczonego tylko do bromelii lub do roślin kwitnących – w tym drugim przypadku trzeba jednak rozpuścić go w dwu- lub trzykrotnie większej ilości wody niż wskazane jest to na instrukcji.

                Liście bromelii warto również zraszać. W przypadku zielonych tillandsji należy robić to jak najczęściej, zaś szarych – dwa razy w tygodniu. Echmee, bilbergie i ananasy trzeba zraszać jedynie w bardzo wysokich temperaturach.

                Zobacz też:

                Zobacz video: Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

                Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: Fot. Daniela Duncan/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości