Gorące tematy

Brexit: wielka niewiadoma

Gorące tematy

Brexit: wielka niewiadoma

Brytyjska premier Theresa May poniosła historyczną porażkę w głosowaniu nad umową w sprawie brexitu. Jakie mogą być tego skutki? Zapytaliśmy o to dziennikarza Macieja Czajkowskiego i Patrica Neya - Brytyjczyka mieszkającego w Polsce. Natomiast reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara zapytała Brytyjczyków i Polaków mieszkających na Wyspach, czy obawiają się brexitu.

Co to jest brexit?

Brexit to potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum, do którego doszło w czerwcu 2016 roku.

Referendum w sprawie Brexitu

Na początku 2016 roku ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił, że referendum w sprawie dalszego członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej odbędzie się w 23 czerwca.

W plebiscycie głosowało 72,2 proc. uprawnionych, spośród których 51,9 proc. opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za pozostaniem było 48,1 proc.

Godzinę po ogłoszeniu wyników referendum, w którym wygrali zwolennicy Bexitu David Cameron podał się do dymisji.

Negocjacje w sprawie brexitu

W marcu 2017 r. rozpoczęła się procedura wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje ruszyły w czerwcu 2017 r. i trwały wiele miesięcy. Po kilku rundach rozmów pod koniec listopada ubiegłego roku przywódcy krajów UE zatwierdzili porozumienie w sprawie brexitu. W chwili obecnej premier Wielkiej Brytanii Theresa May walczy o uzyskanie poparcia krajowego parlamentu dla umowy - na razie bez skutku.

Możliwe rozwiązania

Gdyby parlament brytyjski nie poparł umowy wynegocjowanej przez premier May, to rozważane są cztery scenariusze:

  • twardy brexit - oznacza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia z Brukselą i innymi państwami Unii. Według wielu ekspertów taki scenariusz może oznaczać katastrofę dla brytyjskiej gospodarki;
  • opóźnienie wyjścia w Unii Europejskiej - takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się w europejskich i brytyjskich mediach. Dzięki niemu Wielka Brytania uniknęłaby opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy;
  • drugie referendum - wielu obywateli brytyjskich wzywa rząd do zorganizowania kolejnego plebiscytu. Theresa May jest jednak nieugięta. Niedawno powiedziała, że naród już raz wyraził swoją wolę i należy ją uszanować, a drugie referendum oznaczałoby pogłębianie podziału w społeczeństwie;
  • przedterminowe wybory - ten scenariusz jest możliwy, ale mało prawdopodobny, ponieważ są nikłe szanse na zorganizowanie wyborów do 29 marca, czyli daty granicznej pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

Co brexit oznacza dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Premier Theresa May podkreślała ostatnio, że ceni sobie wkład polskiej społeczności w gospodarkę i społeczeństwo Wielkiej Brytanii i, że zamierza dopilnować, by jej kraj pozostał przyjaznym miejscem, gdzie Polacy mogą żyć, pracować i uczyć się. Część naszych rodaków mieszkających na Wyspach to uspokoiło, a inni nadal czują niepokój. Jeden z rozmówców Anny Senkary powiedział:

Po ogłoszeniu brexitu bardzo może się zmienić życie moje i mojej rodziny. Wszelkie przywileje, których się tu dorobiliśmy, mogą wziąć łeb.

Zobacz także:

UK poza UE - co to oznacza dla Polaków?

Co dla Polaków oznacza Brexit?


Co sądzisz o tym artykule?
85
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0