Brak orgazmu – przełam tabu i poznaj przyczyny

Brak orgazmu wstyd tabu
fot. Carol_Anne/Getty Images
Brak orgazmu – czy to brak orgazmu pochwowego czy łechtaczkowego – to dla kobiety poważny problem. Brak możliwości spełnienia mimo odczuwalnego podniecenia seksualnego może prowadzić do frustracji, obniżenia nastroju i koncentracji. Najczęściej skutkuje również obniżeniem własnej samooceny. A o braku orgazmu kobiety nie chcą rozmawiać z partnerami, a nawet przyjaciółkami.

Brak orgazmu to wciąż temat, którego raczej nie chcemy poruszać ani z partnerem, ani z bliskimi osobami. Część kobiet jest przekonana, że brak orgazmu u kobiety partner odbierze jako oznakę jej „wadliwości”. Z drugiej strony, samo przyznanie się do braku orgazmu bywa traktowana jako oznaka wyuzdania seksualnego i niezaspokojonych w łóżku potrzeb. Naga prawda wygląda jednak zupełnie inaczej.

Brak orgazmu pochwowego – przyczyny

Brak orgazmu podczas stosunku to niestety najczęściej wina mężczyzny, a nie kobiety. Szczególnie jest to ważne w przypadku orgazmu pochwowego, do którego kobietę może doprowadzić jedynie konsekwentne, delikatne i niespieszne pieszczenie jej ciała. Coraz więcej seksuologów zwraca uwagę, że kluczowa w całym rytuale jest łechtaczka, której odpowiednie pieszczoty pomagają kobiecie osiągnąć spełnienie. Mężczyźni natomiast albo w ogóle o niej zapominają (co wprost przekłada się na brak orgazmu pochwowego podczas stosunku ), albo pieszczą ją za szybko, za mocno, zbyt brutalnie. To z kolei najczęściej powoduje brak orgazmu łechtaczkowego – kobieta zamiast odczuwać przyjemność, czuje ból. Pieszczenie warg sromowych i delikatne krążenie wokół łechtaczki może przynieść o niebo lepsze rezultaty niż dynamiczne (i często zbyt mocne) dotykanie samego centrum.

Brak orgazmu – co robić?

Brak orgazmu u dziewczyny to jeszcze nie koniec świata. W większości przypadków sytuację można naprawić, tylko najpierw trzeba sobie o niej głośno powiedzieć. Większość mężczyzn przyznaje bowiem wprost, że nie jest w stanie rozpoznać braku orgazmu u partnerki. To w dużej mierze od kobiety i jej gotowości do rozmowy zależy zmiana sytuacji. Często bowiem szczera rozmowa, zmiana nastawienia w łóżku, większa otwartość partnera na sygnały wysyłane mu przez kobietę mogą sprawić, że przyczyny braku orgazmu znikną. Dostosowanie zachowań mężczyzny do oczekiwań i potrzeb partnerki, docenienie roli łechtaczki w uzyskiwaniu przez kobietę orgazmu – to wszystko może przynieść zaskakująco dobre efekty.

Zobacz film: Ile procent kobiet przeżywa orgazm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Permanentny brak orgazmu – przyczyny

Brak orgazmu z partnerem nie zawsze jednak wynika z jego błędów w sztuce miłości. Anorgazmia, czyli choroba ujawniająca ciągły brak orgazmu kobiecego, może mieć bardzo różne przyczyny. Do głównych należą zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu (niedobór testosteronu i estrogenów; nadmiar progesteronu). Inne wskazywane powody braku orgazmu to:

· wrodzone bądź nabyte wady narządów rodnych, w tym pochwy i macicy,

· uszkodzenie nerwu sromowego,

· uraz rdzenia kręgowego,

· zmiany hormonalne (problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, hipoestrogenizm), które obniżają libido,

· stany zapalne narządu moczowo-płciowego,

· problemy z kurczliwością mięśni Kegla,

· hipotonia,

· zmiany poporodowe i menopauzalne.

Brak orgazmu po porodzie nie ma wiele wspólnego z ciążą czy macierzyństwem (np. osławionym zajęciem miejsca mężczyzny przez dziecko w życiu kobiety). Najczęściej jest to wynik zaburzonej gospodarki hormonalnej, stanów zapalnych lub właśnie zmian poporodowych. Brak orgazmu w ciąży może wynikać z analogicznych przyczyn związanych z gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Szczególnie mocno jest to odczuwalne w przypadku towarzyszących dysfunkcji innych organów silnie związanych z gospodarką hormonalną organizmu.

Przyczyny braku orgazmu u kobiety mogą mieć także podłoże psychiczne. Zamknięcie partnerki może wynikać z traumatycznych przeżyć seksualnych, lęku przed ciążą, miłości konfliktowej (brak zgodności między partnerem seksualnym a emocjonalnym), konfliktu między partnerami, chęci dominacji mężczyzny nad kobietą.

Brak orgazmu – leczenie

Brak orgazmu – jak leczyć? To zależy, czy problem ma podłoże somatyczne czy psychiczne. Problemy somatyczne leczy się przede wszystkim ginekologicznie, ewentualnie przy pomocy endokrynologa. Ważne w przypadku wad narządów płciowych są treningi masturbacyjne, a także ćwiczenia polegające na zaciskaniu i rozkurczaniu mięśni Kegla.

Psychiczne przyczyny braku orgazmu wymagają zupełnie innego leczenia. Tutaj największą pomoc można uzyskać od psychologa i seksuologa. Chodzi o stworzenie optymalnych warunków do osiągnięcia przez kobietę orgazmu. Wymaga to często naprawy więzi partnerskich. Liczy się również edukacja seksualna partnera, którego często należy uświadomić, jak może sprawić przyjemność swojej partnerce.

Brak orgazmu u mężczyzny

Brak orgazmu u faceta często wynika z podobnych przyczyn jak u kobiety mogą one mieć podłoże somatyczne lub psychiczne. Wszelkiego rodzaju urazy narządów płciowych, problemy z tarczycą, urazy neurologiczne, depresja, używki, przemęczenie – to wszystko może wpływać na brak orgazmu u mężczyzny. Leczenie dostosować należy do podłoża problemu. Konieczna może się okazać pomoc kilku specjalistów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości