Związki i seks

Brak ochoty na współżycie ‒ czy to poważny problem?

Związki i seks

Brak ochoty na współżycie ‒ czy to poważny problem?

Seks jest ważną sferą życia człowieka, ponieważ wpływa na odczuwaną jakość życia, na relacje partnerskie oraz na szeroko pojęte zadowolenie z życia. Co jednak robić, gdy w jakimś momencie życia odczuwamy zupełny brak ochoty na współżycie? Jakie są tego przyczyny i czy można temu zaradzić? O braku ochoty na seks rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z seksuologiem i psychoterapeutą dr n. med. Robertem Kowalczykiem.


W ostatnich kilkunastu latach zaszły ogromne zmiany społeczno-kulturowe w podejściu do ludzkiej seksualności. Mimo większej świadomości i rozumienia tej sfery, brak ochoty na współżycie z partnerem to problem, który dotyka wielu par.

Brak ochoty na współżycie ‒ przyczyny

Wśród najważniejszych powodów braku ochoty na współżycie wymienia się zwykle stres, natłok obowiązków i pasywny tryb życia. Jednak nie są to wszystkie przyczyny spadku libido oraz obniżonej aktywności seksualnej. Równie częstymi są:

  • zmiany hormonalne wywołane przez stosowanie antykoncepcji ustnej
  • zmiany w neuroprzekaźnictwie i funkcjonowaniu hormonów damskich i męskich (prolaktyna, estrogeny, testosteron)
  • okres ciąży i karmienia piersią u kobiet
  • menopauza
  • czynniki zewnętrzne
  • bóle, urazy i traumy, prowadzące do zaburzeń seksuologicznych (dyspareunia, pochwica)
  • czynniki dotyczące jakości związku (konflikty, kłótnie, problemy finansowe).

U obu płci mogą pojawić się problemy związane z hormonami niektórych narządów, powodujące brak ochoty na współżycie. Tarczyca jest organem, który może sprawić, że w wyniku jej niedoczynności lub choroby Hashimoto spada ochota na miłosne uniesienia.

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn

Brak ochoty na współżycie u faceta może wynikać z kilku głównych przyczyn. Przede wszystkim u mężczyzn częściej niż u kobiet pojawia się depresja, która skutecznie odbiera chęć na stosunki z partnerką. Innym problemem może być nadmierne spożywanie alkoholu, które skutecznie obniża potencję , a także sprawia, że mężczyzna może nie być wystarczająco atrakcyjny dla żony czy partnerki. Brak ochoty na współżycie po 40. roku życia może wiązać się także z tzw. kryzysem wieku średniego, czyli odczuciem przez mężczyznę, że co najmniej połowa życia jest już za nim. Tego typu kryzys zwykle mija, a ochota na seks wraca. Brak ochoty na seks może być również wynikiem stresu, przemęczenia, braku czasu.

Natomiast według naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego, z których badań wynika, że coraz więcej młodych mężczyzn rzadziej uprawia seks, przyczyną seksualnej abstynencji u panów poniżej 30. roku życia są: brak własnego mieszkania oraz wszechobecna cyfrowa technologia, która odciąga od zawieraniu trwałych znajomości.

Brak ochoty na współżycie u kobiet

W przypadku kobiet problem związany z niechęcią do seksu jest dużo bardziej złożony. Z jednej strony wywołują go zmiany hormonalne, a z drugiej kwestie psychologiczne i te związane z samooceną. Brak ochoty na współżycie w wieku 20 lat może być związany z poczuciem niskiej atrakcyjności, bolesnymi stosunkami lub złymi wspomnieniami z „pierwszego razu”. Czasami zdarza się, że niechęć do stosunku wywołana jest traumą, molestowaniem seksualnym lub gwałtem. Z kolei brak ochoty na współżycie w ciąży wynika z faktu, że przyszła matka jest skupiona na swoim dziecku i własnym zdrowiu, a nie na seksie czy wysiłku fizycznym. Ponadto, następuje wtedy spadek estrogenów, a wzrost prolaktyny i oksytocyny. Po porodzie także może nastąpić spadek libido, jednak już po okresie karmienia piersią chęć na igraszki łóżkowe powinna wrócić. W przypadku gdy brak ochoty na współżycie po porodzie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skontaktować się ze specjalistą.

Brak ochoty na współżycie po tabletkach antykoncepcyjnych to kolejny problem dotyczący hormonów. U kobiet sporą rolę odgrywają również zachowania partnera, co nazywane jest efektem wzmocnień i blokerów. Kobieta, dla której mężczyzna przygotuje kolację będzie mieć większą ochotę na seks niż ta, która wielokrotnie prosiła męża o wyniesienie śmieci, ale w końcu musiała wynieść je sama. Brak ochoty na współżycie u żony jest problemem zarówno dla mężczyzn, jak i dla samych kobiet, ponieważ może być początkiem poważniejszych problemów w małżeństwie.

Brak ochoty na współżycie: leczenie

Brak ochoty na współżycie z mężem lub z żoną mocno wpływa na kształt relacji partnerskiej. W takiej sytuacji warto podjąć leczenie i nie zwlekać. Przede wszystkim konieczna może być wizyta u psychologa lub seksuologa. Lekarz specjalista oceni, jakie jest konkretne źródło problemów. Zdarza się, że to problemy małżeńskie powodują brak ochoty na współżycie. Menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn także może przyczyną tego stanu rzeczy. W takiej sytuacji konieczna może być wizyta u psychoterapeuty. W przypadku kłopotów z tarczycą pomóc może endokrynolog. Leczenie może być długim procesem, jednak niekiedy poradzimy sobie nawet bez wizyty u lekarza. Ograniczenie źródeł stresu, wzmocnienie związku, więcej czułości i zrozumienie drugiej osoby, a także wysłuchanie potrzeb partnera to klucz do udanego pożycia seksualnego.

Literatura

1. Izdebski, Z., Ostrowska, A. (2003). Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków. Warszawa.

2. https://www.klinikainvicta.pl/wp‒content/uploads/2018/02/chcemybycrodzicami.pl‒2018.02.14.pdf

Co sądzisz o tym artykule?
89
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
18.10.2019
Reina
Zastanawiałam się wczesniej czy tak jest, jednak okazało sie, ze nie jest to placebo i że rzeczywiśćie wpływa pozytywnie na moją ochotę na seks ;) Na początku traktowałam to jako placebo, jednak za każdym razem jak użyłam miałam wieksza ochotę na bara bara.
17.10.2019
Basiek
A nie jest tak, ze jest to placebo?
01.10.2019
Reina
Sama odczuwałam brak ochoty na seks, co było spowodowane wieloma rzeczami. Po pierwsze przepracowanie, po drugie dzieci, po trzecie zaczynalismy się oddalać z mężem. A jak mamy codziennie w domu kłótnie to nic dziwnego, że nie ma się w sumie ochoty na współżycie Pomogło zrezygnowanie z częsci obowiazków oraz wyluzowanie, wiem, ze trudno się pisze ale czasami warto odpuścić bycie perfekcyjną panią domu oraz oddać dzieciaki do rodziców tak aby zająć się sobą. No i wprowadzilismy kilka urozmaiceń, pozycji oraz afrodyzjaków.Pomógł na przykląd sex elixir (hiszpańska mucha).