Brak apetytu u niemowlaka. Dlaczego nasze dziecko nie chce jeść?

karmienie dziecka
Fot. Karl Tapales / Getty Images
Gdy nasz maluch nie chce jeść, najczęściej wpadamy w ogromny niepokój. Co powoduje brak apetytu u niemowlaka? W jakich najczęściej okolicznościach dziecko odmawia posiłku oraz jak możemy mu pomóc?

Nie zawsze brak apetytu u niemowlaka musi oznaczać chorobę, choć wielu rodziców tak właśnie sądzi, gdy ich dziecko grymasi przy jedzeniu. Zazwyczaj powody obniżonego łaknienia u malucha są jak najbardziej naturalne.

Brak apetytu u niemowlaka - przyczyny

Bardzo często do spadku apetytu u niemowlęcia dochodzi w momencie, gdy zaczyna on żywiej interesować się otaczającym go światem, czyli w wieku od około czterech miesięcy. Dziecko woli przeznaczać czas na rozglądanie się, reagowanie na bodźce, poznawanie nowych umiejętności niż na spożywanie pokarmu. Również żywiej reaguje na hałas, mocniejsze światło lub inny czynnik zewnętrzny. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku podczas karmienia możliwie spokojne, ciche i pozbawione bodźców miejsce. Ponadto w drugim półroczu życia dziecko potrzebuje o wiele mniej pokarmu niż wcześniej, gdyż spowolnieniu ulega tempo wzrostu malucha. Nie jest to zatem utrata apetytu, tylko normalne zjawisko. Warto obserwować wówczas malucha i w żadnym razie nie zmuszać go do posiłków. Obniżone łaknienie u dziecka półrocznego nie powinno budzić u nas niepokoju, inaczej jest w przypadku młodszych dzieci. Brak apetytu u niemowlaka 2-miesięcznego lub brak apetytu u niemowlaka 3-miesięcznego powinien wzbudzić naszą czujność.

Warto wiedzieć, że problem z jedzeniem może pojawić się podczas rozszerzania diety i wprowadzania stałych pokarmów. To zupełnie nowy typ pożywienia dla organizmu malca, inny niż mleko modyfikowane czy mleko matki, dlatego jego jelita muszą przyzwyczaić się do trawienia stałego pożywienia.

Nie powinniśmy martwić się, gdy mimo braku apetytu u niemowlaka, następuje prawidłowy przyrost masy dziecka, a ono samo jest w dobrym humorze i wykazuje się aktywnością oraz spokojnym snem.

Brak apetytu u niemowlaka - kiedy należy zacząć się martwić?

Co jeśli u niemowlęcia brak apetytu wiąże się z chorobami? Z jakiego powodu malec może odmówić posiłku?

Zaniepokoić powinno nas, jeśli brak apetytu u niemowlaka trwa więcej niż siedem dni, dziecko nie przybiera na wadze, a jego wzrost nie zmienia się. Ponadto powinniśmy udać się do pediatry, jeśli niemowlę brak apetytu okazuje złym nastrojem, ma dodatkowo wzdęty brzuch, traci na wadze, jest blade, szybko się męczy, nie ma energii, ma kaszel, katar, jest płaczliwe

Najczęściej pogorszenie apetytu u dziecka związane jest z pojawieniem się: zaparć, infekcji, alergii pokarmowej, refluksu żołądkowo-przełykowego, anemii, celiakii.

Jeśli zauważymy brak apetytu u niemowlaka połączony z powyższymi objawami, powinniśmy natychmiast udać się do pediatry, gdyż w międzyczasie dziecko może nabawić się niedoborów: witamin, wapnia czy żelaza. Warto jest podczas wizyty zaprezentować pediatrze zapiski tego, co dziecko jadło przez ostatnie dni.

Brak apetytu przy ząbkowaniu

Brak łaknienia u dziecka podczas ząbkowania jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Niemowlę jest wówczas rozdrażnione, płaczliwe, jego dziąsła są napuchnięte i obolałe. Spożywanie posiłku w spokoju to ostatnie, na co dziecko ma w takiej chwili chęć. Ząbkowanie u dzieci następuje w odcinkach trzydniowych. Najpierw ząb się wyrzyna, następnie przebija dziąsło, kolejny okres to moment tuż po wyrżnięciu się zęba. Dla dziecka najgorszy jest czas przebijania się zęba przez dziąsło.

Należy wtedy starać się w możliwie delikatny sposób pomóc naszemu dziecku. Można zaaplikować maluchowi łagodny, przeznaczony dla niemowląt środek przeciwbólowy, posmarować dziąsła specjalnym żelem przeznaczonym na okres ząbkowania. Warto także podać dziecku coś, co da mu ulgę, na czym może zaciskać dziąsła – schłodzony gryzak czy zimną ściereczkę.

Zobacz film: Jak reagujemy na pozostawione bez opieki dziecko? Źródło: Dzień Dobry TVN

Brak apetytu u niemowlaka po szczepieniu

Zmniejszenie łaknienia u dziecka po szczepieniu to zjawisko zupełnie normalne i bardzo często spotykane. Nie powinno zatem martwić rodziców. Dziecko tuż po szczepionce jest osłabione, ma mniej energii, może być drażliwe, senne, płaczliwe. Wszystko to związane jest z walką małego organizmu z drobnoustrojami, które zostały zaaplikowane w szczepionce. Taki stan pojawia się u dziecka zazwyczaj od dwóch do czterdziestu ośmiu godzin od szczepienia i utrzymuje się do czterech dni. Sam brak apetytu u niemowlaka po szczepionce nie powinien zatem zwracać naszej uwagi. Jeśli jednak pojawią się u dziecka wymioty, biegunka, gorączka, a także drgawki, utrata przytomności, obrzęk, zwiotczenie ciała czy trudności z oddychaniem, musimy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz także:

Czy można mieć za bliską więź emocjonalną z dzieckiem?

Ruchowy rozwój niemowlaka

Masaż niemowlaka przed snem

podziel się:

Pozostałe wiadomości