Borne Sulinowo i jego tajemnice - zwiedzanie opuszczonego miasta

Borne Sulinowo
Fot. Getty Images/piotr borkowski;
Położone w województwie zachodniopomorskim Borne Sulinowo nazywane jest miastem widmem. Przez lata miejscowość była odcięta od reszty świata, ponieważ rządzili tam kolejno hitlerowcy i sowieci. Dziś odbywa się tam Zlot Pojazdów Militarnych, a turystów z całej Polski przyciągają liczne atrakcje turystyczne: bunkry, wrzosowiska i jezioro.

Zobacz też: Góry Gorce – najpiękniejsze szlaki turystyczne i trasy rowerowe >>>

Jeszcze przed wojną rząd III Rzeszy przymusem wysiedlił mieszkańców terenu obecnego powiatu szczecineckiego. Na potrzeby Wehrmachtu Borne Sulinowo stało się siedzibą hitlerowskiej szkoły dla przyszłych wojskowych. Od tego momentu przez długie lata miasteczko było miejscowością militarną. Do dziś w obrębie miasta oglądać można pozostałości po stacjonujących tam niegdyś wojskach: poligon , bunkry i koszary. Nie wszystkie atrakcje Bornego Sulinowa związane są z militariami. Miejscowość zachwyca przede wszystkim malowniczym położeniem oraz pięknem otaczającej je natury.

Zobacz też: Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie >>>

Borne Sulinowo, Polska - tajemnicze opuszczone miasto.

Borne Sulinowo to przede wszystkim tajemnicza historia, dostrzegalna na każdym kroku oraz mroczna atmosfera, wypełniająca całe miasto. Przez długie lata miejscowość pozostawała odcięta od reszty świata, nie było jej na żadnych mapach, a drogi które do niej prowadziły ucinały się w “szczerym polu”. W latach 30. XX wieku stanowiła przede wszystkim garnizon wojskowy Wehrmachtu, a w trakcie wojny znajdował się tam obóz dla jeńców. Wraz z zakończeniem wojny stała się zamkniętą osadą dla wojsk radzieckich. Armia Czerwona zbudowała tam specjalne osiedla dla swoich żołnierzy i ich rodzin. Od momentu powstania aż do roku 1992 w żadnym spisie administracyjnym polskich miast nie można było odnaleźć miejscowości Borne Sulinowo. Zwiedzanie miasteczka ułatwia poprowadzony jego ulicami specjalny szlak turystyczny. Na jego trasie zobaczymy niezwykle ciekawe miejsca, między innymi dawną siedzibę dowództwa garnizonu (dziś Urząd Miasta), dawną kantynę oficerską (dziś miejsce usługowo-handlowe), byłą siedzibę aresztu wojskowego, Dom Żołnierza, Dom Oficera oraz pozostałości po wystawnej willi dla gości odwiedzających poligon.

Borne Sulinowo - Zlot Pojazdów Militarnych

Opuszczone miasto z niezwykłą wojskową historią stało się idealnym miejscem do organizowania imprez i wydarzeń militarnych. Co roku Borne Sulinowo odwiedzane jest przez licznych miłośników militariów oraz pasjonatów historii. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych, podczas którego podziwiać możemy ogromne czołgi, opancerzone ciężarówki oraz wojskowe pojazdy terenowo-osobowe. W miejscowości działa nawet Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii.

Borne Sulinowo - atrakcje niemilitarne

Choć Borne Sulinowo kojarzone jest głównie ze swoją wojskową przeszłością, powojenne pozostałości to nie jedyne, co warto zobaczyć w miasteczku i w jego okolicach. Owiana tajemnicą miejscowość leży w wyjątkowo malowniczym miejscu, tuż nad jeziorem Pile. Pod względem ilości różnorodnych zbiorników wodnych gmina Borne Sulinowo wygrywa nawet z wieloma gminami położonymi w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W okolicy znajdziemy m.in. jezioro Ciemino, Śmiadowo oraz Łączno. Jezioro Pile przez cały rok przyciąga w okolicę pasjonatów plażowania, miłośników nadjeziornych wędrówek pieszych oraz amatorów sportów wodnych. W przybrzeżnych wypożyczalniach wypożyczyć można kajaki , rowerki wodne oraz łódki. W okolicy funkcjonuje agroturystyka oraz gastronomia na bardzo wysokim poziomie. Jeśli na kierunek wakacyjny obierzemy właśnie region Sulinowa, z łatwością znajdziemy idealne dla siebie noclegi oraz smaczne restauracje i bary.

Zobacz też: Sudety Wschodnie – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca >>>

Borne Sulinowo - wrzosowiska

Ogromną popularność przyniósł okolicy tzw. podwodny las, czyli zapadnięta pod wodę, porośnięta drzewami część wyspy. Dziś miejsce to jest chętnie oglądane przez nurków z całego świata. Do jeziora wpada uwielbiana przez spływowiczów rzeka Piława. Na niej również znajdziemy atrakcję militarną i jednocześnie atrakcję dla dzieci. Jest nią wzniesiona przez wojska niemieckie tama, która dziś używana jest głównie jako nieoficjalna zjeżdżalnia. Nic jednak nie zachwyca w okolicy tak, jak otaczające Borne Sulinowo przepiękne, fioletowe wrzosowiska . Po fioletowych polach poprowadzono liczne szlaki piesze, trasy rowerowe, ścieżki konne, a nawet miejsca przeznaczone do uprawiania nordic walkingu. Łąki podziwiać można również z poziomu rzeki podczas spływu kajakowego. Wielu wierzy, że licznie kwitnące w okolicy wrzosy upodobały sobie właśnie ten region jako zadośćuczynienie za jego czarną historię.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości