Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki

Ból podczas menstruacji jest naturalnym zjawiskiem. Jednak u niektórych kobiet jest on na tyle silny, że ogranicza codzienne funkcjonowanie. Ulgę w dolegliwościach przyniosą sprawdzone sposoby na bolesne miesiączki.

Bolesne miesiączki dotyczą prawie połowy kobiet. Często występują wraz z innymi objawami, przez co są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Przyczyny bólu podczas menstruacji mogą być różne, dlatego w każdym przypadku wskazana jest konsultacja ginekologiczna.

Bolesne miesiączki - przyczyny

Miesiączka jest pierwszym etapem w cyklu menstruacyjnym każdej dojrzałej płciowo kobiety. Polega na złuszczaniu się błony śluzowej macicy pod kontrolą układu hormonalnego, jeżeli nie doszło do zapłodnienia. Objawia się kilkudniowym krwawieniem z narządów rodnych, któremu może towarzyszyć ból podbrzusza, skurcze i obniżenie nastroju.

Przyczyny bolesnych miesiączek dzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich dotyczą dziewcząt i młodych kobiet. Za ból odpowiada tak zwana burza hormonalna i nadmierna produkcja prostaglandyn. Powodują one silne i intensywne skurcze macicy oraz zwiększają wrażliwość na bodźce bólowe. Pierwotne bolesne miesiączkowanie występuje w okresie do 3 lat od pojawienia się pierwszej miesiączki, zanim cykl się ureguluje.

Wtórne bolesne miesiączkowanie dotyczy dojrzałych kobiet. Odpowiadają za niego schorzenia związane z układem rodnym, choroby współistniejące, nabyte wady anatomiczne oraz urazy. Najczęstszą przyczyną bólu są: endometrioza, zapalenie przydatków, mięśniaki macicy, stan po zabiegach chirurgicznych w obrębie narządów płciowych, a także problemy tarczycowe.

>>>Zobacz też: Obfite miesiączki – czy to normalne?

>>>Czy można ćwiczyć w trakcie okresu?<<<

Bolesne miesiączki - objawy

Bolesne i bardzo bolesne miesiączki często przebiegają wraz z innymi dolegliwościami, przez co pogarszają samopoczucie i utrudniają aktywność w ciągu dnia. Pierwsze symptomy zbliżającej się menstruacji pojawiają się nawet tydzień przed terminem. Mają charakter indywidualny i są na tyle charakterystyczne, że większość kobiet jest w stanie bezbłędnie je rozpoznać. Najczęściej są to: tkliwość piersi, ból dolnego odcinka pleców oraz ból podbrzusza, który stopniowo się nasila i osiąga maksymalny poziom w chwili pojawienia się krwawienia. Bolesne okresy objawiają się:

  • silnym bólem brzucha o charakterze skurczowym i tępym,
    • zaburzeniami pokarmowymi: biegunkami, zaparciami, nudnościami i wymiotami, brakiem apetytu,
      • zawrotami głowy,
        • osłabieniem i omdleniami,
          • częstomoczem,
            • bólem głowy,
              • bólem pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
                • brakiem energii i sennością,
                  • złym samopoczuciem, znacznym obniżeniem nastroju, nerwowością.

                    Wystąpienie wyżej wymienionych objawów określa się jako zespół bolesnego miesiączkowania.

                    Pojawiające się przy obfitej i bolesnej miesiączce skrzepy krwi są w większości przypadków objawem fizjologicznym. Wynikają one z braku równowagi hormonalnej i dotyczą kobiet młodych lub po porodzie. Wraz z uregulowaniem się hormonów problem znika. Jeżeli jednak skrzepy pojawiają się często, należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ inną przyczyną może być endometrioza, tyłozgięcie macicy, polipy i mięśniaki lub zaburzenia krzepnięcia czy niedobór żelaza.

                    >>>Zobacz też: Ile może spóźniać się okres? Czemu okres się spóźnia?

                    Co pomaga na bolesne miesiączki - leczenie

                    Jeżeli kobieta cierpi na bardzo bolesne miesiączki, powinna zgłosić się na wizytę u ginekologa, aby zdiagnozować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Lekarz zbierze dokładny wywiad, wykona badanie przedmiotowe i zleci dodatkowe badania - analizę krwi i badanie ultrasonograficzne (USG). Na ich podstawie podejmie decyzję o stosowaniu leków na bolesne miesiączki.

                    Leczenie bolesnych okresów polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Silniejsze z nich są dostępne wyłącznie na receptę. Najlepsze efekty przyniosą, kiedy przyjmie się je już podczas wystąpienia pierwszych sygnałów bólowych. Czasami lekarz zaleca na bolesne miesiączki tabletki antykoncepcyjne. Ich stosowanie często przynosi skuteczne efekty, jednak może nieść za sobą skutki uboczne, a dolegliwości mogą powrócić po ich odstawieniu.

                    Zobacz film: Bolesna miesiączki – jak sobie pomóc? Źródło: Dzień Dobry TVN

                    Domowe sposoby na bolesne miesiączki

                    Oprócz środków farmakologicznych uporczywe dolegliwości mogą złagodzić domowe sposoby na bolesne miesiączki :

                    • ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne, do których należy joga lub umiarkowany aerobik,
                      • ciepłe okłady na brzuch lub ciepła kąpiel - niewskazane, jeżeli krwawienie jest obfite,
                        • delikatny masaż podbrzusza - okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
                          • zioła - na bolesne miesiączki pomaga picie naparu z melisy, mięty, rumianku lub nagietka,
                            • kilkuminutowy odpoczynek w pozycji leżącej na boku z kolanami podkurczonymi do klatki piersiowej,
                              • spożywanie produktów bogatych w żelazo, wapń i witaminy z grupy B, czyli włączenie do diety ryb, indyka, jogurtów, szpinaku, orzechów, warzyw strączkowych i otrębów pszennych.

                                Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości