Wybieramy idealny blat kuchenny. Na co zwrócić uwagę?

Jaki blat do kuchni wybrać? Które materiały są teraz najmodniejsze, a które są najtrwalsze? Ewa Mierzejewska w studiu Dzień Dobry TVN przedstawiła siedem rodzajów materiałów, z których można wykonać kuchenny blat.
  • Jaki blat do kuchni wybrać? Jakie materiały są dostępne na rynku?
    • Jakie materiały na blat kuchenny nie są polecane?
      • Ceny blatów kuchennych - które materiały są najtańsze?

        Zobacz też: Jak wybrać baterię do kuchennego zlewu?

        Jaki blat do kuchni wybrać? Jakie materiały są dostępne na rynku?

        Jaki blat do kuchni wybrać? Ewa Mierzejewska w studiu Dzień Dobry TVN przedstawiła siedem rodzajów materiału, z którego można wykonać blat:

        • stal - stal wygląda bardzo profesjonalnie. Sprawdza się w profesjonalnych kuchniach, ale w domowej kuchni również będzie idealna. Stal może się szklić jak lustro, może być szczotkowana. Stal ma jednak jeden minus - można ją łatwo porysować. Ona nigdy nie będzie idealna i trzeba się z tym pogodzić. Blaty stalowe są wręcz idealne dla zwolenników nowoczesnego designu.
          • laminat - laminat jest zdecydowanie najpopularniejszy. Laminat może wyglądać jak drewno, możliwości jest wiele. Laminaty są bardzo odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę (do 180°C), zaplamienia, działanie światła.
            • drewno - blat z drewna sprawdzi się zawsze, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem. Blat z drewna wprowadzi do wnętrza nieco przytulności, ciepła. Minusem drewnianych blatów jest fakt, że drewno wymaga systematycznej pielęgnacji - niestety drewno jest podatne na plamienie, zarysowania. Ma również niewielką odporność na kontakt z wysoką temperaturą. Są dwa rodzaje blatów z drewna, na które możesz się zdecydować - drewno lite i klejone. Pamiętaj, że drewno klejone będzie trwalsze.
              • kamień - pamiętaj, że nie wszystkie kamienie są dobrym materiałem na blat, na przykład bardzo modny w ostatnim czasie marmur nie sprawdzi się w kuchni. Marmur jest porowaty, kiedy wylejemy na marmur czerwone wino albo sok z cytryny, to niestety tej plamy nie da się już usunąć. Wybierając blat z kamienia, zdecyduj się lepiej na bazalt, kwarc (wygląda prawie tak samo jak marmur, a nie jest porowaty), granit - polerowany lub szczotkowany.
                • Kamień jest popularny, ale niestety ma swoje wady - trzeba go specjalnie impregnować, może być porowaty, dlatego inną opcją są konglomeraty kwarcowe . Wyglądają jak kamienie, a nie mają porów, są odporne na plamienia.
                  • Kolejną opcją są spieki kwarcowe (mieszanka szkła, kwarcu i porcelany). Blaty ze spieków kwarcowych są bardzo twarde, mocne, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Są niestety bardzo drogie.
                    • Corian - ostatnio bardzo popularny materiał, z którego wykonuje się blaty. Jest uniwersalny, trwały i elegancki. Składa się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej, znanej także jako polimetyl, a w ok. 2/3 z minerałów naturalnych. Corian sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach.

                      Które materiały nie nadają się na blat w kuchni?

                      Wcześniej wspomniany marmur niestety nie jest dobrym materiałem na blat kuchenny . Na pewno złym wyborem będzie również beton.

                      Zobacz film: Odpicowane mieszkanie - w bieszczadzkiej kuźni, źródło: Dzień Dobry TVN

                      Ceny blatów kuchennych - które materiały są najtańsze?

                      Jeśli najważniejszym czynnikiem podczas wyboru blatu kuchennego jest dla ciebie cena, blat z laminatu będzie najtańszy . Ceny zaczynają się już od około 50 złotych za metr kwadratowy.

                      Ceny metalowych blatów zaczynają się od około 300 zł za metr kwadratowy.

                      Rozpiętość cen blatów drewnianych jest bardzo duża - od 150 (miękka sosna) do nawet 1000 złotych (blaty z drewna iroko czy merbau) za metr kwadratowy.

                      Najdroższe materiały na blat kuchenny to: granit (minimum 600 zł/m2), konglomerat (min. 800 zł/m2).

                      Zobacz więcej:

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości