Gorące tematy

Błąd w rozporządzeniu o ograniczeniach? Znany prawnik: "Brak podstawy prawnej dla zamknięcia wyciągów w Polsce"

narty, narciarze, zima

Getty Images/Imgorthand

Gorące tematy

Błąd w rozporządzeniu o ograniczeniach? Znany prawnik: "Brak podstawy prawnej dla zamknięcia wyciągów w Polsce"

narty, narciarze, zima

Getty Images/Imgorthand

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 28 grudnia 2020 r. zamknięte są stoki narciarskie. Jednak zdaniem mec. Piotra Schramma ograniczenia dotyczące działalności biznesu narciarskiego nie obejmują kolejek i wyciągów narciarskich. 

Wyciągi narciarskie otwarte?

Z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa rząd zdecydował się na zamknięcie stoków narciarskich. Wyjątkowo mogą z nich jedynie korzystać zawodowi sportowcy, którzy przygotowują się zawodów, co oznacza, że rekreacyjna jazda na nartach jest zabroniona. Ograniczenia sanitarne obowiązują od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Według mec. Piotra Schramma wyciągi narciarskie, kolejki linowe i orczyki mogą jednak pozostawać czynne. Prawnik swoją analizę przedstawił w mediach społecznościowych. Jego zdaniem, co prawda gabinet Mateusza Morawieckiego w rozporządzeniu wyłączył funkcjonowanie stoków narciarskich przez wskazanie działu 93.0 Polskiej Klasyfikacji Działalności, ale działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich zawarta jest w dziale 49.39.Z. A tego ostatniego przepisy nie wymieniają.

- Brak jest podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce – stwierdził w poniedziałek mec. Schramm.

Inne ograniczenia obowiązujące do 17 stycznia 2021 r.

Do 17 stycznia 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia:

  • dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;
  • basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych;
  • łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp.

Hotele - nowe ograniczenia

Od poniedziałku, 28 grudnia 2020 r. jeszcze mocniej została ograniczona działalność hoteli. Wraz z nowymi przepisami znika bowiem szeroki zapis dopuszczający pobyt w hotelach osób w czasie podróży służbowej. Zamiast tego wskazano osoby wykonujące konkretne zawody, które będą mogły skorzystać z wyjątku. Są to m.in. kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załogi samolotu i obsady pociągu, funkcjonariusze służb państwowych oraz żołnierze. Podobnie jak wcześniej wyjątek przewidziano także dla osób wykonujących zawód medyczny oraz sportowców, trenerów i członków sztabów.

Korzystając z hotelu musimy potwierdzić, że jesteśmy tym, za kogo się podajemy. Medycy zrobią to za pośrednictwem dokumentu wystawionego przez podmiot prowadzący działalność leczniczą, sportowcy - dokumentu wystawionego przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim, natomiast w przypadku osób wykonujących zadania służbowe jest to legitymacja służbowa.

Galerie handlowe - powrót do ograniczeń

Od 28 grudnia 2020 r. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m kw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. Nie dotyczy to jednak: sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarń, sklepów zoologicznych, budowlanych, meblowych, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto w obiektach takich obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane jest również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

Rozporządzenia do 17 stycznia przedłuża także zakaz prowadzenia sal zabaw w galeriach handlowych.

W sklepach i placówkach pocztowych nadal obowiązują m.in. limity osób. Może w nich przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 m kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m kw.

Kolejne ograniczenia w Polsce. Restauracje, hotele i centra handlowe znowu zamknięte:

>>> Zobacz także:

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Lista zmian

Sylwester bez godziny policyjnej, ale zakaz przemieszania się zostaje. Jak to rozumieć? Prawnik: "Rząd sam nie jest pewny"

Premier: "W sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej"

Co sądzisz o tym artykule?
79
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0