Biseksualizm – co to jest? Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn

Miłosny trójkąt
Fot: Zero Creatives / gettyimages.com
Biseksualizm, obok heteroseksualizmu i homoseksualizmu, jest jedną z orientacji seksualnych u ludzi. Osoby, które określają się jako biseksualne, odczuwają trwały pociąg seksualny i emocjonalny zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Tworzą związki z innymi osobami biseksualnymi, homoseksualnymi i heteroseksualnymi. Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i mężczyzn?

Biseksualizm jest jedną z trzech orientacji seksualnych. Osoby, które deklarują się jako biseksualne, odczuwają pociąg fizyczny i emocjonalny zarówno do osób swojej i przeciwnej płci.

Więcej:

Co to jest biseksualizm?

Słowo biseksualizm pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów “bi” – “oboje” oraz “seksualis” czyli “płciowy”. Nazwa ta początkowo stosowana była tylko w botanice i odnosiła się do roślin. W XX wieku zaczęto szerzej badać ludzką seksualność i zaczęto używać terminu biseksualizm także w odniesieniu do orientacji seksualnej u człowieka. Biseksualizm zdecydowanie częściej dotyczy kobiet.

Biseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób obu płci. Jednak nie jest on utrzymywany stale na równym poziomie. Osoba biseksualna może okresowo odczuwać większy pociąg seksualny tylko do jednej z płci i jej przedstawicieli wybierać przy tworzeniu związku. Istnieje teoria mówiąca o tym, że o wyborze partnera nie decyduje biologiczna płeć, ale cechy fizyczne i psychiczne, które są od niej niezależne. Biseksualizm może być mylony z panseksualizmem – tożsamością płciową, w której kocha się wszystkich bez względu na płeć. Jednak panseksualiści odrzucają całkowicie istnienie płci, a osoby biseksualne nie – interesują ich zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Zobacz także: Najlepsza przyjaciółka partnera – sojuszniczka czy rywalka?

Biseksualizm nie oznacza rozwiązłości seksualnej – osoba może deklarować, że jest biseksualna , ale tworzyć przez życie jeden stały związek z osobą przeciwnej płci. Nie oznacza to także, że osoba taka przestała być biseksualna, a stała się heteroseksualna. Orientacja seksualna nie jest równoznaczna z tożsamością płciową. Biseksualizm u kobiet nie oznacza, że biseksualna kobieta w związku z kobietą czuje się bardziej mężczyzną i odgrywa męskie role społeczne.

Biseksualizm jako orientację seksualną powinno odróżniać się od zachowań biseksualnych , do których w badaniach przeprowadzonych w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych przyznało się prawie 20 procent badanych. Zachowania te są jedynie elementem eksperymentowania lub substytutem heteroseksualnych stosunków seksualnych, na przykład u osób przebywających w więzieniach.

Zobacz także: Co to jest orientacja seksualna, skąd się bierze i jakie są jej rodzaje?

Symbolem biseksualistów jest granatowy trójkąt oznaczający heteroseksualistów, który zachodzi na trójkąt różowy, symbolizujący osoby heteroseksualne. W miejscu ich połączenia tworzy się trójkąt fioletowy, który oznacza osoby biseksualne.

Jak rozpoznać biseksualizm?

Orientacja płciowa jest determinowana przez działanie czynników biologicznych, psychicznych i społecznych. Zaczyna kształtować się już w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy na dziecko oddziałuje wiele bodźców, a po rozpoczęciu okresu dojrzewania, przed dwudziestym rokiem życia, człowiek jest w stanie określić swoją tożsamość płciową, nawet jeżeli nie rozpoczął jeszcze aktywności seksualnej.

Podobnie wygląda to w przypadku biseksualizmu , chociaż na początku osoby biseksualne mogą czuć dezorientację spowodowaną nieobecnością określonej preferencji seksualnej, czyli pociągu albo do kobiet, albo do mężczyzn. Może pojawić się poczucie presji do zadeklarowania swojej orientacji jako homoseksualnej lub heteroseksualnej. Dlatego biseksualizm najczęściej odkrywany jest dopiero w dorosłym życiu.

Przypadkowe doświadczenia seksualne z osobą tej samej płci nie oznaczają od razu bycia osobą biseksualną. Jeżeli jednak taki kontakt seksualny zrodził poczucie chęci zbudowania głębszej relacji i wejścia w związek z tą osobą, można mówić o biseksualizmie . Tak samo, w przypadku gdy osoba nie wyklucza zbudowania szczęśliwego stałego związku zarówno z osobą płci przeciwnej, jak i tej samej.

Zobacz także: Rutyna w związku – jak to zmienić?

Biseksualizm – kontrowersje

Osoby biseksualne często są dyskryminowane nie tylko przez środowiska heteroseksualne, ale także przez osoby, które deklarują się jako homoseksualiści. Ta druga grupa uważa, że biseksualiści są tak naprawdę homoseksualistami, ale boją się do tego przyznać przed społeczeństwem i samymi sobie. Osoby biseksualne ze strony osób heteroseksualnych spotykają się z homofobią. Heteroseksualne osoby nie chcą mieć za partnera biseksualisty, ponieważ obawiają się, że nie są wystarczające i zostaną porzucone na rzecz osoby tej samej płci. Są także uważane za osoby rozwiązłe seksualnie, niestabilne emocjonalnie i częściej zdradzające swoich partnerów.

Zobacz film: Bez wstydu o seksie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości