Materiał promocyjny

Te strony internetowe są niebezpieczne! Sprawdź, czy twoje dziecko z nich nie korzysta

Sieć zabezpieczenia
Fot. Getty Images/metamorworks
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie to temat, o którym jest coraz głośniej. Trudno się temu dziwić – w zinformatyzowanym świecie, w którym co sekundę w Internecie przybywa mnóstwo różnego rodzaju treści, zagrożenia czyhające na najmłodszych w sieci muszą być traktowane poważnie. Jak zachować bezpieczeństwo w Internecie, szczególnie w przypadku dzieci, które są jeszcze nieświadome ryzyka?

Do najważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa dziecka w Internecie należą nieodpowiednie treści i ryzyko związane z kontaktem z obcymi, m.in. przez portale społecznościowe takie jak Facebook. Sposobem na uchronienie dziecka okazują się przede wszystkim rozmowa i zapoznanie najmłodszych z Internetem. Jednocześnie warto skorzystać z programów kontroli rodzicielskiej, które ograniczą ryzyko natrafienia w sieci na treści niebezpieczne dla dzieci.

Bezpieczny Internet dla dzieci – wyzwanie obecnych czasów

W dobie błyskawicznie rozwijających się technologii IT i Internetu , w którym z dnia na dzień treści przybywa w milionach , kwestia zapewnienia dzieciom bezpiecznego dostępu do sieci wydaje się jednym z priorytetów wychowawczych. Niezabezpieczony i niekontrolowany przez rodziców lub opiekunów dostęp dziecka do Internetu może mieć fatalne konsekwencje dla najmłodszych ze względu na liczne niebezpieczeństwa i pułapki czyhające na nich w sieci.

Współcześnie dostęp do Internetu jest w zasadzie tak samo ważny dla dzieci, jak dla dorosłych. Czasy, kiedy najmłodsi spędzali wolne chwile tylko na osiedlowych boiskach, trzepakach i placach zabaw, minęły już bezpowrotnie. Internet służy dzieciom i młodzieży do nawiązywania i utrzymywania relacji ze znajomymi i przyjaciółmi, ale może być także świetnym źródłem wiedzy i pomocą w nauce.

Treści szkodliwe - czym są?

Jednak należy mieć również na uwadze ryzyko, które niesie ze sobą swobodny dostęp do różnego rodzaju treści w Internecie. Najogólniejszym, ale także najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci w sieci są szkodliwe treści. W tym aspekcie można mówić zarówno o materiałach pornograficznych, zawierających przemoc i agresję (niestety, w Internecie jest wiele drastycznych filmów i obrazów przedstawiających np. znęcanie się nad zwierzętami), jak i skupionych wokół licznych forów internetowych subkultur, które mogą być niebezpieczne . Na takie treści dziecko może się natknąć przypadkowo, a wpływ, jaki wywrą na jego psychikę, będzie niezwykle poważny .

Do zagrożeń związanych z bezpieczeństwem dzieci w sieci należy zaliczyć także kontakt z obcymi dla dziecka osobami. Słynne kampanie sprzed lat skutecznie pokazały, że po drugiej stronie komputera (a obecnie też smartfona lub tabletu) może siedzieć zupełnie inna osoba niż ta, za którą się ona podaje. Głównym źródłem tego typu zagrożeń bezpieczeństwa dziecka w sieci są portale społecznościowe i komunikatory internetowe.

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Zasady, które warto wprowadzić

Aby uchronić dziecko przed zagrożeniami, warto wprowadzić kilka konkretnych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Najmłodsi często mogą nie rozumieć, dlaczego nie należy klikać w linki prowadzące na inne strony. Z tego powodu najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem. Istotne jest także to, aby poznało ono Internet dzięki radom zaufanej osoby – rodzica czy opiekuna, a nie rówieśników.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie zależy od tego, jakie strony są przez nie odwiedzane. Dlatego dobrą praktyką jest to, aby rodzice znaleźli wcześniej bezpieczne strony internetowe dla dzieci – zarówno strony z rozrywką (grami online, filmami), jak i edukacyjne. Jednocześnie nie należy nakazywać dziecku korzystania wyłącznie z tych witryn z jednego powodu – w wielu przypadkach może to mieć odwrotny skutek (efekt tzw. zakazanego owocu ). Skuteczniejsze będzie naprowadzenie dziecka na właściwe strony.

Zabezpieczenia - jakie programy?

Bardzo dużą rolę odgrywają także odpowiednie zabezpieczenia. Warto korzystać z programów kontroli rodzicielskiej , które po włączeniu uniemożliwiają dostęp do niebezpiecznych treści. Zwykle w takich programach można ustawić czułość skanera niepożądanych informacji. Jak pokazują badania , praktyka ta jest coraz częściej wykorzystywana przez rodziców – chęć jej stosowania deklaruje aż 84% badanych.

Problematyczną kwestią w zakresie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Internecie jest ochrona na portalach społecznościowych, takich jak popularny Facebook. Badania pokazują , że aż 25% dzieci przed 9 rokiem życia posiada już własne konta na tym serwisie (warto przypomnieć, że zgodnie z regulaminem Facebooka rejestracji mogą dokonać tylko użytkownicy, którzy ukończyli 13 lat). Jednak czasem, zamiast zakazywać, warto wyjaśnić dzieciom zagrożenia i pomóc w stworzeniu profilu prywatnego, którego treści nie będą widoczne dla osób trzecich.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości