Gwiazdy

Agnieszka Holland: "Obywatel Jones" dzieje się w latach 30., ale odpowiada na pytania, które zadajemy sobie dzisiaj

Gwiazdy

Agnieszka Holland: "Obywatel Jones" dzieje się w latach 30., ale odpowiada na pytania, które zadajemy sobie dzisiaj

Premiera filmu "Obywatel Jones"  miała miejsce podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Agnieszka Holland opowiedziała Annie Wendzikowskiej o swoim filmie i historycznych wydarzeniach, które były inspiracją dla scenariusza. Film walczył o Złotego Niedźwiedzia w głównym konkursie festiwalu.

 • Obywatel Jones - o czym jest film Agnieszki Holland?
 • Agnieszka Holland opowiada o swoim filmie i tremie towarzyszącej premierze

 • James Norton  i Peter Sarsgaard o współpracy z Agnieszką Holland
 • Jury Berlinale 2019

Zobacz też: Weekend w kinie - co koniecznie zobaczyć?

Obywatel Jones - o czym jest film Agnieszki Holland?

O czym jest film Agnieszki Holland "Obywatel Jones"? Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem.

Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.

Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium.

Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Agnieszka Holland i Peter Sarsgaard o filmie "Obywatel Jones"
Agnieszka Holland, reżyser:

Nie możemy się doczekać, żeby wreszcie usiąść i zobaczyć nasz film z ludźmi.
Ten film jest naprawdę ważny. Nie powinien ludziom mówić, co mają robić, powinien im postawić pewne pytania, które musimy sobie stawiać dzisiaj, jeśli nie chcemy, żebyśmy się znaleźli w punkcie, w którym nie chcemy być.

Peter Sarsgaard, aktor:

To bardzo aktualna historia. Sam film porusza kwestię tego, czym we współczesnym świecie jest prawda - jak ją odnaleźć i zweryfikować.

James Norton i Peter Sarsgaard o współpracy z Agnieszką Holland:

Współpraca z Agnieszką to ogromny przywilej. Jest prawdziwą mistrzynią kina. Początkowo byłem onieśmielony jej dokonaniami i reputacją, ale na planie okazała się bardzo ciepłą i wspierająca. Jest naprawdę najlepsza.

Peter Sarsgaard, aktor:

Jest bardzo opiekuńcza dla swoich aktorów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się oschła, ale na planie nigdy tego nie odczułem

Agnieszka Holland w głównym konkursie Berlinale 2019

Agnieszka Holland z filmem "Obywatel Jones" reprezentowała Polskę na 69. Festiwalu Berlinale 2019. Laureatów poznamy w sobotę 16 lutego.

Festiwal w Berlinie jest otwarty na dyskusję. Prezentowane filmy na festiwalu pobudzają do rozmowy. Widownia jest bardzo wdzięczna - opowiadała w rozmowie z Anią Wendzikowską Agnieszka Holland.

Jury Berlinale 2019

Przewodniczącą Berlinale 2019 jest francuska aktorka Juliette Binoche. Oprócz niej w jury zasiądą również: amerykański krytyk filmowy Justin Chang, niemiecka aktorka Sandra Hüller, pochodzący z Chile reżyser Sebastián Lelio, kurator nowojorskiego Museum of Modern Art Rajendra Roy, oraz brytyjska producentka, reżyser i aktorka Trudie Styler.

Nagrody na Berlinale przyznawane są w 17 kategoriach:

 • Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu 
 • Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego 
 • Honorowy Złoty Niedźwiedź 
 • Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Grand Prix Jury 
 • Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera 
 • Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki 
 • Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora 
 • Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz 
 • Srebrny Niedźwiedź za najlepszą muzykę 
 • Srebrny Niedźwiedź za wybitny wkład artystyczny w kategoriach: zdjęcia, montaż, muzyka, kostium, scenografia 
 • Nagroda im. Alfreda Bauera (ku pamięci założyciela festiwalu) dla filmu pełnometrażowego za innowacyjność 
 • Panorama Publikumspreis – nagroda publiczności Nagroda Teddy dla filmów o tematyce LGBT

Zobacz także: "Zagrałam dziewczynę zgwałconą w Indiach" Polska gwiazda Bollywood o swojej ostatniej roli

Co sądzisz o tym artykule?
4
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0