Będzie reforma emerytur. Kiedy zmiany wejdą w życie?

emeryci, jesień, park
Alexander Kliem/Pixabay
Domyślnie pieniądze, które obecnie znajdują się w OFE, zostaną przekazane na indywidualne konta emerytalne. Rząd przyjął projekt w tej sprawie. Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych oznacza jednak pobieranie opłaty przekształceniowej. Co to oznacza dla osób pobierających świadczenia?

Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych

Rząd wraca do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt ustawy w tej sprawie. Zgodnie z projektem domyślnie pieniądze, które obecnie znajdują się w OFE, zostaną przekazane na indywidualne konta emerytalne. W takiej sytuacji będzie jednak pobierana opłata przekształceniowa. Maksymalne wpływy z tego tytułu oszacowano na ponad 22 miliardy złotych.

Do reformy OFE pierwotnie miało dojść w połowie 2020 roku. Ostatecznie jednak zdecydowano o "zamrożeniu" reformy.

- Na pewno cały czas jest kwestia związana z OFE na agendzie. To nie zniknęło i chcemy zrobić z tym porządek raz na zawsze. Uważamy, że nasza propozycja to była propozycja przekazania pieniędzy dla ludzi, żeby już nie było wątpliwości, gdzie one mogą jeszcze kiedykolwiek trafić - mówił premier Mateusz Morawiecki w sierpniu ubiegłego roku.

Likwidacja OFE

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt ustawy, który został przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego treść jest zbliżona do wersji projektu procedowanego przez rząd na początku ubiegłego roku.

Projekt zakłada wejście ustawy w życie 1 czerwca 2021 roku. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że przepisy będą realizować założenia przyjęte przez rząd w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Funkcjonujące obecnie OFE nie znajdują uzasadnienia, ponieważ nie realizują pierwotnych celów i założeń w postaci m.in. wypłat emerytur z filara kapitałowego, dziedziczenia i długoterminowego strumienia świadczeń emerytalnych z prywatnego systemu. OFE nie zapewniają dywersyfikacji ryzyka oraz nie zwiększają bezpieczeństwa socjalnego ubezpieczonych - czytamy.

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), zarządzające OFE, przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). OFE staną się zaś specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Zakończenie odprowadzania części składek na ubezpieczenie społeczne (2,92 proc. wynagrodzenia) do OFE ma nastąpić 31 maja 2021 roku.

- Istotnym oczekiwanym efektem jest wzrost oszczędności długoterminowych w postaci kapitału emerytalnego Polaków poprzez upowszechnienie IKE, odbudowa zaufania i wzrost przejrzystości systemu emerytalnego, w tym poprzez jasne oddzielenie systemu dobrowolnego, kapitałowego i prywatnego oraz powszechnego, obowiązkowego i publicznego - wskazano w uzasadnieniu.

W ocenie skutków regulacji czytamy, że na koniec grudnia 2020 roku członkami otwartych funduszy emerytalnych było ok. 15,43 mln osób. Stan aktywów wynosił zaś 148,6 mld zł.

Likwidacja OFE - jak sprawdzić stan swojego rachunku?

Środki do OFE wpływają za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten przekazuje wskazanemu przez nas funduszowi 2,92 proc. naszej składki. Dlatego, by sprawdzić, jaką kwotą dysponujemy, należy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Są trzy opcje logowania: poprzez profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub przez bankowość elektroniczną. Aktualnie z platformą ZUS współpracują: PKO Bank Polski, bank Inteligo, BOŚ Bank, Millenium Bank, Citi Handlowy oraz ING.

Kiedy logowanie powiedzie się, należy z panelu ogólnego przejść do zakładki “Ubezpieczony”. Następnie, w zakładce po lewej wybieramy przycisk “Informacje o stanie konta”.

Ilość zgromadzonych środków w OFE sprawdzimy także logując się na swoje konto na stronie wybranego przez nas funduszu. Raz w roku jest on zobowiązany do przesłania nam informacji o stanie naszego konta. Jeśli nie pamiętamy już, jakie OFE wybraliśmy, taka informacja również znajduje się na naszym koncie PUE ZUS.

Emerytury - opłata przekształceniowa

Zgodnie z założeniami 100 procent aktywów netto OFE zostanie przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone. Będzie to opcja domyślna.

Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów, której płatność zostanie rozłożona na dwa lata. Do jej zapłaty będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. "Odpowiada ona efektywnej stopie opodatkowania emerytur podatkiem dochodowym oraz obciążenia składką na ubezpieczenie zdrowotne, a środki wypłacane z IKE w odróżnieniu od emerytur z systemu powszechnego będą wolne od tego podatku oraz składki" - wyjaśniono.

Rząd przygotował cztery warianty szacowanych wpływów z opłaty przekształceniowej płatnej na rzecz FUS.

Maksymalnie może to być 22,290 mld zł, przy założeniu przejścia z OFE na IKE 100 procent obecnych członków OFE.

Zgodnie z projektem polityka inwestycyjna funduszy przekształconych z OFE ma zostać dostosowana do wieku i profilu ryzyka ubezpieczonych w długim terminie w sposób zapewniający ochronę wartości środków pochodzących z OFE.

Projekt przewiduje także możliwość złożenia deklaracji przez członka OFE o przeniesieniu środków zgromadzonych w OFE do ZUS działającego w imieniu i na rzecz FUS i dopisaniu wartości przeniesionych środków do kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS. Przy wyborze tej opcji nie będzie pobierana opłata przekształceniowa.

Będą nieco ponad dwa miesiące na złożenie deklaracji - od 1 czerwca do 2 sierpnia.

Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków.

Nowe zasady wystawiania PIT dla emerytów i rencistów. Tarnowski ZUS zachęca do skorzystania z dyżuru telefonicznego. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Kredyty we frankach szwajcarskich. Radca prawny tłumaczy, dlaczego nie warto iść na ugodę z bankiem

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? Ekspert wskazuje jeden prosty sposób

Czy warto już teraz wykupić wakacje w biurze podróży? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24 Biznes, businessinsider.com

podziel się:

Pozostałe wiadomości